Pārlekt uz galveno saturu

Kortikosteroīdi - inhalējamie

Inhalējamos kortikosteroīdus (turpmāk – IKS) lieto kā uzturošo terapiju astmas ārstēšanā

Attēls
astma bernam
Created: 17. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 15. maijs, 2023. gads

Tie samazina bronhiālās astmas simptomu smagumu un uzliesmojumu biežumu. Lieto arī astmas lēkmju profilaksei cilvēkiem ar persistējošu astmu. Samazinot iekaisumu elpceļos, samazinās bronhu hiperreaktivitāte. Tas nozīmē, ka bronhi pārstāj pastiprināti reaģēt uz kairinājumu.

Kad nedrīkst lietot inhalējamos kortikosteroīdus?

Cilvēkiem ar piena olbaltumvielu alerģiju un laktozes nepanesību jāuzmanās, lietojot IKS. Pulverinhalatori mēdz saturēt laktozi. Lai arī laktoze nav piena olbaltumviela, ir ziņojumi par piena olbaltumvielu klātbūtni laktozi saturošajos medikamentos.

Sistēmisku un lokālo (inhalācijās) kortikosteroīdu salīdzinājums

Sistēmiski

Lokāli (inhalācijās)

Lēnāka iedarbība

Ātrāka iedarbība

Nav piemēroti akūtās situācijās

Piemērots akūtiem stāvokļiem

Lielākas devas

Mazākas devas (10x)

Vairāk blakusefektu

Labāka panesamība (mazāk nevēlamu blakusefektu, mazāka slodze izvadorgāniem, nierēm, aknām)

 

Kāpēc to izmanto

Samazinās nopietnu uzliesmojumu risks, uzlabojas gan bērnu, gan pieaugušo dzīves kvalitāte. Tie ir visefektīvākie medikamenti, kas ievērojami samazina astmai raksturīgo iekaisumu elpceļos.

Kādi ir riski

Zemāk ir uzskaitīti IKS blakusefekti. Tās ir nevēlamās parādības, kas var rasties, lietojot zāles. Tie nerodas visiem cilvēkiem! Daži no tiem var likties nesaprotami. Nekautrējieties vērsties pie sava ārsta un palūgt izskaidrot, ko šie blakusefekti nozīmē, cik bieži tie rodas un vai ir pamats uztraukumam!

Lokāli

  •     Disfonija. Stāvoklis, kas rodas balsenes muskuļu miopātijas un gļotādas kairinājuma dēļ. Beidzas, pārtraucot terapiju;
  •    Mutes kandidoze. Tā ir sēnīšu infekcija. Risks pieaug vecākiem cilvēkiem, kā arī tiem, kas vienlaikus lieto arī kortikosteroīdus sistēmiski, IKS lielās devās vai antibiotikas;
  •     Reflektorisks klepus, bronhospazmas;
  •    Kserostomija. Tā ir samazināta siekalu izdale, zobu kariesa veidošanās, slikta elpa, smaganu iekaisums.

Šos blakusefektus ievērojami mazina mutes skalošana un krājtelpas lietošana! Krājtelpa izkliedē spēcīgo zāļu plūsmu un sadala to sīkākās daļiņās, līdz ar to medikaments nonāk dziļāk elpceļos, nevis rīklē. Jo lielāka IKS deva, jo stiprāki blakusefekti.

Sistēmiski

Sistēmiskais efekts ir niecīgs vai neizpaužas, lietojot IKS tādās devās, kas lielākai daļai pacientu ir nepieciešamas.

  •     Ietekme uz augšanas ātrumu. Šis efekts ir neliels, neprogresējošs un atgriezenisks. Ja šāds blakusefekts rodas, augšanas aizture pirms dzimumnobriešanas veicinās samazinātu augumu pieaugušo vecumā aptuveni par 1 cm. Jāzina, ka arī neārstēta astma var veicināt augšanas ātruma aizturi. Labums pārspēj iespējamo risku;
  •     Hipotalāma-hipofīzes-virsnieru ass disfunkcija. Novērota piektdaļai pacientu, lietojot augstu IKS devu ilgāk par gadu;
  •     Izmainīta kaulu vielmaiņa, osteoporoze. Lietojot IKS zemās vai vidējās devās, šis risks ir nenozīmīgs. Bērniem, kas lieto IKS, jārūpējas par sabalansētu kalcija un D vitamīna uzņemšanu. Tas pasargās kaulu veselību.

Kā sagatavoties

Darbības mehānisms

IKS iedarbojas šūnu līmenī. Tie novērš plaušu kapilāru caurlaidību – līdz ar to pazūd tūska. Inhalējamo kortikosteroīdu efekts rodas tur, kur tos ieelpo – plaušās. Tas ir ļoti efektīvi, jo, atšķirībā no tabletēm, šīm zālēm nav “jāceļo” pa gremošanas sistēmu pirms iedarboties. IKS ir salīdzinoši maz blakusefektu.

Kas ir sagaidāms

Mazinās arī iekaisums. Šīs zāles ārstē bronhu gļotādu, kā arī samazina gļotu veidošanos un uzlabo plaušu funkciju. Iedarbības efekts sākas pakāpeniski: no dažām dienām līdz dažām nedēļām. Vislabākais efekts tiek sasniegts, kad zāles lieto nepārtraukti. Dažu stundu laikā samazinās iekaisums, bet bronhu pārmērīga reakcija uz kairinājumu mazinās dažu mēnešu laikā.

Saistītās diagnozes

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.