Elektromiogrāfija (EMG)
EMG ir muskuļu audu elektriskās aktivitātes reģistrēšana, tās vizuāla attēlošana uz ekrāna vai pārveidošana par skaņas signālu, izmantojot elektrodus, kas piestiprināti pie ādas vai ievietoti muskulī.
Atjaunots: 23. janvāris, 2023. gads
Elektromiogrāfijas izmeklējums (EMG) ir diagnostiska procedūra, kuras laikā tiek izvērtēts muskuļu un tos kontrolējošo nervu šūnu (motoro neironu) funkcionālais stāvoklis. Izmeklējuma rezultāti ļauj atklāt nervu, muskuļu darbības traucējumus, kā arī problēmas signāla pārvadē no nerviem uz muskuļiem caur neiromuskulārajiem savienojumiem jeb sinapsēm.
Izmeklējums var būt nepieciešams šādos gadījumos:
- ir sūdzības par tirpšanu, nejūtīgumu rokās vai kājās;
- ir noteikta veida sāpes ekstremitātēs vai muskuļos;
- pastiprināta muskuļu nogurdināmība un vājums;
- samazināts muskuļu tonuss zīdainim vai agrīna vecuma bērnam (“hipotonisks” bērns);
- neirologam vai citam speciālistam ir aizdomas par neiromuskulāru saslimšanu.
EMG izmeklējums ir nozīmīgs, lai apstiprinātu vai izslēgtu sekojošus stāvokļus:
- perifēro nervu darbības traucējumus (kompresijas neiropātijas, polineiropātijas);
- nervu pinumu bojājumus (pleca pinuma, jostas-krustu pinuma);
- muskuļu darbības traucējumus (muskuļu distrofijas, dažādu cēloņu izraisītas miopātijas, muskuļu jonu kanālu slimības – miotonijas);
- slimības, kuru cēlonis ir neiromuskulārā savienojuma (sinapses) darbības traucējumi (iedzimti miastēniskie sindromi, myastenia gravis);
- muguras smadzeņu priekšējo ragu motoro kodolu bojājumu - motoneironu slimības vai sindromus, piem., spinālo muskuļu atrofiju (SMA);
- atsevišķu nervu saknīšu bojājumus.
Kā sagatavoties vizītei
Pirms izmeklējuma nav nekādu diētas ierobežojumu nav, uz izmeklējumu ir jānāk paēdušam.
Zīdaiņiem vēlams paņemt līdzi knupīti, pudeli ar ūdeni vai citu dzērienu, kā arī mīļāko rotaļlietu, kas bērnu varētu nomierināt.
Jāturpina lietot visi līdz šim lietotie medikamenti.
Pirms izmeklējuma mājās ir jānomazgājas. Nelietojiet losjonus un krēmus bērnam uz sejas, plaukstām un pēdām! Tas ir īpaši svarīgi tādēļ, lai izmeklējuma laikā izmantojamos elektrodus būtu vieglāk piestiprināt pie ādas virsmas.
Tā kā izmeklējuma laikā bērnam īslaicīgi var būt nepatīkamas izjūtas, ar pirmsskolas vai skolas vecuma bērnu vēlams to izrunāt, paskaidrojot, ka sajūtas būs līdzīgas kā analīžu ņemšanas laikā un tās ātri pāries. Nomieriniet bērnu, centieties viņu nenobiedēt, jo bērni bieži pārlieku satraucas, izdzirdot vārdu “adata”. Labāk to nosaukt par “elektrodu” vai citādi.
Vizītes norise
Elektromiogrāfijas izmeklējumu veic un iegūtos datus interpretē sertificēts bērnu neirologs - EMG metodes speciālists. Par izmeklējuma norisi speciālists pastāstīs tad, kad būs iepazinies ar ārstējošā ārsta nosūtījumā sniegto informāciju par precizējamo problēmu. Obligāti nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums, tomēr vēlamākais būtu bērnu neirologa vai neirologa nosūtījums.
EMG izmeklējums sastāv no vairākām daļām.
1. Neirogrāfija jeb nervu vadīšanas izvērtējums.
Tā ir impulsa pārvades noteikšana pa perifēro nervu sensorām (jušanas) un motorām (kustību) šķiedrām, veicot nervu stimulāciju ar elektrisko strāvu.
Izmeklējuma laikā izmanto virsmas elektrodus, ko pielīmē uz ādas virs noteiktiem nerviem vai muskuļiem. Veicot nervu stimulāciju ar vieglu elektrisko strāvu, reģistrē muskuļu atbildes reakcijas jeb darbības potenciālus, kuru grafiskais attēlojums redzams datora ekrānā. Šo potenciālu parametru izvērtējums ļauj noteikt nerva funkcionālo stāvokli, izslēgt vai apstiprināt bojājumu, tā lokalizāciju un izteiktību.
Pastāvot aizdomām par kāda konkrēta nerva bojājumu, tiks izmeklēts šis nervs un iegūtie dati salīdzināti ar pretējo pusi.
Dažreiz ir nepieciešams izmeklēt vairākus nervus gan rokās, gan kājās, tādēļ procedūras ilgums ir atkarīgs no izmeklējamo nervu skaita un var ilgt no 30 minūtēm līdz 1 stundai.
Paredzamās sajūtas izmeklējuma laikā ir ļoti īslaicīga, ātri pārejoša kutināšana, tirpšana, vieglas sāpes ekstremitātē vai īslaicīgs muskuļa spazms.
Bērni gandrīz vienmēr šo izmeklējumu panes labi.
2. Elektromiogrāfija ar adatas elektrodu.
Izmeklējuma laikā tiek izmantoti adatu elektrodi, kurus ievada noteiktā muskulī un reģistrē tā elektrisko aktivitāti miera stāvoklī, kā arī vieglas un maksimālas muskuļa kontrakcijas laikā. Papildus stimulācija ar elektrisko strāvu šās procedūras laikā netiek veikta. Elektrodu uztvertā muskuļšķiedru elektriskā aktivitāte (jeb biopotenciāli) ir redzama monitorā viļņu veidā un caur audio pastiprinātāju tos var arī dzirdēt.
Izmeklējuma laikā nepieciešama pacienta līdzdalība, tādēļ ārsts lūgs bērnu īslaicīgi sasprindzināt vai atslābināt muskuli.
Ar agrīna vecuma bērniem ārsts mēģinās panākt sadarbību, izpildot kādu rotaļu elementu vai citu paņēmienu, piemēram, pakutinot pēdu.
Reģistrēto muskuļu biopotenciālu parametru analīze ļaus ārstam atšķirt slimības sākotnējo cēloni (perifērās nervu sistēmas vai muskuļu darbības traucējumi), precizēt bojājuma smaguma pakāpi, atšķirt akūtu bojājumu no hroniska, kā arī spriest par nerva atjaunošanās (reinervācijas) iespējām.
Paredzamās sajūtas izmeklējuma laikā ir nelielas sāpes kā pie jebkura adatas dūriena. Tādēļ pirms adatas elektroda ievades uz ādas virsmas bērnam tiks aplicēts atsāpinošs līdzeklis.
Ja bērns sūdzēsies vai izrādīs pazīmes, kas liecinās par stiprām sāpēm vai diskomfortu izmeklējuma laikā, Jūs varēsiet lūgt īsu pārtraukumu.
Arī šīs procedūras ilgums ir atkarīgs no izmeklējamo muskuļu skaita. Viena muskuļa izmeklējums ilgst dažas minūtes. Parasti bērnam tiek izmeklēti 2-3 muskuļi.
3. Dažreiz diagnozes precizēšanai var būt jāveic vēl citi papildu testi, piemēram, miastēniskās reakcijas noteikšana, īsais miotonijas tests, stimulācijas vienšķiedras EMG u.c. Šādā gadījumā par šo testu nepieciešamību un norisi ārsts sniegs informāciju atsevišķi.
Par to, kuras no šīm metodēm būs nepieciešamas veikt, izlems ārsts, vadoties pēc iegūtajiem datiem.
Kopējais izmeklējuma laiks atkarīgs no izmeklējuma apjoma un tas var ilgt no 30 minūtēm līdz 1,5 stundai.
Kas jāievēro pēc izmeklējuma
Tūlīt pēc procedūras var doties mājās.
Riski
EMG ir zema riska izmeklējums, komplikācijas rodas reti.
Neirogrāfijas laikā veiktā elektriskā stimulācija nav bīstama veselībai un tā nerada nekādus audu u.c. bojājumus.
Pastāv neliels asiņošanas, infekcijas vai nerva bojājuma risks, ievadot adatas elektrodu.
NB! EMG izmanto tikai vienreiz lietojamos adatu elektrodus!
Pēc procedūras pacientam var rasties nelieli asins izplūdumi (zilumi) vietās, kur tika ievadīti adatas elektrodi. Tie izzūd dažu dienu laikā un neietekmē bērna ikdienas aktivitātes.
Papildu informācija
EMG speciālists izvērtēs izmeklējuma laikā reģistrētos datus, veiks to interpretāciju un sagatavos slēdzienu. Par tā saņemšanas laiku un vietu ārsts informēs izmeklējuma beigās. Parasti slēdziens ir gatavs 1-2 dienu laikā.