Alerģijas
Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.
Pārtikas provokācijas tests ir vienīgais tests, ar kura palīdzību var apstiprināt vai izslēgt pārtikas alerģiju.
Pozitīvi ādas testi un specifisku IgE antivielu atrašana asinīs ne vienmēr nozīmē, ka bērns nevar lietot konkrēto pārtikas produktu, turklāt šie testi var saglabāties pozitīvi vēl ilgstoši pēc tam, kad bērna organisms jau spēj uzturā lietot pārtikas produktu bez simptomu parādīšanās.
Atkarībā no pacienta vecuma, simptomiem, kā arī psiholoģisko reakciju iespējamības bērnam vai vecākiem, var veikt atvērtu vai dubultaklu placebo kontrolētu pārtikas provokācijas testu:
Pirms testa veikšanas ārsts vēlreiz rūpīgi izvērtē anamnēzi un veic bērna izmeklēšanu, izdara ādas dūriena testu ar aizdomās turamo pārtikas produktu, atsevišķos gadījumos var paņemt asins analīzes un ievietot katetru.
Provokācijas testa laikā māsiņa dod ļoti mazu “pārbaudāmā” produkta devu, to pakāpeniski kāpinot, līdz sasniegta deva, kas bērnam būtu jāsaņem ēdienreizes laikā.
Izmeklējuma laikā, saskaņojot ar ārstu, drīkst padzerties un papildus uzņemt pārtikas produktus, pret kuriem līdz šim nav novērotas alerģiskas reakcijas. Visu izmeklējuma laiku tiek izvērtēti pacienta vitālie rādītāji (arteriālais asinsspiediens, pulss, elpošana, skābekļa daudzums asinīs) un klīniskās pazīmes, kas varētu liecināt par alerģiskas reakcijas sākšanos. Testu nekavējoties pārtrauc, ja parādās pirmās alerģijas izpausmes, un sniedz neatliekamo palīdzību, ja tāda nepieciešama! Pārtikas provokācijas testa laikā dzīvībai bīstamas reakcijas biežāk novēro pacientiem, kuriem anamnēzē jau bijušas šādas reakcijas, pacientiem ar augstiem specifisko IgE vai ādas dūriena testa rezultātiem, kā arī pacientiem, kuriem bijusi ilgstoša pārtikas produkta eliminācijas diēta. Lai maksimāli novērstu šādu reakciju iespējamību, pirms pacienta nosūtīšanas uz pārtikas provokācijas testu atbildīgais ārsts jau iespēju robežās ir izvērtējis iespējamos riskus, testu sāk ar ļoti mazām testējamā produkta devām, kā arī pirms testa uzsākšanas savlaicīgi sagatavo nepieciešamos medikamentus akūtu reakciju ārstēšanai.
Pēc tam, kad saņemtas visas testējamā pārtikas produkta devas, bērnam vismaz divas stundas jāatrodas medicīnas personāla uzraudzībā, lai izvērtētu un novērstu akūtas reakcijas, kuras visbiežāk izpaužas tieši šajā periodā. Ja testa vai novērošanas laikā parādās simptomi, uzturēšanās laiks dienas stacionārā pagarinās, nepieciešamības gadījumā bērnu stacionē.
Atkarībā no pārtikas provokācijas testa rezultātiem ārsts sniedz norādījumus par tālāko taktiku.
Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.