Pārlekt uz galveno saturu

Augšanas hormona stimulācijas testi

Augšanas hormona stimulācijas testi veicami bērniem ar aizdomām par augšanas hormona deficītu.

Attēls
asins analīzes
Created: 27. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 13. februāris, 2023. gads

Izolēti noteikts augšanas hormona līmenis nav informatīvs, jo to ietekmē daudzi faktori. Lai veiktu šo testu, jāpiepildās vairākiem kritērijiem, kā arī jāizslēdz citi iespējamie cēloņi bērna mazajam augumam. Biežākās indikācijas, lai izmeklētu pacientu uz augšanas hormona deficītu, ir ļoti mazs augums attiecībā pret vidējo rādītāju populācijā (zem – 2.0 SD zem vidējā) vai strauja augšanas tempa palēnināšanās pēdējo 1-2 gadu laikā, izslēdzot citus cēloņus. Pierādot augšanas hormona deficītu, iespējams uzsākt augšanas hormonu aizvietojošu terapiju.

Kā sagatavoties vizītei

  1. Pacientiem, kuriem prove tiek veikta atkārtoti un kuri jau saņem augšanas hormona aizvietojošu terapiju, 4 nedēļas pirms testa šī terapija jāpārtrauc;
  2. testu veic tukšā dūšā: 8-12 h pirms tā sākuma nedrīkst ēst (bērni jaunāki par 1 gadu vai ar hipoglikēmijas risku: 4 h). Šajā laikā ir atļauts padzerties ūdeni;
  3. meitenēm (vecākām par 11 gadiem) un zēniem (vecākiem par 12 gadiem), kuriem vēl nav pubertātes pazīmju, endokrinologs 3 dienas pirms testa sākuma var nozīmēt dzimumhormonu saturošus medikamentus (uzlīmējamus uz ādas plākstera veidā vai iedzeramus), kas nodrošina precīzākus un informatīvākus testa rezultātus;
  4. vismaz 30 minūtes pirms testa sākuma bērnam vēnā tiks ievietots katetrs, lai nodrošinātu medikamentu ievadi un analīžu veikšanu.

Vizītes norise

Augšanas hormona stimulācijas proves iespējams veikt ar vielām, kas stimulē augšanas hormona izdali hipofīzē – arginīnu, klonidīnu, glukagonu vai insulīnu. Pirms testa sākšanas nosaka glikozes līmeni asinīs. Ja tas ir zems, tad pacients paralēli vēnā saņem glikozi saturošu šķīdumu. Pirms stimulējošo vielu ievades tiek paņemts asins paraugs, kas atbilst 0. minūtei – testa sākumam.

  • Arginīns stimulē augšanas hormona izdali no hipofīzes (endokrīnās sistēmas dziedzeris, kas sekretē hormonus un atrodas galvas smadzenēs). Tas tiek ievadīts caur vēnas katetru 15 minūšu laikā. Pēc arginīna ievades tiek paņemti atkārtoti asins paraugi (pēc 15, 30, 45, 60, 90 un 120 minūtēm), nosakot augšanas hormona līmeni. Paralēli tiek kontrolēts glikozes līmenis asinīs.
  • Pirms glukagona stimulācijas testa veic papildu hormonu izmeklējumus, lai pārliecinātos, ka testa izpilde ir droša. Glukagons tiek ievadīts injekcijas veidā muskulī, pēc tam tiek ņemti asins paraugi no vēnas katetra (pēc 30, 60, 90, 120, 150 un 180 minūtēm). Paralēli tiek kontrolēts glikozes līmenis asinīs.
  • Klonidīns tiek uzņemts tabletes formā. Asins paraugi no vēnas katetra tiek paņemti 30, 60, 90 un 120 minūtes pēc klonidīna uzņemšanas. Paralēli tiek kontrolēts bērna asinsspiediens.
  • Insulīna stimulācijas tests notiek nepārtrauktā medicīnas personāla uzraudzībā, jo saistīts ar hipoglikēmijas risku. Insulīns tiek ievadīts caur vēnas katetru, pēc tam tiek paņemti asins paraugi no vēnas katetra (pēc 30,  60, 90 un 120 minūtēm).

Riski

  • Arginīna ievades laikā var būt slikta dūša, kairinoša sajūta katetra ievades vietā. Retos gadījumos arginīns var izraisīt anafilaktisku reakciju.
  • Glukagona stimulācijas testa laikā pacienti var izjust sliktu dūšu un sāpes vēderā (~30 % gadījumu), retos gadījumos var būt vemšana. Pēc glukagona ievades (īpaši pēc 90-120 minūtēm) ir paaugstināts hipoglikēmijas risks (zemam glikozes līmenim asinīs), kas var izpausties kā svīšana, izteikta bada sajūta, trīce, bālums, trauksme, slikta dūša, izteikts nogurums, vājums, miegainība, apjukums, galvassāpes, paaugstināta uzbudināmība. Rūpīgi jāseko līdzi bērna pašsajūtai un jāziņo medicīnas personālam, ja pamana kādu no šiem simptomiem.
  • Klonidīna testa laikā un pēc tā bērns var būt miegaināks, samazinās asinsspiediens, ko parasti subjektīvi neizjūt.
  • Insulīna stimulācijas testa laikā var attīstīties hipoglikēmija.

Informatīvie materiāli

Laboratorās analīzes endokrinoloģijā

Cilvēka hormonālā regulācija ir pakļauta stingram bioloģiskam diennakts ritmam, tādēļ, izvērtējot analīžu rezultātus, ļoti svarīgi zināt analīžu nodošanas laiku. Pareizāku analīžu rezultātu var iegūt no agra rīta un tukšas dūšas paraugiem, ja ārsts nav individuāli norādījis citādāk.

Saistīto diagnožu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes