Pārlekt uz galveno saturu

Bērnu slimnīcas raidieraksts Vesela pasaule - 5. epizode: Kā pamanīt paškaitējumu?

Attēls
Raidieraksts vesela pasaule
Created: 7. novembris, 2024. gads
Atjaunots: 12. decembris, 2024. gads

Bērnu slimnīcā pēdējos gados katru mēnesi paškaitējuma veikšanas dēļ pēc vēršas aptuveni 20 pusaudži, no kuriem dažiem jāpaliek stacionārā, jo situācija ir ļoti nopietna.

Kā jārīkojas, ja nācies sastapties ar situāciju, kad ģimenē vai draugu lokā pusaudzis dara sev pāri?

Palīdzēt pusaudzim tikt galā ar sevi, nenonākot līdz paškaitējuma veikšanai, kas viņam var sniegt īslaicīgu trauksmes mazināšanās sajūtu, var atklātas sarunas par emocijām, jūtām un psihisko veselību kopumā. Pusaudzim ir svarīgi zināt un sajust, ka vecākiem un citiem tuviniekiem rūp viņa pašsajūta, ka apkārtējie ir gatavi palīdzēt.

Pamanot paškaitējuma veikšanu, svarīgi ir nenosodīt, bet patiesi un ieinteresēti iesaistīties pusaudža dzīvē un piedāvāt palīdzību. Kā to labāk izdarīt, klausies raidieraksta Vesela pasaule jaunajā epizodē! Par tēmu diskutē Bērnu slimnīcas Bērnu un jauniešu psihiskā veselības centra speciālistes Arta Kočāne, psihiatre un Aija Bromulte, psiholoģe. Raidījumu vada Elīna Baltskara, Latvijas Radio raidījumu vadītāja.

Klausies arī Spotify

Kā palīdzēt?

Bērnu slimnīcas Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrā palīdz pusaudžiem mazināt ciešanas un bezspēcības izjūtu, sniedzot emocionālu atbalstu un mācot jaunas prasmes, kā risināt radušās grūtības.

Ja ikdienā nākas saskarties ar pusaudžiem, kuri emocionālas piedzīvo grūtības, ir labi zināt, kur vēl pieejama valsts un ziedotāju apmaksāta palīdzība! Ir situācijas, kad palīdzība jāmeklē nekavējoties!

Profesionāla palīdzība pieejama:

  • Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrā”, pieteikšanās uz konsultāciju: 80708866 darba dienās no 8.00 līdz 17.00
  • Pusaudžu resursu centrs. Konsultatīvais tālrunis: +371 25 737 363 darba dienās 12.00-19:00. Iespēja saņemt regulāras konsultācijas un atbalstu, piesakoties uz pirmreizēju izvērtēšanu.
  • Palīdzību iespējams saņemt arī vēršoties sociālajā dienestā, kurš atrodas deklarētās dzīvesvietas tuvumā.

Ir situācijas, kad palīdzība jāmeklē neatliekami!

Ārkārtas palīdzība VISU DIENNAKTI:

  • Neatliekamās medicīniskās palīdzības centrs Bērnu slimnīcā, Vienības gatvē 45;
  • Diennakts krīzes tālrunis: 116123 skalbes.lv;
  • Bērnu un jauniešu uzticības tālrunis: 116111.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Bērnu slimnīcas raidieraksts Vesela pasaule

Raidieraksts lieliem un maziem, kurā piedalās Bērnu slimnīcas speciālisti un viesi. Katru mēnesi cita aktuāla veselības tēma, kas saistīta ar bērnu un pusaudžu veselību.

Mentālā veselība

Mentālo veselību raksturo dažādi dzīves aspekti un svarīgi pievērst uzmanību tiem visiem, lai saprastu, vai jūtamies apmierināti ar savu ikdienu.