Mazuļa aprūpe
Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.
Akūts dermatīts (ādas kairinājums un iekaisums) attīstās jaundzimušajiem un zīdaiņiem, ja netiek adekvāti kopta āda rajonā, kas nosegta ar autiņbiksītēm.
Dermatīts var sākties ingvinālās jeb cirkšņu krokās, pirmais simptoms ir ādas apsārtums, vēlāk pievienojas ādas pietūkums. Ja stāvoklis progresē un ieilgst, tad ādas virskārta atslāņojas, parādās erozijas un plaisas, var pievienoties sekundāra bakteriāla, vīrusu vai sēnīšu infekcija. Smagos gadījumos var attīstīties ingvinālo kroku limfmezglu iekaisums (limfadenīts).
Dermatīta attīstībā iesaistīti šādi kairinošie faktori: urīns, fēces, siltums, mitrums un autiņbiksīšu radīta berze. Autiņu dermatīta attīstību var veicināt dažādas saslimšanas, piemēram, alerģija, seborejiskais dermatīts, atopiskais dermatīts. Samērā bieži autiņu dermatīts attīstās, ja pacients slimo ar zarnu infekciju, jo fēcēs esošie enzīmi kairina ādu.
Praktiski padomi autiņu rajona ādas kopšanā - svarīgi regulāri veikt ādas higiēnu, bieži mainīt autiņus, apmazgāt bērnu tekošā ūdenī, lietot saudzīgus mazgāšanas līdzekļus – ziepes, dušas krēmu vai dušas eļļu.
Lokāli apsārtumu var mazināt, lietojot epitelizējošu krēmu, piemēram, “Bepanthen”, cinku saturošu krēmu vai ziedi, antiseptisku līdzekli. Bet, ja stāvoklis progresē un izteikti pasliktinās, nepieciešama dermatologa konsultācija, lai veiktu izmeklēšanu, paņemtu analīzes, noskaidrotu cēloni un diagnosticētu saslimšanu.
Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.
Dermatoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta ādas uzbūvi un funkcijas, ārējās vides ietekmi uz ādu, kā arī ādas pārmaiņas, kas rodas ādas slimību un dažu iekšējo orgānu slimību gadījumos.