Liekais svars ir 2020. un 2021. gada epidēmija. Diemžēl Covid-19 pandēmijas epidemioloģiskie ierobežojumi ar mājsēdi šo situāciju tikai pasliktināja – samazinājās vajadzība iet ārā no mājām, visa dzīve notika attālināti. Taču, kad dzīve atgriežas ierastajās sliedēs, vairs norakstīt visu uz mājsēdi mēs nedrīkstam.
Liekais svars bērniem, pusaudžiem tiek konstatēts, ja svara un auguma attiecība pārsniedz 85. percentīli, savukārt aptaukošanās tiek konstatēta, ja šī attiecība pārsniedz 95. percetīli.
Aptaukošanās (latīņu val. – adipositas vai obesitas) raksturojas ar tauku masas uzkrāšanos, ķermeņa masas palielināšanos uz taukaudu rēķina. Šobrīd aptaukošanās ir atzīta par hronisku vielmaiņas slimību, kas var rasties jebkurā vecumā ķermeņa masas palielināšanās dēļ, kas noved pie saslimstības pieauguma, kas savukārt veicina mirstības pieaugumu.
Pubertāte ir viens no periodiem, kad ir augstāks aptaukošanas attīstības risks. Tas saistīts gan ar emocionālām svārstībām, gan hormonālām pārmaiņām, gan samazinātu fizisko aktivitāti un neatbilstoši fiziskai aktivitātei uzņemtam enerģijas daudzumam.
Pastāv vairākas slimības, kas var attīstīties bērnu vecumā aptaukošanās dēļ:
- Palielināta iespēja saslimt ar 2. tipa cukura diabētu;
- Onkoloģiskām, sirds-asinsvadu slimībām;
- 2. tipa cukura diabēts aizvien biežāk tiek diagnosticēts bērniem ar virssvaru, kaut agrāk šo slimību pārsvara diagnosticēja pieaugušajiem vecumā ap 50 gadiem un vēlāk.
Svarīgi atcerēties, ka NAV strauji jāatbrīvojas no liekā svara, nav nežēlīgi jāierobežo sevi uzturā vai jāievēro drastiskas diētas, jo tas var tikai pasliktināt tavu pašsajūtu, novest pie vēl lielākām veselības problēmām un Tev būs negatīva pieredze svara korekcijā! Tas nav tā vērts!
Sāc ar vienkāršām lietām – padomā, cik bieži Tu ēd našķus? Atceries, ka našķi ir ne tikai kaut kas salds, bet arī sāļš, piemēram, konfektes, cepumi, šokolāde un šokolādes konfektes un batoniņi, saldējums, bulciņas, čipsi, sāļie vai karamelizētie rieksti, krekeri, cepumi, ātrās uzkodas (hotdogi, burgeri un kartupeļi frī). Ja daži no šiem produktiem tiek lietoti, piemēram, 3-4 reizes nedēļā, samazini šo produktu lietošanu līdz vienai reizei!
Vai Tu ikdienā dzer ūdeni? Vai tomēr dod priekšroku pienam, jogurtam ar piedevām, sulām vai saldinātiem gāzētiem dzērieniem? Atceries vienu likumu – ja gribas dzert, vajag padzerties ūdeni, jo tikai ūdens tiešām palīdzēs veldzēt slāpes, mazinās nogurumu, savukārt visi iepriekš minētie dzērieni ir vairāk kā ēdiens, jo tajos ir gana daudz kaloriju un cukura.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām bērniem un pieaugušajiem, kuriem ir liekais svars, nepieciešams ierobežot pievienotā cukura daudzumu līdz 5% no kopējā enerģijas daudzuma. Tas nozīmē, ka skolēns drīkst apēst dienā 4-5 tējkarotītes cukura. Kur slēpjas cukurs?
- Saldējumā – 3-5 tējkarotītes cukura;
- Šokolādes tāfelītē – 9-11 tējkarotītes cukura;
- Šokolādes batoniņā 4-6 tējkarotes cukura;
- Brokastu pārslās (uz 100 gramiem) – 5-7 tējkarotes cukura;
- Limonādēs – 10-11 tējkarotes cukura;
- Želejkonfektēs – 10-11 tējkarotes cukura;
- Jogurtos ar garšām (vienā glāzē) – 3-5 tējkarotītes cukura.
Un šo sarakstu var turpināt vēl ilgi.. Saskaiti, cik Tu apēd šo našķu dienā? Atceries, ka katru dienu nav jāēd našķus, vasarā nav jāpērk saldējums katru dienu – pietiek ar vienu diviem saldējumiem nedēļā!
Centies ēst mājas gatavotus ēdienus, nevis veikalā pirktos, jo, gatavojot mājās, var izmantot labākas izejvielas, paņemt, piemēram, nevis cauraudzīti, bet fileju, nevis cept eļļā, bet cepamajā maisiņā, nedzert sulu, bet izdzert glāzi ūdens un tā pa maziem solīšiem uzlabot savus ēšanas paradumus.
Mums nav jāmeklē vaina citos, nav jāvaino sevi vai savus gēnus, bet mums ir jāpieņem sevi, jāsaprot savas kļūdas, lai mēs varētu mainīt sevi, savus ēšanas paradumus un fizisko aktivitāti.