Pārlekt uz galveno saturu

Menstruāciju higiēnas līdzekļu lietošana. Jautājumi un atbildes.

Attēls
Mēnešreizes
Created: 4. septembris, 2024. gads
Atjaunots: 4. septembris, 2024. gads

Kad sākas menstruācijas, var rasties daudz jautājumu par to, kā ar tām sadzīvot, kādus menstruāciju jeb mēnešreižu higiēnas līdzekļus lietot un pats svarīgākais – kā to darīt pareizi? Ir jautājumi, kurus varbūt kautrējies kādam pajautāt. Apkopojām iespējamos neērtos jautājumus, uz kuriem atbildes sniedz ginekoloģe.

Kas ir higiēniskās paketes un cik daudz man tās būs vajadzīgas?

Higiēniskā pakete ir ieliknītis, kuru ieliek apakšveļā, lai tas sevī apsorbētu jeb uzsūktu menstruālās asinis, pasargājot arī apakšveļu un apģērbu. Nepieciešamo higiēnisko pakešu daudzums atkarīgs no tā, cik spēcīga ir aiņošana katrā no menstruāciju dienām.

Higiēnisko pakešu maiņa ik pēc 3 vai 4 stundām (vai biežāk, ja mēnešreizes ir spēcīgas) ir laba higiēnas prakse. Pakešu maiņa palīdz arī novērst nejaušas noplūdes.

 

Kā jālieto tampons? 

Tamponu ievieto makstī. Ja to ir grūti ievietot, tad tampona ievietošanas laikā var pacelt vienu kāju augstāk, tādējādi paverot plašāku ieeju makstī. Kad jūties pārliecinātāka, vari izmantot arī tamponu ar aplikatoru.

 

Kāpēc tamponi ir dažāda lieluma? Kā es varu zināt, kurš man jālieto?

Tamponi ir dažāda lieluma, jo katra meitene arī ir citādāka - tāpat arī viņas vulvas un maksts anatomija.

Mazāki tamponi ir ar mazāku absorbēšanas spēju, bet lielāki uzsūks vairāk menstruālo asiņu.  Kurus tamponus lietot – jāskatās no tavas pašsajūtas un menstruālās asiņošanas apjoma katrā no dienām. Kad asiņošana ir spēcīgāka, tad izmanto lielāka izmēra tamponus ar lielāku absorbēšanas spēju, bet, kad asiņošana ir mazāka, – ar mazāku absorbēšanas spēju.

 

Vai tampons var pazust tur iekšā?

Nē, tampons tiek ievietots makstī un nekur nevar pazust. Maksti no augšas norobežo dzemdes kakls, tādēļ tālāk tie nekur nevar ieiet. Maksts garums  ir aptuveni 10 cm, bet tamponi ir no 4 līdz 5 cm gari.

 

Vai un kā es varēšu dabūt ārā tamponu?

Tamponiem ir diedziņš, aiz kura paraujot var to izvilkt ārā. Izņemšana ir vieglāka, ja pacel kāju vai pietupies. Ja izmanto tamponus bez diedziņa, to pie izņemšanas ir jāsatver aiz maliņām.

 

Ko darīt, ja tampons iegājis pārāk dziļi un neizdodas sasniegt striķīti vai satvert aiz maliņām?

Ja  tamponu nevari izņemt ārā, mēģini atslābināties, pacelt kāju, tādējādi palielināsies ieeja makstī, kas varētu atvieglot tampona izņemšanu. Ja tas neizdodas, mēģini sekojošo:

  • Apsēdies uz tualetes poda malas, kājas balstās uz zemes. Vari arī mēģināt stāvēt ar paceltu vienu kāju uz tualetes poda vāka. Paliecies uz priekšu un paspied tā, it kā būtu vēdera izeja. Dažos gadījumos ar to var pietikt, lai izstumtu tamponu.
  • Ja joprojām neko nejūti un neizdodas satvert tamponu, dziļi ieelpo, izelpo un atslābini iegurņa muskuļus. Uzmanīgi ievieto vienu pirkstu makstī. Lēnām pārvieto to pa apli, jūtot maksts iekšpusi, lai atrastu jebkādas tampona pazīmes. 
  • Kad esi sataustījusi, kur atrodas tampons, centieties pēc iespējas vairāk atslābināties, ievieto divus pirkstus un mēģini satvert tamponu vai tā auklu. Vazelīna lietošana var palīdzēt mazināt diskomfortu.
  • Ļoti uzmanīgi izvelc tamponu.
  • Pārbaudi, vai tamponam nav pazīmju, ka tā daļa joprojām varētu būt  makstī.
  • Ja nevari atrast vai izņemt tamponu, vai domā, ka makstī joprojām varētu būt kādas daļiņas no tampona, nekavējoties sazinies ar ārstu, lai to novērstu. 

Svarīgi! Kad mēģini atrast vai izņemt tamponu, nekad neizmanto svešķermeņus, piemēram, pinceti, lai satvertu tamponu.

 

Vai var iet gulēt ar tamponu?

Jā, var!  Tikai svarīgi atcerēties, ka no rīta tamponu obligāti jāmaina.

 

Vai tamponu var lietot, ja nav bijušas seksuālas attiecības?

Jā, tamponu var lietot, ja nav bijušas seksuālas attiecības. 

Nevainības plēvīte (Hymen) ir cirkulāra gļotādas krociņa, kas aptver maksts ieeju. Tampons  ir mazs un tā ievietošanai makstī nevajadzētu traucēt jaunavības plēvei.  

Katrai meitenei šī gļotādas krociņa ir savādāka. Dažreiz ir īpatnība (ja pa vidu ir septa), kas var traucēt tampona ievietošanai vai izņemšanai. Ja tampona lietošana ir sāpīga un nepatīkama, to noteikti nevajag turpināt. Vērsies pie ginekologa, lai izrunātu sev interesējošos jautājumus.

 

Kas ir menstruālā piltuve?

Menstruālā piltuve ir menstruāciju higiēnas ierīce, kas tiek ievietota makstī menstruāciju laikā. Tās mērķis ir savākt menstruālo šķidrumu. Menstruāciju kausiņi ir izgatavoti no silikona. Pareizi pieguļoša menstruālā piltuve noslēdzas pret maksts sieniņām, tāpēc ķermeņa kustības neizraisīs tās noplūdi. Pēc lietošanas pultuvi izmazgā ar siltu ūdeni.

Ja tev ir svarīgi izmantot menstruālos produktus, kas rada mazāk atkritumu, iespējams, menstruālā piltuve ir tev pamērotākā izvēle, bet tās ērtību vari saprast, tikai to izmēģinot. 

 

Vai menstruālā piltuve piemērota jaunām meitenēm?

Ja tev ir ērti piltuvi ievietot un izņemt, tā ir te piemērota.

 

Vai var nokārtot dabiskās vajadzības, ja ievietots tampons vai piltuve?

 Jā, var! Vēdera izeja notiek pa zarnu, bet urinācija caur uretru . 

 

Kas ir menstruālās biksītes un kā tās lieto?

Tā ir apakšveļa, kas absorbē (uzsūc) menstruālās asinis. Tās vari izmantot kopā ar paketi vai tamponu, vai arī tikai menstruālās biksītes. 

 

Kas ir menstruālā švamme?

Mnestruālā švamme ir no mīksta materiāla veidots menstruāciju higiēniskais tampons. 

 

Ko man darīt ar izlietotajiem līdzekļiem (paketēm, tamponiem, biksītēm, piltuvēm, švammēm)?

Paketes, tamponus un švammes ir jāizmet sadzīves atkritumos. Piltuvi izmazgā ar siltu ūdeni, bet biksītes mazgā veļas mašīnā un ļauj dabīgi izžūt.

 

Kā var mazināt noplūdes risku pa dienu un naktī?

Noplūdes risku pie spēcīgām menstruācijām vari mazināt, mainot tamponus ik pēc 3-4 stundām, paketes ik pēc 3-4 stundām.

 

Ko darīt, ja man ir/sākas alerģija vai iekaisums no kāda no menstruāciju higiēnas līdzekļiem?

Pirmkārt ir jāsaprot, no kura menstruālā produkta ir alerģija. Visbiežāk alerģija/iekaisums ir no produktiem, kam ir papildu smaržvielas, piemēram, ieliktnīši ar aromātu. 

 

Vai drīkst peldēt menstruāciju laikā?

Jā, peldēt var. Peldēšanas laikā vari izmantot tamponu, menstruālo piltuvi vai švammi.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Saistītās apakštēmas