Pārlekt uz galveno saturu

Molekulāro alergēnu izmeklējums

Viens no galvenajiem izmeklējumiem alerģiju diagnostikā ir imūnglobulīna E (IgE) klases antivielu noteikšana pret alergēnu. Zināms, ka IgE antivielas nepiesaistās pie visa alergēna (piemēram, zemesrieksta vai bērza putekšņa), bet pie specifiskām alergēna daļiņām jeb molekulām.

Attēls
alergija pret partikas piedevam
Created: 8. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 16. maijs, 2023. gads

Katrai no šīm molekulām ir sava uzbūve un funkcijas, tādējādi tās ir atbildīgas arī par dažāda veida alerģiskām reakcijām. Dažas molekulas ir raksturīgas tikai specifiskam alergēnam, tādēļ norāda uz “īstu” jeb “primāru” paaugstinātu jutību pret alergēnu, savukārt citas molekulas ir atrodamas alergēnos, kam pat nav kopīga izcelsme (piemēram, garnelēs un mājas putekļu ērcītēs, bērza putekšņos un lazdu riekstos), radot tā sauktās krustotās alerģiskās reakcijas. Alergēna molekulas, pie kurām piesaistās IgE antivielas, dažādiem pacientiem var atšķirties, kas izskaidro to, ka arī pacientu alerģiskās reakcijas nav vienādas. Turklāt IgE antivielas vienam pacientam var piesaistīties pie vienas vai vairākām alergēna molekulām, kas arī var izmainīt klīnisko ainu – radīt vieglāku vai smagāku alerģijas norisi.

Molekulārajiem alergēniem ir noteikti nosaukumi, kas radušies no saīsinājuma latīņu valodā (piemēram, bērzs (Betula verrucosa) saīsināti – Bet v) un klāt pievienots cipars atklāšanas secībā. Bieži kā pirmo atklāj konkrētai sugai vissvarīgāko molekulāro alergēnu, tādēļ galvenos alergēnus parasti apzīmē ar ciparu 1 (piemēram, Bet v 1), taču tas nav attiecināms uz visiem alergēniem. Dažiem pārtikas alergēniem ir arī citi nosaukumi, kas pazīstami plašāk un tiek izmantoti laboratorijās, piemēram, kazeīns, α-laktalbumīns, ovomukoīds un citi.

Molekulārā diagnostika palīdz:

  1. paredzēt alerģisko reakciju smagumu un atpazīt pacientus, kuriem iespējamas dzīvībai bīstamas alerģiskas reakcijas;
  2. atpazīt krustotas reakcijas. Tas ir būtiski gadījumos, kad pacientam ir pozitīvas IgE antivielas pret daudziem pārtikas produktiem vai pārtikas un inhalāciju alergēniem;
  3. labāk prognozēt tolerances attīstību;n
  4. precizēt, cik strikta izslēgšanas diēta nepieciešama;
  5. atklāt alerģiju, kad rutīnas izmeklējumi ir negatīvi;
  6. orecīzāk nozīmēt alergēnspecifisko imūnterapiju pacientiem ar alerģiju pret putekšņiem, dzīvniekiem un insektu indēm.

Jāņem vērā, ka visi specifiskā IgE noteikšanas testi, ieskaitot molekulāro diagnostiku, rāda tikai IgE sensibilizāciju jeb paaugstinātu jutību pret alergēnu, un tas nav sinonīms alerģijai. Testa rezultāti vienmēr jāizvērtē individuāli, ņemot vērā klīnisko ainu! Šobrīd visiem alergēniem nav zināmi molekulārie alergēni, tādēļ bieži praksē vēl joprojām izmanto specifiskā IgE noteikšanu pret visu alergēnu. Svarīgi atzīmēt, ka molekulāro alergēnu un IgE antivielu noteikšana palīdz atklāt tikai pirmā jeb ātrā tipa alerģiskās reakcijas.

Simptomu apraksts

Molekulāro alergēnu noteikšanu izmanto šādu alerģiju diagnostikā:

  •    putekšņu;
  •     mājas putekļu ērcīšu, tarakānu;
  •     dzīvnieku;
  •     augu un dzīvnieku valsts pārtikas produktu;
  •     pelējumu;
  •     insektu;
  •     lateksa.

Viena no būtiskākajām molekulāro alergēnu izmantošanas priekšrocībām ir krustoto alerģisko reakciju atpazīšana. Krustoto reakciju gadījumā pacienta rezultāti uzrāda IgE antivielas pret daudziem alergēniem. Šādus rezultātus bieži interpretē nepareizi, kā rezultātā pacientam, piemēram, no uztura nepamatoti jāizslēdz daudzi pārtikas produkti vai arī ārsts neprecīzi nozīmē alergēnspecifisko imūnterapiju.

Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.