Kā sagatavoties un pareizi nodot analīzes
Analīzes var tikt nozīmētas, ja ārstam tās nepieciešamas akūtu vai hronisku saslimšanu gadījumos, kā arī veselam bērnam, lai pārliecinātos par viņa par viņa augšanu un attīstību atbilstoši vecumam.
Urīna analīzes veic, lai diagnosticētu dažādas akūtas vai hroniskas slimības un patoloģijas.
Urīna klīniskai analīzei urīnu vāc no rīta, uzreiz pēc pamošanās. Pirms urīna savākšanas apmazgā dzimumorgānus ar ūdeni vai slauka ar mitrām salvetēm, nosusina ar papīra salveti. Analīzēm jāsavāc vidējās strūklas urīns (urinācijas vidus laikā). Pirms urīna savākšanas pacientam nevajadzētu lietot šķidrumu. Urīna izmeklēšanai nepieciešamais urīna daudzums ir 20ml. Urīnu savāc tīros traukos, ko var iegādāties aptiekā. Tiem izmeklējumiem, kam ir būtisks kopējais urīna daudzums, šo daudzumu izmēra un atzīmē, tad atlej nelielu urīna daudzumu laboratorijas izmeklējumiem un nekavējoties nogādā laboratorijā.
Zīdaiņiem, lai atvieglotu urīna savākšanu, var lietot pašlīmējošus maisiņus (tos var iegādāties aptiekās).
Ievācot diennakts urīnu, būtiski, laiku mērīt no pēdējās urinācijas kas notikusi tualetē (podiņā). Tad uzsāk urīna vākšanu kopējā konteinerā pilnas 24 stundas. Šajā laikā savākšanas konteinerā obligāti jāsavāc viss urīns, kas izdalījies 24 stundu laikā. Laboratorijai nogādājams neliels urīna daudzums – 50–100ml. Šim nolūkam jāsamaisa kopējā konteinerā savāktais urīns un jāatlej nepieciešamais daudzums speciālā, tīrā traukā. Parasti jānorāda arī diennakts laikā savāktā urīna daudzums. Tas jācenšas izmērīt un norādīt precīzi.
Izmeklējumu rezultātus var ietekmēt paraugu vākšana menstruācijas laikā, medikamentu lietošana (diurētiķi, eritromicīns, trimetroprim, augstas C vitamīna devas, it sevišķi kopā ar antibiotiskiem preparātiem), rentgenoloģiskie izmeklējumi ar kontrastvielu 3 dienu laikā pirms urīna analīzes, laiks no urīna savākšanas līdz nodošanai laboratorijā ilgāks par 1 stundu.
Analīzes var tikt nozīmētas, ja ārstam tās nepieciešamas akūtu vai hronisku saslimšanu gadījumos, kā arī veselam bērnam, lai pārliecinātos par viņa par viņa augšanu un attīstību atbilstoši vecumam.