Pārlekt uz galveno saturu

Vēdera sāpes

Pārsvarā bērniem vēdera sāpes pāriet ātri un nav nepieciešams apmeklēt ārstu, taču gadījumos, kad tās traucē bērnam veikt ikdienas aktivitātes (ēst, gulēt, pilnvērtīgi kustēties), noteikti jāvēršas pie ārsta.

Attēls
bērnam sāp vēders
Izveidots: 8. maijs, 2024. gads
Atjaunots: 16. maijs, 2024. gads

Bērnu mierīgo ikdienas ritmu bieži mēdz izjaukt sāpes vēderā.

Biežākie iemesli

Biežākie vēdersāpju iemesli ir aizcietējumi, funkcionālie traucējumi, gastroenterīts, bet visbiežākā ķirurģiskā problēma – akūts apendicīts jeb aklā zarna. Sāpes vēderā var izraisīt arī stress un trauksme.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Pārsvarā bērniem vēdera sāpes pāriet ātri un nav nepieciešams apmeklēt ārstu, taču gadījumos, kad tās traucē bērnam veikt ikdienas aktivitātes (ēst, gulēt, pilnvērtīgi kustēties), noteikti jāvēršas pie ārsta.

Kad bērns sūdzas par sāpēm vēderā, iesākumā vajadzētu izmantot nefarmakoloģiskas metodes: mūziku, videospēles, animācijas filmas, grāmatu lasīšanu, vieglu vēdera masāžu. Ja šīs metodes nepalīdz un sāpes nemazinās, dodiet pretsāpju medikamentus tablešu vai sīrupa veidā.

Vieglu sāpju gadījumā var lietot paracetamola tabletes vai sīrupu, tomēr svarīgi zāļu devu izvēlēties atbilstoši bērna svaram un tās nelietot biežāk kā ik pēc 4-6 stundām. Ja bērns ir sasniedzis 3 mēnešu vecumu, mērenu sāpju mazināšanai drīkst lietot ibuprofēna sīrupu vai tabletes, taču šo medikamentu nedrīkst dot bērniem ar asins recēšanas traucējumiem vai jau iepriekš konstatētām kuņģa vai zarnu trakta čūlām.

Pretsāpju līdzekļu lietošana nekādā veidā neapgrūtinās ārsta darbu un iespējas atklāt sāpju cēloni. Nopietnu vēdera sāpju gadījumā pretsāpju līdzekļiem būs minimāls efekts, neskatoties uz to, bērns būtu jānogādā pie ārsta, lai noteiktu sāpju cēloni.

Kad jāvēršas pie ārsta

Pie ārsta nekavējoties jāvēršas, ja:

  • Pēc pretsāpju līdzekļu lietošanas vēdera sāpes nemazinās un ir spēcīgas;
  • Sāpes pastiprinās;
  • Bērna kustība ir ierobežota;
  • Temperatūra virs 38 grādiem;
  • Āda bāla, bērns ir nosvīdis, grūti pamodināms vai viņam ir slikta pašsajūta;
  • Atsakās dzert šķidrumu;
  • Ir vemšana, kas ilgst vairāk nekā 24 stundas;
  • Asinis vēmekļos vai izkārnījumos;
  • Sāpīgi, jūtīgi ādas izsitumi;
  • Vēdera sāpes parādījušās pēc nesen gūtās traumas sasitot vēderu vai, piemēram, nokrītot no liela augstuma.

Tēma

Ko darīt, ja bērns saslimis?

Kā mājas apstākļos rīkoties, ja bērnam ir drudzis, klepus, sāp kakls, sāp auss, sākusies vemšana un/vai caureja vai ir aizcietējums?