Augšanas hormona deficītu konstatē vidēji 1 no 3800 bērniem. Bērni, kuriem konstatēta šī diagnoze, parasti ir ievērojami mazāki par saviem vienaudžiem. Viņu sejas vaibsti neatbilst vecumam, kā arī ir iespējams liekais svars. Tajā pašā laikā šiem bērniem nav novērojama garīga vai intelektuāla atpalicība.
Lai sekotu līdzi sava bērna augšanas rādītājiem, vecākiem vēlams doties pie ģimenes ārsta, kurš pareizi nomērīs un nosvērs bērnu, iegūtos rezultātus atzīmējot individuālajā bērna augšanas līknē, kas palīdz dinamiski novērot augšanas procesu un savlaicīgi konstatēt novirzes.
Ja vecāki vilcinās bērnu aizvest pie ārsta, tad auguma un svara neatbilstība var būt ļoti liela un grūti koriģējama. Jo savlaicīgāk konstatēts augšana hormona deficīts, jo lielāka iespēja, ka bērns panāks vienaudžus savā attīstībā.
Vizītē pie bērnu endokrinologa, kas nodarbojas ar augšanas traucējumu diagnostiku un ārstēšanu, noteikti tiks uzdoti jautājumi par abu bioloģisko vecāku augumu, radinieku iedzimtajām un dzīves laikā iegūtajām slimībām, vecāku pubertāti, grūtniecību un dzemdību norisi, bērna svaru un augumu piedzimstot. Tāpat ar speciālistu tiks pārrunāts tas, vai bērna ikdienā ir ilgstošs psiholoģiskais diskomforts, vai viņa uzturs ir sabalansēts, vai ir konstatētas kādas hroniskas slimības vai bijušas smagas traumas un arī tas, vai ilgstoši tiek lietoti kādi medikamenti.
Apkopojot šo informāciju, ārsts varēs izdarīt pirmos secinājumus par bērna veselības stāvokli un iespēju, vai bērnam varētu būt augšanas hormona deficīts.
Diagnozi „augšanas hormona deficīts” bērnu endokrinologs pierāda, veicot specifisku hormonālu testu (augšanas hormona stimulācijas provi). Ja šī diagnoze ar analīžu palīdzību noteikta, tad pirms aizvietojošas ārstēšanas sākšanas jāveic hipofīzes speciāla izmeklēšana – magnētiskā rezonanse, lai pārliecinātos, vai nav kāds labdabīgs vai ļaundabīgs audzējs.
Kā rīkoties vecākiem, ja bērnam noteikta diagnoze „augšanas hormona deficīts”?
- Pārliecināties, ka bērns ir nomērīts un nosvērts precīzi;
- sekot bērnu endokrinologa sniegtajiem norādījumiem par augšanas hormona lietošanu (injekcijām) ikdienā;
- pārliecināties, ka bērns saņem visas nepieciešamās barības vielas, mikroelementus un vitamīnus, lai viņa organisms varētu pilnvērtīgi attīstīties;
- bērnam veltīt īpašu uzmanību laikā, kad viņš ir slims, kad parādās ēšanas problēmas, un kad ir pārlieku liela aktivitāte vai stress bērna uzvedībā dienas laikā;
- sekot, lai bērns savlaicīgi dotos gulēt un būtu pareizs miega režīms;
- regulāri reizi sešos mēnešos apmeklēt bērnu endokrinologu.