Anafilakses pacientu aprūpe sevī ietver gan neatliekamo medicīnisko palīdzību akūtās situācijās, gan ilgstošu ambulatoro aprūpi, lai novērstu turpmākās iespējamās reakcijas un uzlabotu potenciālo slimības iznākumu, ja, neraugoties uz profilaktiskajiem pasākumiem, tomēr notikusi saskare ar konkrēto alergēnu.
Akūta notikuma ārstēšanā nozīmīga stāvokļa tūlītēja atpazīšana un pirmās palīdzības nodrošināšana, tāpēc nekavējoties jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, kas pacientu nogādā stacionārā.
Jānovērtē dzīvībai svarīgie rādītāji:
- elpošana;
- sirdsdarbība;
- elpceļu stāvoklis.
Pacients jānovieto guļus stāvoklī ar piepaceltām kājām, bet, ja apgrūtināta elpošana, pussēdus stāvoklī.
Terapija
Pirmās izvēles terapija
Nekavējoties augšstilba ārējā daļā jāievada adrenalīns – ar autoinjektoru vai šļirci muskulī. Pieaugušajiem adrenalīna deva ir 0,3-0,5 mg, bet bērniem to rēķina pēc formulas – 0,01 mg uz 1 kg ķermeņa svara. Ja tuvāko 5-10 minūšu laikā nenovēro simptomu mazināšanos, atkārto adrenalīna ievadi, kā minēts iepriekš. Ja arī pēc otrās adrenalīna ievades nav sasniegts vēlamais terapijas efekts, pēc 5-10 minūtēm atkārto vēl trešo reizi.
Ja bērna svars ir 7,5 kg-25 kg i/m adrenalīns – 0,15mg “EpiPen Jr 150”.
Ja bērna svars ≥25 kg i/m adrenalīns – 0,3 mg “EpiPen 300”.
Otrā izvēles terapija
Ja novērojama apgrūtināta ieelpa (stridoroza elpošana), balsenes tūska, tad veic adrenalīna inhalācijas caur miglotāju (2–5 ml, 1mg/ml).
Ja novērojama sēkšana (elpceļu obstrukcija), veic ātras darbības bronhodilatatoru inhalācijas ar salbutamolu (4-10 pūtieni).
Trešā izvēles terapija
Antihistamīna, piemēram, cetirizīna 5-10 mg lietošana iekšķīgi, lai mazinātu ādas simptomus – nātreni, tūsku, niezi.
Glikokortikosteroīdu (GKS) ievadīšana vēnā, piemēram, prednizolons 1mg/kg (max 40-60 mg). Šo medikamentu pozitīvais terapeitiskais efekts saistāms ar vēlīno atkārtoto reakciju veidošanās novēršanu. Augstas devas inhalējamie glikokortikoīdi (budesonīds) nozīmējami apgrūtinātas ieelpas gadījumā.
Pēc anafilaktiskas reakcijas pacientam vēlams atrasties stacionārā novērošanai vēl vismaz turpmākās 24 stundas. Ja iespējams, pirms izrakstīšanas no stacionāra nosaka potenciālos riska faktorus, apmāca pacientu un viņa aprūpētājus adrenalīna autoinjektora lietošanā un izsniedz recepti tā iegādei. Obligāti sniedz rekomendācijas ambulatori vērsties pie alergologa turpmākai diagnostikai, terapijas un profilaktisko pasākumu plāna izveidei.
Lai sniegtu rekomendācijas pacientam un izvairītos no atkārtotas reakcijas, visnozīmīgākais uzdevums ir precīza anamnēzes ievākšana. Pacientam vai viņa aprūpētājiem konsultācijā pie alergologa jāsniedz detalizēta informācija par anafilakses apstākļiem, laiku, notikumiem, pēc kuriem reakcija sākusies, par epizodes norisi un pielietoto terapiju tās pārtraukšanai. Tāpat jāsniedz visaptverošs izklāsts par pārtikas produktiem, ko pacients notikuma dienā ēdis, tajā skaitā medikamentiem, kurus lietojis līdz pat sešām stundām pirms notikuma, par insektu kodumiem, fizisku slodzi, menstruāciju ciklu, karstuma vai aukstuma ietekmi utt.
Profilakse
Kad noskaidrots cēlonis, pacientam rekomendē izvairīties no provocējošajiem aģentiem. Ja anafilakse sākusies pēc medikamentu lietošanas, tas jāatzīmē medicīnas dokumentācijā, pacientam un/vai viņa aprūpētājiem tas jāpieraksta un jācenšas atcerēties. Jānovērtē arī krusteniskās reakcijas starp alergēniem, jo, ņemot vērā stāvokļa nopietnību, vēlams izvairīties no visiem iespējamajiem provocējošiem faktoriem. Pacientam jābūt informētam par savu veselības stāvokli un jāzina, kādos gadījumos un kā lietot adrenalīna autoinjektoru, kā arī jāseko līdzi medikamenta derīguma termiņam un savlaicīgai tā nomaiņai pret derīgu ierīci.
Pacientam pārvietojoties vienmēr līdzi jābūt adrenalīna autoinjektoriem, kā arī alergologa nozīmētajiem (atkarībā no anafilakses klīniskajām izpausmēm) otrās un trešās izvēles medikamentiem (antihistamīni, ātras darbības inhalāciju bronhodilatatori, GKS u.c.) un plānam, kad un kā tos lietot. Nozīmīgi ir informēt pacienta draugus, radus, mācību iestādes, bērnudārza darbiniekus par iespējamo neatliekamo situāciju un rīcību tās gadījumā.
Pacientam ik gadu, arī tad, ja anafilaktiskā reakcija nav atkārojusies, jādodas uz kontroles vizīti pie alergologa, lai atjaunotu informāciju un atkārtotu zināšanas par rīcību anafilakses gadījumā. Ja anafilakses cēlonis ir zināms, var rekomendēt veikt alergēnspecifisko imūnterapiju, piemēram, pret insektu indēm.