Pārlekt uz galveno saturu

Asins kultūru mikrobioloģiskā izmeklēšana

Asins kultūru mikrobioloģiskā izmeklēšana jeb asins uzsējums ir pārbaude, ar kuru nosaka, vai asins paraugā ir slimību izraisošas baktērijas un sēnītes.

Attēls
Laboratoriskie izmeklējumi
Created: 28. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 3. maijs, 2024. gads

Šī testa laikā asins paraugu ievieto īpašā pudelītē ar šķidru barotni un laboratorijā ar īpašas iekārtas palīdzību novēro, vai pudelītē sāk augt iepriekš minētie mikroorganismi.

Asins uzsējumu bieži lieto, lai diagnosticētu infekciju un noteiktu, vai baktērijas un sēnītes ir iekļuvušas asinsritē. Ar asins uzsējumu atrod, kurš baktērijas vai sēnītes veids izraisa infekciju, un tas rada iespēju tālāk noteikt, kāda ārstēšana var būt visiedarbīgākā.

Asins uzsējuma tests tiek nozīmēts, ja ārsts uzskata, ka asinīs var būt infekcija. Ja pacientam ir sepses pazīmes, ārstam var būt aizdomas, ka pacienta asinīs var būt infekcija. Sepse ir iekaisuma reakcija, kas parādās, ja asinsritē ir bīstami mikroorganismi. Sepse var būt smaga un dzīvību apdraudoša. Šeit ir tikai daži simptomi, kas var likt ārstam domāt par asins uzsējuma testu:

  • drudzis,
  • drebuļi,
  • apjukums,
  • paātrināta sidsdarbība,
  • paātrināta elpošana,
  • pazemināts asins spiediens,
  • kuņģa-zarnu trakta simptomi, u.c.

Asins uzsējuma tests var būt nepieciešams, ja pacientam ir infekcija un pastāv risks tam, ka var attīstīties vēl smagākas komplikācijas, ko bieži izraisa asinsritē esoši mikroorganismi. Šādu infekciju piemēri ir:

  • sirds vārstuļu infekcija,
  • infekcija, kas skar kaulus,
  • meningīts,
  • infekcija ap implantētām medicīniskām ierīcēm, piem., katetriem u.c.

Pacienta sagatavošana

Pirms testa parasti nav vajadzīga īpaša sagatavošanās. Tomēr parasti paraugus paņem pirms antibakteriālās terapijas uzsākšanas, jo zāles var ietekmēt testa rezultātus. Tādēļ pasakiet ārstam, ja esat lietojuši kādas antimikrobas zāles pirms šī testa.

Ietekmējošie faktori

Uzsējumi ir ļoti precīzi un tiek uzskatīti par labāko metodi, lai noteiktu infekciju izraisošo mikroorganismu. Tomēr asins uzsējuma rezultātu var ietekmēt vairāki faktori:

  • Antimikrobu līdzekļu lietošana. Uzsākot jebkādu antibiotiķu vai kādu citu antimikrobu līdzekļa lietošanu, jāņem vērā, ka tas var ietekmēt asins uzsējuma testa rezultātu. Tādēļ asins uzsējuma paraugus parasti ņem pirms infekcijas ārstēšanas sākuma;
  • Mikroorganismi, kuri neaug uzsējumos. Noteiktus baktēriju, sēnīšu un vīrusu veidus ir sarežģīti vai neiespējami izaudzēt laboratorijas apstākļos. Pacientam, kurš inficēts ar šādu mikroorganisma veidu, var būt negatīvs testa rezultāts, pat tad, ja viņam ir šī infekcija;
  • Parauga kontaminācija. Dažreiz mikroorganismi no ādas var iekļūt paraugā asins ņemšanas laikā. Šādā gadījumā tests var būt pozitīvs, kaut arī mikroorganisms patiesībā nav asinīs. Tādēļ mediķi veic soļus, lai mazinātu kontaminācijas risku, un ārsti uzmanīgi vērtē pozitīvu testa rezultātu, lai noteiktu, vai gadījumā rezultātu neietekmē kontaminācija.

Vispār asins uzsējuma testa rezultāti ir uzticami un plaši pielietoti infekcijas slimnieku aprūpē. Ja jums ir kādi jautājumi par jums nozīmēto testu, pārrunājiet tos ar savu ārstu.

Bioloģiskie references intervāli vai klīniskās lēmumu vērtības

Veselam cilvēkam asinis ir sterilas, t.i., tajās nav atrodami mikroorganismi.

Brīdinājuma/ kritiskās vērtības, kur būtiski

Pozitīvs.

Potenciālie variāciju avoti

Nav.

 

Metodes saīsinātā verija. Pilna informācija par metodi pieejama M-MB-001/00.

Tēma

Asinis

Asinis ir veidotas no asins šūnām un plazmas. Tās plūst pa asinsvadiem, kas ir sirds un asinsvadu sistēmas sastāvdaļa. Tieši asinis ķermenim piegādā skābekli un barības vielas.

Saistītās diagnozes