Pārlekt uz galveno saturu

Meticilīna rezistentā Staphylococcus aureus (MRSA) noteikšana (MRSA skrīnings)

Ar meticilīna rezistentā Staphylococcus aureus (MRSA) skrīningu nosaka, vai paraugā ir MRSA, un nenosaka citus mikrobus.

Attēls
Laboratoriskie izmeklējumi
Created: 25. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 16. maijs, 2023. gads

Šo testu lieto, lai noteiktu MRSA nēsāšanu iespējami kolonizētām personām. MRSA skrīningu izmanto, lai mazinātu MRSA izplatību slimnīcas vidē. Šo testu nozīmē, ja pacientam nav akūtas infekcijas simptomu, un, pacientam iestājoties slimnīcā, ārsts grib noskaidrot, vai pacients ir MRSA nēsātājs.

Materiālu testam paņem no abām deguna ejām un/vai ādas krokām iztriepes veidā. MRSA skrīninga iztriepju materiālu laboratorijā uzsēj uz īpašas barotnes, to audzē noteiktā temperatūrā un pārbauda, vai augušas raksturīgas MRSA kolonijas.  

Staphylococcus aureus bieži atrodas uz vesela cilvēka ādas un/vai deguna ejās. Šo parādību sauc par kolonizāciju. Parasti šādas baktērijas neizraisa saslimšanu, tomēr, ja ir ādas bojājums vai pacienta imunitāte pavājinās, kolonizējošais S.aureus var izraisīt infekciju.

Meticilīnreiztents Staphylococcus aureus (MRSA) ir baktērijas - zeltainā stafilokoka tāds celms, kurš ir rezistents pret meticilīnu un citām beta laktāma antibakteriālajām vielām (piem., oksacilīnu un cefalosporīniem), kuras parasti tiek lietotas stafilokoku infekciju gadījumā.

MRSA var izraisīt ādas infekcijas un arī tādas dzīvībai bīstamas saslimšanas kā pneimonija, sepse vai operācijas vietas infekcijas.

MRSA var izplatīties stacionārā un arī sabiedrībā. Slimnīcās, klīnikās vai aprūpes iestādēs no kolonizēta vai inficēta pacienta tas tālāk izplatās ar kontaminētu roku, medicīniskās aparatūras un virsmu starpniecību. Citur sabiedrībā tas var izplatīties ar jebko, kas nonāk saskarē ar ādu – ar personīgās higiēnas lietām, sportošanas laikā, ciešā saskarē darbā vai sadzīvē.

Slimnīcās ir ieviesti pasākumi, lai mēģinātu izskaust MRSA un lai kontrolētu MRSA pārnesi starp personām. Lai izvairītos no MRSA pārneses, pacienti, kuriem tas ir atrasts, var tikt izolēti un/vai dekolonizēti.

Speciāla pacienta sagatavošana nav nepieciešama.

Ietekmējošie faktori

Ja skrīninga uzsējums ir negatīvs, tad paņemtajā materiālā MRSA nav bijis vai arī tas ir bijis parāk mazā daudzumā, lai to atklātu ar uzsējuma metodi.

Bioloģiskie references intervāli vai klīniskās lēmumu vērtības

Veseliem cilvēkiem parasti neatrod MRSA, tomēr ir gadījumi, kad vesels cilvēks ir MRSA nēsātājs. MRSA var būt viens no intrahospitālo infekciju cēloņiem. Kaut arī MRSA tiek uzskatīts par intrahospitālo infekciju izraisītāju, arvien vairāk pieaug ziņojumu skaits par sabiedrībā iegūto MRSA.

Brīdinājuma/ kritiskās kritiskās vērtības, kur būtiski

Ir audzis meticilīna rezistentais S.aureus (MRSA).

 

*Metodes saīsinātā versija. Pilna informācija par metodi pieejama  M-MB-011/00.