Drošība vasaras periodā
Drošība un veselība vasarā.
Apdegt saules ultravioletajos staros var ne tikai karstumā, bet arī vēsākā un mākoņainā dienā, tāpēc svarīgi pārdomāt, kā rīkoties, lai bērns nepārkarstu un neapdegtu.
Būtiski sekot līdzi ne tikai gaisa temperatūrai, bet arī informācijai par ultravioletā (UV) starojuma stiprumu, kas plaši pieejama it visur, kur tiek publicētas laika prognozes. Saules UV starojumu veido dažāda garuma viļņi, no kuriem ādu skar UVA un UVB stari. Lai saprastu, cik konkrētajā dienā tie spēcīgi, tiek izmantots UV radiācijas indekss. Dienās, kad UV indekss nav augstāks par 2, saules UV starojums nav bīstams. Indekss 3 līdz 5 jau nozīmē, ka, dodoties saulē, jābūt piesardzīgiem. Jāuzsver, ka augsts UV indekss var būt arī dienās, kad ir apmācies. Latvijā lielākajai daļai cilvēku ir I un II ādas tips, kas nozīmē, ka āda ir gaiša un ātri apdeg. Savukārt bērnu āda ir daudz jutīgāka nekā pieaugušajiem un saulē apdeg ātrāk. Ikviena apdeguma reize, palielina risku nākotnē saslimt ar ādas vēzi.
“Vasaras dienās, kuras sinoptiķi raksturo kā ekstrēmi karstas, es ieteiktu vecākiem ņemt piemēru no Dienvidu zemju iedzīvotājiem. Ne velti Dienvidu zemēs vasarā ir siesta, kad visi dienas vidu pavada telpās aiz cieši aizvērtiem aizkariem. Diemžēl mums siltais laiks ir tikai dažus mēnešus, tāpēc cilvēki steidzas to izbaudīt. Taču tas var beigties bēdīgi – ar pārkaršanu un saules UV staru radītiem apdegumiem, kas ir bīstami un ļoti sāpīgi. Pētījumi liecina, ka apdegumi, kas gūti saules ultravioletajos staros, dubulto ādas vēža risku nākotnē,” stāsta Renāte Snipe, Bērnu slimnīcas virsārste.
Visas dienas garumā bērnam jādod padzerties, jo karstā laikā ir īpaši jāraugās, lai tiktu uzņemts pietiekams šķidruma daudzums. Zīdainītis nepieciešamo šķidruma daudzumu uzņem ar mātes pienu, kamēr tas viņam ir vienīgais ēdiens un dzēriens. Kad bērns jau saņem citu ēdienu, ja viņš negrib dzert, ūdeni jādod vismaz pa malciņam ik pēc 5 minūtēm.
Drošība un veselība vasarā.