Normāls miegs un miega paradumi
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Drošas gulēšanas vides iekārtošana bērnam (it sevišķi līdz viena gada vecumam) ir ļoti svarīga, jo tā palīdz izvairīties no zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma.
Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms ir mazuļa nāve miegā, kurai netiek atrasts nekāds ārēji redzams iemesls. Joprojām nav noskaidroti konkrēti cēloņi, kas izraisa šo traģisko notikumu, bet visos zīdaiņu nāves gadījumos bērna organismā novērots skābekļa trūkums. Zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu saista ar to, ka mazuļa elpošanas centrs un nervu sistēma vēl nav nobriedusi, līdz ar to atsevišķos gadījumos apstājas zīdaiņa elpošana. Pie riska faktoriem pieder arī nepareizi iekārtota bērna guļamvieta.
Dažādu iemeslu dēļ bērns var gulēt arī vecāku gultā. Šī ir sena tradīcija, kas joprojām ir pilnīgi normāla dažādās kultūrās, un tā ir samērā izplatīta arī Latvijā.
Veselības organizācijas* rekomendē bērniņu guldīt atsevišķi, lai izvairītos no zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma. Svarīgi pirmos sešus mēnešus (ideālā gadījumā – pirmos 12 mēnešus) bērniņu guldīt savā gultiņā, kas atrodas vecāku guļamistabā. Tomēr vecākiem un ģimenēm var būt dažādas izvēles un iespējas – bērniņš var gulēt vienā istabā ar brāli vai māsu, kā arī pats savā istabā. Lielākoties ģimenes uzskata, ka tā ir vieglāk zīdīt bērniņu, un viņiem tā ir ērtāk.
Visdrošākais gulēšanas veids bērnam: mazuļa gultiņa, kas piestumta blakus vecāku gultai, bet, ja izlemjat dalīt gultu, pārliecinieties, ka gulēšana kopā ir droša!
Ar bērniņu nedrīkst gulēt kopā tad, ja vecāki ir pārguruši.
Ja māc šaubas, kā pielāgot vidi bērniņam, noteikti konsultējieties ar savu ārstu!
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Centers for Disease Control and Prevention. Safe Sleep for Babies.
Latvijas Republikas Veselības ministrija. Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms. Kā to novērst?
Kā pasargāt bērniņu no pēkšņās nāves sindroma
National Institute of Child Health and Human Development. Back To Sleep.
- Mindell JA & Owns JA (2015). A Clinical Guide to Pediatric Sleep: Diagnosis and Management of Sleep Problems, 3rd ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins
*Unicef. The Baby Friendly Initiative. Health Professional’s Guide To: „Caring For Your Baby At Night”
*American Academy of Pediatrics. Safe Sleep
*Centers for Disease Control and Prevention. Safe Sleep for Babies.
*Latvijas Republikas Veselības ministrija. Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms. Kā to novērst?
*National Institute of Child Health and Human Development. Back To Sleep.