Skeleta kaulu scintigrāfija
Skeleta kaulu statiskā scintigrāfija ir nukleārās diagnostikas izmeklēšanas metode. To veicot, vēnā ievada radioaktīvu preparātu, kas uzkrājas vietās ar paaugstinātu vielmaiņu. Ar tās palīdzību iespējams noteikt izmaiņas skeleta kaulu struktūrā.
Atjaunots: 10. oktobris, 2024. gads
Kaulu scintigrāfijas izmeklējumu veic, ja nepieciešams diagnosticēt, novērtēt vai izslēgt slimības izraisītas izmaiņas skeleta kaulu struktūrā, piemēram, iekaisumu, kaulu audzēju, metastāzes, vielmaiņas vai neskaidras traumatiskas izcelsmes radītas izmaiņas.
Uzmanību! Šo izmeklējumu nedrīkst veikt grūtnieces, tāpat bērnu uz izmeklējumu nedrīkst pavadīt grūtniece vai māmiņa, kas baro bērnu ar krūti. Ja pacienta māte ir grūtniece, viņa nedrīkst:
- scintigrāfijas izmeklējuma laikā atrasties blakus bērnam;
- pēc scintigrāfijas izmeklējuma pavadīt bērnu, atrodoties ar viņu vienā transporta līdzeklī;
- 24 stundas pēc izmeklējuma ilgstoši būt ciešā kontaktā ar bērnu (turēt klēpī, gulēt blakus utt.).
Kā sagatavoties vizītei
Vecākiem jāapģērbj bērns ērtās drēbēs. Ierodoties uz izmeklējumu, pacientam jābūt paēdušam un padzērušam, pirms izmeklējuma obligāti jāapmeklē tualete. Līdzi jāņem 1,5 l ūdens pudele.
Ja bērns lieto autiņbiksītes, līdzi jābūt maiņas autiņbiksītēm.
Pirms izmeklējuma izskaidrojiet bērnam, ka izmeklējuma laikā viņam vajadzēs brīdi nekustīgi pagulēt iekārtā.
Kas jāņem līdzi, dodoties uz izmeklējumu:
- personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam;
- nosūtījums no ārsta-speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu;
- analīžu un iepriekšējo izmeklējumu, īpaši ultrasonogrāfijas, rezultāti, kā arī slimnīcu izraksti un cita svarīga medicīniska dokumentācija, jo no radiologa informētības ir atkarīga izmeklējuma attēlu interpretācija!
Vizītes norise
Pirms izmeklējuma pacientam vēnā ievada katetru. Nukleārajā diagnostikā izmanto īpašu preparātu, kas iezīmēts ar radioaktīviem izotopiem. Preparātu ievada vēnā, tā tilpums ir mazāks par 1 ml. Kopējais izmeklējumam nepieciešamais laiks ir 2 stundas 20 minūtes. Veicot skeleta kaulu scintigrāfiju, 2 stundas pēc medikamenta ievadīšanas pacients uzturas speciālā telpā, jo nepieciešams laiks, lai preparāts uzkrātos kaulu sistēmā. Šajā laikā pacientam jādzer daudz ūdens (apmēram 1,5 l) un pirms izmeklējuma obligāti jāapmeklē tualete. Pats izmeklējums ilgst 15–20 minūtes, tā laikā pacientu nogulda uz galda zem iekārtas – gamma kameras, detektoriem, kur viņam šo laiku būs nekustīgi jāguļ.
Biežāk uzdotie jautājumi
Kādos gadījumos izmeklējumu veic anestēzijā?
Ja vien iespējams, scintigrāfijas izmeklējumu veic bez narkozes, tomēr gadījumos, ja pacients ir pārāk mazs, lai ilgstoši nogulētu iekārtā, pacientam ir neiroloģiskas dabas traucējumi vai spēcīgas sāpes, kā arī bērniem, kuri nevar vai negrib sadarboties, izmeklējumu veic narkozē.
Kā vecāki var palīdzēt savam bērnam izmeklējuma laikā?
Vecāki drīkst atrasties blakus bērnam izmeklējuma laikā, lai mazulis justos drošāk un nebūtu satraukts. Mīļākā rotaļlieta noteikti palīdzēs izmeklējuma laikā.
Kāda ir radiācijas (jonizējošā starojuma) doza nukleārās medicīnas izmeklējumos?
Scintigrāfijas laikā saņemtā starojuma efektīvā doza ir līdz aptuveni 4 mSv. Bieži pacientam un viņa piederīgajiem ir bail no vārda ''radiācija'', tāpēc jāpaskaidro, ka saņemtā staru slodze ir pat mazāka, nekā veicot rentgenoloģiskos izmeklējumus. Preparāts ātri sabrūk un izdalās no organisma ar urīnu.
Kas jāievēro pēc izmeklējuma
Ja ārsts nav devis citus norādījumus, bērns pēc scintigrāfijas izmeklējuma var doties mājās. Ja bērns ir saņēmis nomierinošus preparātus, jums ārsts sniegs īpašus norādījumus par to, kas jāievēro pēc izmeklējuma.
Radioaktīvā preparāta aktivitāte organismā pilnībā izzūd nākamajā dienā pēc izmeklējuma. Tādēļ 24 stundas no izmeklējuma veikšanas brīža ir jāierobežo kontakts ar citiem bērniem, kā arī ar grūtniecēm – ir pieļaujama to atrašanās vienā telpā ar pacientu, taču ne tuvāk kā viena metra attālumā. 24 stundas pēc izmeklējuma ierobežojumu vairs nav.
Ja izmeklējums veikts narkozē un pēc scintigrāfijas procedūras bērnam īslaicīgi jāuzturas Dienas stacionārā, viņam jābūt palātā vienīgajam pacientam.
Riski
Nukleārajā diagnostikā izmanto īpašu, ar radioaktīviem izotopiem iezīmētu medikamentu. Preparāts neizraisa alerģisku reakciju vai citas nevēlamas blaknes. Izmeklējumā saņemtā jonizējošā starojuma doza ir niecīga – līdzīga dozai, kādu pacients saņem viena rentgena izmeklējuma laikā. Diagnostikā izmantojamajam radioaktīvajam preparātam ir salīdzinoši īss pussabrukšanas periods (6 stundas), tādēļ jau nākamajā dienā pēc izmeklēšanas pacients nerada apstarošanas draudus apkārtējiem cilvēkiem.