Mātes piena vērtība jaundzimušo un zīdaiņu uzturā
Mātes piens ir vislabākais iespējamais ēdiens mazulim no dzimšanas brīža līdz 6 mēnešu vecumam, kam seko piebarojuma uzsākšana turpinot zīdīšanu līdz 2 gadu vecumam.
Enterālā barošana ir uztura terapijas veids, kad barības vielas ievada tieši kuņģa zarnu traktā.
1.Zīdīšana.
2.Ēdināšana no pudelītes.
3.Ēdināšana caur gastrālo zondi, kas ievadīta kuņģī caur degunu vai muti, vai transpilorisko zondi, kas ievadīta līdz pat divpadsmitpirkstu zarnai.
4.Ēdināšana caur stomu, kas ir mākslīgi izveidota atvere vēderā.
Mātes piens ir vislabākais ēdiens, jo mātes piens satur visas būtiskās uzturvielas, kas nepieciešamas bērna attīstībai.
- Satur visas augšanai un attīstībai nepieciešamās uzturvielas – piena cukuru (laktozi), olbaltumvielas un taukvielas, kas ir viegli sagremojamas, kā arī vitamīnus un minerālvielas.
- Veicina augšanu un orgānu attīstību.
- Pirmpiens ir unikāls, jo tā sastāvā ir daudz olbaltumvielu un visas svarīgās antivielas, kas pasargās bērnu no infekcijām.
- Satur oligosaharīdus – īpašus ogļhidrātus, kas veicina labvēlīgu baktēriju augšanu bērna gremošanas sistēmā. Palīdz aizsargāties no kaitīgām baktērijām.
- Zīdīšana samazina bērna risku turpmākās dzīves laikā saslimst ar ekzēmu, astmu un alerģijām.
- Palīdz nostiprināt īpašu saikni starp māti un bērnu.
Ja nav iespējams barot ar krūti bērna vai mātes veselības dēļ, ēdienu bērns saņem no pudelītes.
Jaundzimušajam ievada speciālu trubiņu jeb zondi caur degunu (nazogastrālā zonde) vai muti (orogastrālā zonde) tieši kuņģī.
Zondes maiņa notiek pēc noteikta grafika.
Ēdināšanai caur zondi izmanto speciālu ierīci – infūzijas sūkni. Tas ir aparāts, kas ievada šķidrumu ar noteiktu ātrumu. Var izmantot gravitācijas metodi, kad ēdiens ar šļirces palīdzību un gravitācijas spēku ietek kuņģī.
Vienlaikus ar bērna ēdināšanu caur zondi jāveicina zīšana. Pirms barošanas bērnam uz lūpiņām ar vates kociņu uzliek nedaudz mātes piena un tad uzsāk ēdināšanu caur zondi. Kad mazulis būs paaudzies un izrādīs lielāku interesi par ēšanas procesu, var likt pie krūts laikā, kamēr bērnu ēdina ar zondes palīdzību.
Ja diagnosticētas iedzimtas patoloģijas – kuņģa zarnu trakta attīstības anomālijas, vēdera priekšējas sienas defekti, diafragmas trūce, zarnu nosprostojums, nekrotizējošais enterokolīts (smags zarnu iekaisums), smaga bakteriāla infekcija, nestabils vispārējais stāvoklis.
Ēdināšanas laikā bērnu ir jānovēro. Nekavējoties pārtrauciet procedūru, ja parādās kāds no šiem simptomiem: - Ādas krāsas izmaiņas (tā kļūst bāla vai zilgana). - Bērns aizrijas vai sāk klepot. - Bērnam ir elpošanas traucējumi. - Mazinās skābekļa mērījumi monitorā. - Palēninās sirdsdarbība.
Gastrostomijas caurulīte ir operācijas laikā tieši kuņģī ievietota caurulīte, caur kuru tiek ievadīts ēdiens, šķidrums vai zāles. Šo ēdināšanas veidu lieto situācijās, kad bērns caur muti nevar uzņemt pietiekami daudz barības vielu, kas nepieciešamas augšanai un attīstībai. Visbiežāk šāda caurulīte turas pie vēdera sienas ar šuvēm un nelielu baloniņu iekšpusē, tomēr tā var izkrist vai mainīt pozīciju. Ja tā notiek, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.
Mātes piens ir vislabākais iespējamais ēdiens mazulim no dzimšanas brīža līdz 6 mēnešu vecumam, kam seko piebarojuma uzsākšana turpinot zīdīšanu līdz 2 gadu vecumam.
Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.