Pārlekt uz galveno saturu

Adenoīdi jeb palielinātas aizdegunes mandeles

Adenoīdi ir termins, ko lieto, ja pacientam ir palielināta aizdegunes mandele.

Attēls
deguns
Created: 28. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 1. novembris, 2024. gads

Aizdegunes mandele ir visiem bērniem, bet ne visiem tā ir palielināta. Visbiežāk palielināta aizdegunes mandele ir bērniem 3–7 gadu vecumā, pēc tam aizdegunes mandele samazinās dabiskā ceļā. Tomēr ne visiem tā samazinās un dažiem sūdzības ir tik izteiktas, ka nepieciešama ārstēšana. Ļoti bieži adenoīdi kombinējas arī ar palielinātām aukslēju mandelēm, kas redzamas rīklē.

Simptomu apraksts

Dažiem bērniem adenoīdi ir tik lieli, ka tie nosprosto visu aizdeguni, ievērojami apgrūtinot elpošanu caur degunu. Šādos gadījumos Jūsu bērns pārsvarā elpo caur muti un miegā krāc. Dažiem bērniem pat miegā uz brīdi apstājas elpošana, to sauc par miega apnoju. Adenoīdi var veicināt arī šķidruma krāšanos vidusausī un dzirdes pasliktināšanos.

Biežākie simptomi ir apgrūtināta elpošana caur degunu, elpošana caur muti, pavērta mute, krākšana vai/un šņākuļošana naktī, bieži iesnas, mēdz būt ilgstošas, kā arī dažādas ausu problēmas (pasliktināta dzirde, vidusauss iekaisums).

Smagos gadījumos – elpošanas apstāšanās epizodes naktī.

Attēls
adenoīdi

Saistīto simptomu saraksts

Cēloņi

  • Biežas augšējo elpceļu infekcijas;
  • Strutaini mandeļu iekaisumi (angīna);
  • Ģimenē zināms, ka vecākiem, brāļiem, māsām vai vecvecākiem bijusi palielināta aizdegunes mandele;
  • Kuņģa skābes atvilnis.

Izmeklējumu apraksts

Veic rutīnas ORL orgānu – ausu, kakla, deguna, aizdegunes – apskati. Aizdegunes apskati veic vai nu ar speciālu spogulīti vai ar endoskopu. Dažkārt pacients ir niķīgs un neļauj apskatīt aizdeguni, kas ārstam ir pietiekami sarežģīta manipulācija. Tas nekas, jo diagnozi palīdz noteikt arī specifiski jautājumi, ko ārsts uzdod par pacienta sūdzībām. Radioloģiskie izmeklējumi vai asins analīzes visbiežāk nav nepieciešamas, lai noteiktu diagnozi.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Adenoīdi un ar tiem saistītās problēmas var samazināties, bērnam pieaugot. Bieži simptomi izzūd tuvojoties vasaras sezonai – siltiem un sausiem laika apstākļiem. Pacientam var nozīmēt lietot degunā pūšamos kortikosteroīdus ilgstošam kursam (1–3 mēneši), vieglākos gadījumos specifiska terapija nav nepieciešama, bet pacientu novēro ik pēc 3–6 mēnešiem, lai izvērtētu stāvokli. Smagākos gadījumos nepieciešams veikt operāciju – adenotomiju jeb aizdegunes mandeles izņemšanu. Tomēr adenoīdu operāciju nepieciešama, tiem bērniem, kuriem apgrūtināta elpošana caur degunu ir patstāvīgi.

Ja Jūsu bērnam ir ne tikai apgrūtināta elpošana caur degunu, bet arī atkārtoti vidusauss iekaisumi ar dzirdes pasliktināšanos, bērna ārsts operācijas laikā var izlemt ievietot ventilācijas caurulīti bērna austiņās.

Ja Jūsu bērnam ir izteikti apgrūtināta elpošana caur degunu, krākšana miegā, miega apnoja, ārsts var izlemt operēt arī rīkles mandeles.

Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Saistītās diagnozes