Seksuālā un reproduktīvā veselība
Seksuālā un reproduktīvā veselība ir ar cilvēka seksuālo un reproduktīvo sistēmu saistīta fiziska, garīga un sociāla labklājība.
Grūtniecību uzrauga ginekologs, vecmāte vai ģimenes ārsts. Ja grūtniecība iestājusies pacientei, kas jaunāka par 16 gadiem, ārsta pienākums ir informēt vecākus vai aizbildni.
Grūtniecību uzrauga ginekologs, vecmāte vai ģimenes ārsts. Ja grūtniecība iestājusies pacientei, kas jaunāka par 16 gadiem, ārsta pienākums ir informēt vecākus vai aizbildni. Šādos gadījumos uz ginekologa vizīti līdzi jānāk vecākiem vai aizbildnim. Ja grūtniece ir vecāka par 16 gadiem, uz pirmo vizīti var ņemt līdzi kādu no atbalsta personām – vecākus, partneri, draudzeni vai kādu citu, kam var uzticēties.
Grūtniecības uzskaitē stājas no 8. līdz 12. grūtniecības nedēļai (skaitot no pēdējo mēnešreižu pirmās dienas) vai vēlāk, ja jauniete novēloti uzzinājusi par grūtniecību. Nav jābaidās vērsties pie ārsta! Bērnu slimnīca īsteno mentoru programmu pusaugu grūtniecēm, kuras ietvaros topošo mammu visā grūtniecības un pēcdzemdību periodā atbalsta mentors (speciāli apmācība atbalsta persona). Mentors palīdz savlaicīgi saplānot ārsta vizītes, veikt izmeklējumus, iegūt nepieciešamo informāciju.
Grūtnieču aprūpe ir valsts apmaksāts pakalpojums – jāpiesakās uz vizīti pie speciālista, kas sniedz valsts apmaksātus pakalpojumus. Sievietei nav jāmaksā par ārsta vizītēm, analīžu veikšanu un ultrasonogrāfijas izmeklējumiem.
Kopumā grūtniecības laikā (ja uzskaitē stājas laikus) paredzētas 7-8 vizītes pie ārsta. Vēl būs nepieciešams veikt dažādus izmeklējumus (asins un urīna analīzes, ultrasonogrāfiju), lai pārliecinātos, ka grūtniecība norit normāli.
Pirmajā grūtniecības vizītē ārsts apstiprina progresējošu grūtniecību, nosaka paredzamo dzemdību datumu, iztaujā par vispārējo veselības stāvokli, saslimšanām dzīves laikā, veic ginekoloģisko apskati, nosūta uz ultrasonogrāfijas izmeklējumu un analīzēm. Ginekologs lūgs paņemt izziņu no ģimenes ārsta par vispārējo veselības stāvokli, pārciestajām slimībām, veiktajām vakcinācijām. Izvērtējot grūtnieces vispārējo veselības stāvokli un saslimšanas, ginekologs nepieciešamības gadījumā sievieti nosūtīs pie citiem speciālistiem.
Paredzamais dzemdību datums ir 40 grūtniecības nedēļas, taču dzemdības var sākties 3 nedēļas pirms un 1 nedēļu pēc noteiktā datuma. Dzemdības plāno dzemdību iestādē. Gatavojoties dzemdībām, vēlams apmeklēt dzemdību sagatavošanas kursus un jaundzimušā aprūpes kursus. Tos var apmeklēt kopā ar partneri vai atbalsta personu. Informācija par kursiem, to norises vietu un laiku pieejama dzemdību iestāžu mājaslapās, piemēram, Rīgas Dzemdību nama mājsalapā. Atbalstam piesaistītie mentori arī sniedz nepieciešamo informāciju.
Uz dzemdībām vēlams ņemt atbalsta personu. Lai atbalsta persona varētu piedalīties dzemdībās, viņam vai viņai pirms tam ir jāveic rentgena izmeklējums plaušām, kā arī COVID tests (ja nav derīga COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta). Atceries – pati grūtniece rentgenstaru izmeklējumus veikt nedrīkst! Tos veic tikai īpašos gadījumos ar ārstu konsīlija slēdzienu.
Grūtniecēm iesaka veikt vakcināciju, ja tāda nav veikta pirms grūtniecības:
Piecas līdz sešas nedēļas pēc dzemdībām ir jāieplāno pēcdzemdību vizīte pie ginekologa vai vecmātes. Tajā veiks apskati, nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus un sniegs konsultāciju par kontracepciju.
Seksuālā un reproduktīvā veselība ir ar cilvēka seksuālo un reproduktīvo sistēmu saistīta fiziska, garīga un sociāla labklājība.
Uzzināt par grūtniecību pusaudža gados var būt satraucoši un biedējoši, īpaši, ja grūtniecība nav plānota.
Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.