Pārlekt uz galveno saturu

Kaulu smadzeņu punkcija

Kaulu smadzeņu aspirācija un kaulu smadzeņu biopsija ir procedūras, ar kuru palīdzību iegūst un pārbauda kaulu smadzeņu paraugu.

Attēls
kaulu smadzenes
Created: 1. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 10. oktobris, 2024. gads

Kaulu smadzenēs tiek ražotas visas asinīs cirkulējošās šūnas.

Kaulu smadzeņu aspirācija un kaulu smadzeņu biopsija var parādīt, vai kaulu smadzenes ir veselīgas un veido normālu asins šūnu daudzumu. Ārsti izmanto šīs procedūras, lai diagnosticētu un uzraudzītu asins un kaulu smadzeņu slimības, tostarp dažus ļaundabīgu audzēju veidus, kā arī nezināmas izcelsmes drudzi.

Kaulu smadzenēm ir šķidrā daļa un cietā daļa. Aspirējot kaulu smadzenes, adatu izmanto, lai izņemtu šķidrās daļas paraugu. Kaulu smadzeņu biopsijā adatu izmanto, lai izņemtu cietās daļas paraugu.

Kāpēc nepieciešams šāds izmeklējums?

Kaulu smadzeņu pārbaude piedāvā detalizētu informāciju par kaulu smadzeņu un asins šūnu stāvokli. Šāds izmeklējums var būt nepieciešams, ja asins analīzēs ir izmaiņas, bet tām nav skaidra iemesla.

Izmeklējums nepieciešams, lai:

  • diagnosticētu slimību vai stāvokli, kas saistīts ar kaulu smadzenēm vai asins šūnām;
  • noteiktu slimības stadiju vai progresu;
  • uzraudzītu slimības ārstēšanu;
  • izpētītu nezināmas izcelsmes drudža iemeslu.

Kādos gadījumos veic izmeklējumu?

  • Ja pacientam ir stāvoklis, kad kādas konkrētas asins šūnas tiek ražotas pārāk mazā vai pārāk lielā daudzumā. Šīs asins šūnas var būt leikocīti un to varianti, eritrocīti vai trombocīti;
  • ja šīs šūnas asins ainā ir vizuāli izmainītas bez precizēta iemesla. Medicīniski šos stāvokļus sauc par leikocitozi, limfocitozi, anēmiju, trombocitēmiju, policitēmiju, eritrocitozi, pancitopēniju;
  • asins vai kaulu smadzeņu ļaundabīgu slimību, piemēram, leikozes, limfomas gadījumā;
  • ja pacientam ir ļaundabīgs audzējs, kas izplatījies no citas vietas, piemēram, neiroblastoma;
  • hemohromatozes (vielmaiņas slimība) gadījumā;
  • ja ir nezināmas izcelsmes drudzis.

Kā sagatavoties vizītei

Bērni un pusaudži procedūras laikā parasti saņem vispārēju anestēziju. Pirms tam nepieciešama anesteziologa konsultācija, un pirms procedūras jābūt tukšā dūšā.

Vizītes norise

Kaulu smadzeņu aspirāciju veic, paņemot nelielu kaulu smadzeņu paraugu no pacienta iegurņa kaula. Šajā vietā kaulu smadzenes ir viegli pieejamas. Izmantojot speciālu adatu un nelielu šļirci, tiek atsūkti daži mililitri kaulu smadzeņu tālākai analizēšanai mikroskopiski.

Kaulu smadzeņu aspirācija parasti neaizņem ilgāk par piecpadsmit minūtēm, un to veic stacionārā. Lai novērstu asiņošanu vai infekcijas veidošanos, pēc procedūras punkcijas vietai uzliek pārsēju.

Ja ar kaulu smadzeņu aspirāciju nepietiek visaptverošai analīzei, nepieciešama kaulu smadzeņu biopsija.

Kaulu smadzeņu biopsiju veic, izmantojot speciālu adatu, lai no iegurņa kaula paņemtu kaulu smadzeņu fragmentus.

Kaulu smadzeņu aspirācijas un punkcijas biopsijas laikā var paņemt arī kaulu smadzeņu paraugus ģenētiskai izmeklēšanai, ja tie nepieciešami konkrētas slimības apstiprināšanai.

Procedūru parasti veic ārsts, kurš specializējas asins slimību un ļaundabīgu slimību ārstēšanā (hematoonkologs, hematologs). Ārsts izvērtēs nepieciešamo manipulāciju un izmeklējumu veidu, ņemot vērā pacienta sūdzības un simptomus.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Procedūras vietā uzliks pārsēju. Sāpju mazināšanai ievadīs pretsāpju medikamentus.

Pārsējs jānotur sauss aptuveni 24 stundas pēc procedūras. Pēc tam pārsēju var noņemt. Citu ikdienas ierobežojumu pēc procedūras nav, taču vēl dažas dienas pēc tās var būt neliels jutīgums dūrienu vietās. Ja tas rada diskomfortu, pretsāpju terapijā iespējams lietot paracetamolu vai ibuprofēnu vecumam un svaram atbilstošās devās, ja pret šiem medikamentiem iepriekš nav bijusi alerģiska reakcija.

Riski

Kaulu smadzeņu pārbaude parasti ir droša procedūra. Komplikācijas ir retas, bet var ietvert:

  • pārmērīgu asiņošanu, īpaši cilvēkiem ar zemu noteikta veida asins šūnu (trombocītu) skaitu;
  • infekciju aspirācijas vietā, īpaši cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu;
  • ilgstošu diskomfortu kaulu smadzeņu pārbaudes vietā.

Tēma

Hematoonkoloģija

Hematoonkoloģiskās slimības ir visi audzēji, kuru ļaundabīgās šūnas ir asins šūnas vai to priekšteči – gan kaulu smadzenēs, gan citos orgānos un audos ārpus tiem.

PD Dr. med. Gesche Tallen, izveidots: 2009/10/29, redaktore: Maria Yiallouros, recenzents: prof. Dr. med. Dr. H. c. Günter Henze, tulkojums angļu valodā: Hannah McRae, Pēdējās izmaiņas: 2015/04/28