Pārlekt uz galveno saturu

Intravenoza infūza ievade jeb šķidruma atjaunošana “caur sistēmu”

Intravenoza infūza ievade jeb šķidruma atjaunošana caur sistēmu tiek pielietota pie saslimšanām, kuru rezultātā notiek dehidratācija jeb organisma atūdeņošanās. 

Attēls
Sistēma
Created: 5. februāris, 2024. gads
Atjaunots: 7. februāris, 2024. gads

Dehidratācija ir veselības stāvoklis, kad organismā ir nepietiekams šķidruma apjoms, un tas var būt ar vai bez dažādām elektrolītu (nātrijs, kālijs, hlors u.c.) izmaiņām. Dehidratācija bieži attīstās pie dažādām saslimšanām, kuru laikā tiek pastiprināti zaudēts šķidrums – akūta caureja, vemšana, kā arī slimībām ar paaugstinātu temperatūru un drudzi, kuru rezultātā ir paātrināta elpošana un svīšana. Tāpat dehidratācija bieži konstatējama pie samazinātas šķidruma uzņemšanas, ko pacients pamato ar apgrūtinātu norīšanu (pie stiprām kakla sāpēm, piemēram, tonsilīta/ angīnas gadījumā), sliktu dūšu vai pat nevēlēšanās šķidrumu uzņemt pašam.

Primāri ir nepieļaut dehidratācijas procesus. Tas nozīmē, ka pie pirmajām akūtas saslimšanas pazīmēm uzreiz jāuzsāk pastiprināta dzirdināšana. Maza vecuma bērnam, kurš tiek zīdīts, pastiprināti jāpiedāvā krūts zīšana. Arī tad, ja bērniņš lieto mātes piena aizstājēju, jāpiedāvā maisījums, mazāk jādod cietais ēdiens un rūpīgi jāveic dzirdināšana. To, ka attīstījusies dehidratācija, var izvērtēt arī vecāki, novērtējot bērna izskatu – vai raud ar asarām, vai mutē ir siekalas, vai ir normāla apjoma un biežuma čurāšana? Normāls urinācijas biežums ir ik pēc 4-6h, zīdaiņiem līdz gada vecumam arī biežāk. Jāuztraucas, ja urinācija nav bijusi ilgāk nekā 6-8h, bērnam esot nomodā.

Ja dehidratācija ir neliela, tad parasti aktivizējot šo dzirdināšanas procesu var nepieļaut tālāku tās attīstīšanos. Tomēr smagos gadījumos, kad šķidruma zudums ir liels un bērns  nespēj to pietiekami uzņemt pats, ārsts var apsvērt un uzsākt šo intravenozo rehidratāciju.

 

Kāpēc to izmanto

Biežākās situācijas, kad uzsāk intravenozo rehidratāciju:

  • stipra, izteikta vemšanas, kuras turpinās vairāk nekā 6h. Pēc mēģinājuma padzerties vemšana atkārtojas;
  • vemšanas kombinācija ar caureju un nespēju uzņemt šķidrumu;
  • pie akūtām saslimšanām ar augstu temperatūru, piemēram, saaukstēšanās, gripa, Covid, maziem bērniem respiratori sincitālais vīruss;
  • smagas infekcijas (piemēram, nieru iekaisums, plaušu karsonis);
  • vielmaiņas problēmas, piemēram, slikti kontrolēts cukura diabēts;
  • gatavošanās konkrētiem izmeklējumiem vai ķirurģiskai ārstēšanai, kad nedrīkst uzņemt šķidrumu un ēdienu;
  • pēcoperācijas periods, ja bijušas liela apjoma operācijas;
  • pārkaršana saulē, fiziska pārslodze;
  • plašas brūces un apdegumi.

Kas notiek procedūras laikā?

Pacientam, kuram tiek nozīmēta intravenoza infūza ievade, caur katetru vēnā tiks ievadīts īpaši viņa vajadzībām piemērots, sterilos apstākļos pagatavots ūdens un sāļu šķīdums, kas veicinās zaudētā šķidruma un sāļu atjaunošanos. Šķīdums satur tādus sāļus kā nātrijs, hlors, kālijs. Tāpat var tikt pievienoti arī cukuru saturoši līdzekļi, kuri palīdz pacientam uzturēt stabilu vielmaiņu, lai, iztērējot organisma rezerves, neattīstās pazemināts cukura līmenis.

Rehidratāciju vienmēr sāk ar parastajiem sāļu škīdumiem, piemēram,  nātrija hlorīdu 0,9% vai Ringera škīdumu. Kad atjaunots lielākais šķidruma zudums, var pāriet uz citu šķīdumu, piemēram, cukuru saturošu.

Šķidrums tiek ievadīts asinsrites sistēmā. Šis process ir salīdzinoši lēns. Strauja medikamentu ievade asinsritē var radīt tā saucamo šķidruma pārslodzi, kas var traucēt sirdsdarbību, plaušu darbību un citas organisma funkcijas. Tāpēc šķidruma daudzums tiek aprēķināts individuāli katram bērnam, bet procedūra ilgst vairākas stundas.

Ievadāmā šķidruma daudzums tiek aprēķināts katram bērnam atbilstoši viņa vecumam, svaram un tam, cik smaga ir dehidratācijas pakāpe. Jo spēcīgāk organisms ir atūdeņojies, jo vairāk šķidruma ir jāatjauno. Piemēram, 10 kg smagam bērnam diennakts fizioloģiskā šķidruma apjoms ir 1l. Papildu zudumi tiek aprēķināti par katru caurejas vai vemšanas reizi (100 ml). Tiek ņemta vērā arī temperatūras paaugstināšanās. Pirmajās 4h parasti tiek aprēķināts deficīts, atjaunots pazaudētais un tālāk – uzturēts atjaunotais.

Kā sagatavoties procedūrai?

Dodoties uz šo procedūru jāgatavojas, ka tā var būt nepatīkama, kā arī prasīs pacietību, jo ilgs vairākas stundas.

Atkarībā no bērna vecuma, vecāka darbs būtu pastāstīt, ka procedūra var būt nepatīkama un īslaicīgi sāpīga. Zīdaiņiem un mazākiem bērniem, kuri vēl tiek baroti ar krūts pienu, katetra ievadīšanas brīdī, var palīdzēt zīšana, jo aizņems bērna prātu ar ēšanu, kas, savukārt, novērsīs domas no tā, ka rociņa tiek pievienota sistēmai.

Atsevišķos gadījumos ārsts var aizliegt noteiktu laiku ēst, taču visbiežāk procedūras laikā ir atļauts ēst – zīdaiņi drīkst zīst, bet lielākiem bērniem var paņemt līdz našķi. Tāpat intravenozas rehidratācijas uzsākšana nenozīmē, ka bērns nedrīkst dzert. Ja tas iespējams, ir jācenšas padzerties, tāpēc līdzi būtu jāņem arī ūdens. Pie akūtām vemšanām gan ieteicams dzirdināšanu atsākt 40-60 minūtes pēc vemšanas epizodes.

Saņemot intravenozo rehidratāciju, jābūt gataviem, ka tā var ilgt vairākas stundas. Tāpēc ieteicams ņemt līdzi kaut ko, kas bērnam palīdzēs mazināt satraukumu un kavēt laiku – mīļa rotaļlieta, grāmata, u.tml. Mazākiem bērniem jābūt līdzi higiēnas precēm. Ja bērns vemj, ieteicams līdzi ņemt arī maiņas apģērba kārtu, ja gadījumā esošo nākas nomainīt.

Sagaidāmais efekts

Intravenozās rehidratācijas nobeigumā, kad šķidrums ir ievadīts, bērna pašsajūtai būtu jāuzlabojas. Pie vēdera vīrusiem vai citām salīdzinoši ierastiem vīrusiem, bērni sāk justies labāk jau pirmo divu stundu laikā. Tomēr pie smagākām slimībām tūlītējs efekts var nebūt, jo papildu rehidratācijai nepieciešami citi medikamenti, kas uzlabos pacienta veselības stāvokli, cīnoties ar slimības ierosinātāju.

 

Kādi ir riski

Jebkurš šķidrums, kurš tiek ievadīts intravenozi, ir medikaments, kuram ir konkrētas indikācijas. Tāpat arī jebkurai invazīvai manipulācijai, kā intravenozā katedra ielikšana, var būt savi riski. Visnozīmīgākais risks ir katetra infekcijas attīstīšanās, kas var attīstīties par spīti visu higiēnas un sterilo apstākļu nosacījumu ievērošanai. Jo ilgāk katetrs paliek rokā, jo vairāk šis risks pieaug.

Profilakse

Ārsti ikdienā bieži saskaras ar situācijām, kad bērna dehidratācija būtu bijusi novēršama pie vecumam un svaram atbilstošas dzirdināšanas. Vecāku uzdevums ir vienmēr rūpēties par bērnu, un pie vīrusu saslimšanām ļoti rūpīgi sekot līdzi, lai bērns ik pēc 15-20 minūtēm iedzertu vismaz dažus malkus ūdens. Piemēram, bērnam, kurš vecāks par gadu diennaktī jāizdzer virs 1l šķidruma (ūdens, tējas, bērniem līdz 2 gadu vecumam  - krūts piena vai mātes piena aizstājēja bērniem).

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Ko darīt, ja bērns saslimis?

Kā mājas apstākļos rīkoties, ja bērnam ir drudzis, klepus, sāp kakls, sāp auss, sākusies vemšana un/vai caureja vai ir aizcietējums?