Sāpju intensitātes novērtēšana
Informatīvs materiāls vecākiem un bērniem par sāpēm.
Recidivējošas (atkārtotas) vēdera sāpes (RVS) ir bieži sastopamas bērniem un pusaudžiem.
Ar šo problēmu var sastapties katrs desmitais bērns. Lielākā daļa ārstu lieto terminu “recidivējošas sāpes vēderā” (atkārtotas sāpes vēderā), ar nozīmi, ka jūsu bērnam ir bijušas sāpju epizodes vēderā trīs mēnešus vai ilgāk.
Ārsts bieži noteiks diagnozi, pamatojoties uz jautājumiem jums un jūsu bērnam, kā arī izmeklējot (apskatot, iztaustot vēderu) bērnu.
Jautājumi par sāpēm:
Vairākumā funkcionālu vēdersāpju diagnozi var noteikt jūsu ārsts pēc sūdzību un simptomu pārbaudes un rūpīgas “trauksmes” pazīmju pārbaudes.
Ārsts, visticamāk, nozīmēs atkārtotu vizīti pēc kāda laika, lai atkārtoti izvērtētu sūdzības un simptomus un nepieciešamības gadījumā nozīmētu tālāku izmeklēšanu.
Parasti sūdzības laika gaitā izzūd, tomēr tās var arī saglabāties ilgstoši, biežāk, ja sūdzības jau ilgst vairāk nekā sešus mēnešus, pirms tiek meklēta medicīniskā palīdzība.
Turpinoties stresa situācijām ģimenē, skolā vai attiecībās ar vienaudžiem, vēdersāpēm ir tendence atkārtoties.
Sāpes vēderā organisku iemeslu dēļ var rasties jebkurā vietā, arī ap nabu. Tomēr visbiežāk tās novēro vēdera lejasdaļā - vai nu tieši virs kaunuma kaula, vai apakšējā labajā vai kreisajā stūrī, vai arī augšējā labajā stūrī tieši zem ribām. Vairums organisko cēloņu iepriekš nav bijuši konstatēti citiem ģimenes locekļiem, izņemot iekaisīgas zarnu slimības (Krona slimība un čūlainais kolīts) un celiakiju.
Vizītes laikā ārsts jautās un analizēs šīs un citas pazīmes.
Sāpes, kad nav pamata fiziskai (organiskai) problēmai, ir ļoti bieži sastopamas. To vajadzētu izskaidrot bērniem, kuri bieži jūtas tā, it kā viņu draugi un ģimene domātu, ka viņi izgudro, tēlo/simulē sāpes. Ir svarīgi izskaidrot, ka jūs zināt, ka viņu sāpes ir īstas un, ka tās var ārstēt.
Sāpes un smadzenes
Lai gan ievainojumi, spiediens un ķermeņa audu sastiepums izraisa sāpes, arī galvas smadzenes var radīt, pastiprināt vai mainīt sāpju sajūtu. Smadzenēs ir sāpju “centri”, kas saņem signālus ne tikai no ķermeņa audiem, bet arī no smadzeņu daļām, kas atbildīgas par domāšanu un emocijām. Galīgo sāpju sajūtu smadzenes rada mijiedarbībā.
Daudzi no mums ir pieredzējuši smadzeņu ietekmi uz sāpēm: mums bieži mēdz būt galvassāpes, kā arī caureja, kad uztraucamies, jūtamies slikti, saņemot sliktas ziņas. Tāpat stress var ietekmēt sāpes, piemēram, padarot sāpīgu vai nepatīkamu pat normālu vēdera izeju.
Mēs, visticamāk, sāpes jūtam vai jūtam tās spēcīgāk tur, kur, mūsuprāt, varētu būt kāda slimība, vai arī, kad esam nemierīgi vai nomākti. Koncentrēšanās uz sāpju vietu aktivizē nervu sensorās daļas un padara situāciju vēl sliktāku.
Dažkārt cilvēki izmanto metodi, kā pievērst uzmanību citai ķermeņa daļai, lai pārvaldītu sāpes, tā, piemēram, sažņaudz dūri vai kāju pirkstus, kad tiek veikta injekcija.
Ķermenis var radīt sāpju sajūtu kā aizstājēju citai problēmai, piemēram, mobingam, neveiksmei skolā, raizēm par eksāmeniem, raizēm par attiecībām ģimenē vai līdzaudžiem un raizēm par svaru un ķermeņa izskatu. Stress var rasties kā īstas vēdera sāpes, galvassāpes vai abas kopā.
Funkcionāli zarnu darbības traucējumi - vēdera sāpēm nav nosakāma fiziska iemesla.
Kairinātu zarnu sindroms (KZS). Pamatā ir dažādu zarnu daļu diskoordinēta darbība, turklāt zarnas var būt pārmērīgi jutīgas pret sāpju signāliem, un zarnu nervi vai muskuļi var būt pārāk aktīvi. Kairinātu zarnu sindroms var izpausties gan ar caureju, gan pārsvarā aizcietējumiem, gan mainīgu vēdera izeju;
Funkcionāla dispepsija - raksturīgas sāpes vairāk vēdera augšdaļā virs nabas, kuras neatvieglo tualetes apmeklējums un citi gremošanas traucējumu simptomi, piemēram, atraugas, un sāpes un/vai smaguma sajūta ir pēc ēšanas;
Celiakija rodas imūnās reakcijas pret glutēnu rezultātā;
Laktozes nepanesība - bieži sastopami gremošanas traucējumi, kad organisms nespēj sagremot laktozi (piena cukuru), kas galvenokārt atrodams pienā un piena produktos;
Urīnpūšļa infekcija;
Giardia lamblia infekcija izpaužas ar ieilgušu caureju, vēdera uzpūšanos, sāpēm vēderā un sliktu dūšu.
Funkcionāls vēdera sāpju sindroms - rodas, ja bērnam ir funkcionālas sāpes vēderā, bet vienlaikus ir arī simptomi citos orgānos, piemēram, galvassāpes, sāpes rokās vai kājās, var būt miega traucējumi;
Vēdera migrēna izpaužas kā atkārtotas pēkšņas sāpes ap nabu.Lēkmju laikā bērns atsakās no ēdiena, var būt slikta dūša vai vemšana, kā arī galvassāpes;
Mezentēriskais limfadenīts (mezadenīts) - limfmezglu iekaisums vēderā,to parasti izraisa vīrusa infekcijas.
Pretsāpju līdzekļi ne vienmēr ir noderīgi šāda veida "smadzeņu izraisītām” sāpēm, turklāt pretsāpju līdzekļiem var būt blaknes, piemēram, zarnas jutīgums vai zarnu normālas darbības traucējumi, izraisot aizcietējumus vai gremošanas traucējumus. Tomēr tas nav attiecināms uz visām situācijām, un tik pat bieži ir gadījumi, kad 'pacienta pašsajūtas uzlabošanai pretsāpju zāles ir rekomendējamas.
Izpratne par sāpju mehānismu parāda, ka sāpju regulācijā svarīgi ir strādāt ar emocijām.
Organismā ir dabiskas sāpes mazinošas vielas, tai skaitā adrenalīns (epinefrīns), kortizols un endorfīni. Endorfīni, piemēram, pastiprināti izdalās pie fiziskas slodzes, savukārt adrenalīns (epinefrīns) gan pie fiziskas slodzes, gan pie uzbudinājuma. Ja bērns spēj paaugstināt savu fizisko aktivitāšu līmeni un atrast interesantas un aizraujošas nodarbes, tam būs tieša un reāla ietekme uz sāpēm, ļaujot labāk kontrolēt situāciju.
Tiek uzskatīts, ka daži pārtikas produkti un dzērieni var pastiprināt simptomus, piemēram, piena produkti, dzērieni, kas satur kofeīnu, mākslīgie saldinātāji, produkti, kas var veicināt vēdera pūšanos, piemēram, kāposti un sīpoli.
Nav ieteicams visu izslēgt uzreiz, bet rakstīt pārtikas dienasgrāmatu reizē ar vēdersāpju dienasgrāmatu
Ja Jūsu bērnam ar atkārtotām vēdersāpēm rodas jauni simptomi, Jums jāatgriežas pie ārsta un jālūdz veikt atkārtotu pārbaudi.
Informatīvs materiāls vecākiem un bērniem par sāpēm.