24 stundu ph-metrija
24 stundu pH-metrija ir senākā metode, ko sāka lietot GEAS (kuņģa skābā satura klātesamība barības vadā) diagnostikā.
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads
Kuņģa satura nokļūšana (atvilnis jeb GEA) barības vadā ir viens no biežākajiem dedzināšanas sāpju iemesliem pieaugušajiem. Tomēr GEA var pastāvēt arī kā normāls (fizioloģisks) process, kas notiek jebkuram cilvēkam, īpaši pēc ēšanas. Par normu uzskata ne vairāk par 27 skābiem atviļņiem dienā bērniem un ne vairāk par 50 skābiem atviļņiem pieaugušajiem.
Barības vada 24 stundu funkcionālā pH monitorēšana mūsdienās atzīta par vienu no instrumentālās izmeklēšanas metodēm GEAS diagnostikai, mērot kuņģa skābes iedarbības ilgumu uz barības vada gļotādu. Lai gan GEAS ir dažādi iemesli, pamatā barības vada gļotādu bojā kuņģa skābes iedarbība. Šīs iedarbības identificēšana ir visprecīzākais GEAS indikators.
24 stundu ezofageālā pH-metrija ļauj noteikt GEAS, ja pacientam nav diagnosticēts barības vada gļotādas iekaisums (ezofagīts) ar tipiskiem vai atipiskiem simptomiem. Šī metode ļauj apstiprināt GEAS tiem pacientiem, kuriem ir atviļņa radītas komplikācijas – ezofagīts, striktūra (barības vada sašaurinājums), Bareta barības vads (barības vada pirmsvēža stadija) – ar neizteiktiem vai atipiskiem simptomiem, kas nepadodas terapijai. Ja iespējams pierādīt, ka simptomus izraisa atvilnis, GEAS var uzskatīt par pacienta sūdzību cēloni.
Ezofageālā pH monitorēšana ir drošs kvantitatīvs skābes iedarbības uz barības vada gļotādu mērījums. Tomēr patoloģisks skābes atviļņa stiprums ne vienmēr korelē ar simptomu smagumu vai redzamām komplikācijām.
Ezofageālo pH monitorēšanu izmanto arī gadījumos, kad nepieciešams novērtēt antisekretorās (kuņģa skābes producēšanas samazinājums) terapijas efektivitāti. Svarīga ir simptomu (klepus, sāpes krūtīs) korelācija ar skābā atviļņa epizodēm, izvērtējot zīdaiņus un bērnus, kuriem ir respiratorie (elpošanas sistēmas) simptomi un kuriem GEAS ir stāvokļa pasliktināšanās iemesls. Gļotādas bojājumu rada 4-5 sekunžu gari skābie atviļņi.
Kā sagatavoties vizītei
24 stundu pH-metrija ir galvenā mērījumu metode, kas ļauj pierādīt vai izslēgt skābā atviļņa epizožu skaitu, ilgumu un kopējo skābo atviļņu laiku. Lai pH-metrija būtu kvalitatīvi veikta, ir nepieciešama pacienta un/vai aprūpētāja līdzestība izmeklēšanas laikā, jo izmeklējums ir dārgs, darbietilpīgs un bērnu ierobežojošs. Lai samazinātu vemšanas un elpošanas traucējumu iespēju, bērns nedrīkst uzņemt šķidrumu un barību vismaz sešas stundas pirms zondes ievadīšanas. Izmeklējuma laikā bērns saņem ikdienā ierasto pārtiku ierastajā režīmā.
Vizītes norise
Izmeklējumu veic lokālā anestēzijā, caur degunu ievadot pH metra zondi, kuras diametrs ir tikai 1 mm, zondei ir sensori (elektrodi), kas ar speciālas ierīces palīdzību ieraksta skābes atviļņa epizodes. Zondes atrašanās dziļumu aprēķina pēc noteiktām formulām, bet elektrodu fiksē 5 cm virs apakšējā barības vada slēdzējmuskuļa. Bērnam var būt kairinošas sajūtas ārējos elpošanas ceļos zondes ievadīšanas laikā. Procedūra ilgst 24 stundas, kuru laikā vecāki atzīmē aktivitātes, ēšanas režīmu. Parametri, kas iegūti pH monitorēšanas laikā, ietver kopējo atviļņa epizožu skaitu, to atviļņa epizožu skaitu, kas ir ilgākas par piecām minūtēm, garākās epizodes ilgumu un atviļņa indeksu (RI), epizodes, kas notiek guļus un stāvus, nomodā un miegā, un uzrāda to visu automatizētā programmā. Zondi izņem pēc 24 stundām, diagnostiski vērtīgs ir vismaz 18 stundu mērījums. Izņemot zondi, bērns nejūt sāpes, bet viņam ir rīkles kairinājuma sajūta. Iegūto rezultātu izvērtē funkcionālās diagnostikas ārsts un nodod informāciju pacienta ārstējošajam ārstam, kurš lemj par tālāko taktiku.
Riski
Ja izmeklējums veikts atbilstoši algoritmam, bērns un/vai viņa aprūpētājs bijis līdzestīgs, nevajadzētu būt nekādam kaitējumam bērna veselībai.