Pārlekt uz galveno saturu

Hipoglikēmija

Hipoglikēmija ir stāvoklis, kad glikozes jeb cukura līmenis asinīs ir pārāk zems (mazāk kā 3 mmol/L).

Attēls
diabeta tipi
Created: 26. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 1. augusts, 2023. gads

Glikoze tiek uzņemta ar pārtikas produktiem, tajos esošajiem ogļhidrātiem, un tā ir galvenais enerģijas avots visām ķermeņa šūnām, it īpaši smadzenēm.

Visbiežāk hipoglikēmijas ir vērojamas cukura diabēta pacientiem, kuri terapijā lieto insulīna injekcijas, bet dažreiz hipoglikēmijas cēloņi var būt arī citi.

Simptomu apraksts

Katram bērnam hipoglikēmijas simptomi var būt atšķirīgi, bet visbiežāk tie ir uzskaitījumā minētie.

Smagas hipoglikēmijas gadījumā: apjukums, uzmanības traucējumi, redzes traucējumi, krampji, samaņas zudums.

Cēloņi

Vairums  hipoglikēmijas gadījumu bērniem un pusaudžiem rodas, ja bērns slimo ar cukura diabētu un ir injicējis pārāk daudz insulīna, ēdis par maz vai arī intensīvi, ilgstoši sportojis.

Bērniem, kuriem nav cukura diabēta

Atsevišķa hipoglikēmijas epizode:

  • Akūta gastroenterīta jeb zarnu trakta infekcijas vai citas slimības gadījumā, kuras dēļ bērni ilgāku laiku nevar uzņemt pārtiku (vemšana, izteikta caureja);
  • Ilgstoša badošanās;
  • Ilgstoša intensīva fiziskā slodze.

Atkārtotas hipoglikēmijas epizodes:

  • Pagarināts neēšanas jeb badošanās laiks  - “ketotiska hipoglikēmija” – parasti vērojama bērniem no 6 mēn. vecuma,  pāriet spontāni līdz skolas vecumam. Var attīstīties,  bērnam savlaicīgi nepaēdot vai slikti paēdot vakariņas;
  • Atsevišķu medikamentu lietošana;
  • Reti, iedzimti vielmaiņas traucējumi, piemēram, hipopituitārisms vai hiperinsulīnisms vai retas ģenētiskas saslimšanas.

Izmeklējumu apraksts

Cukura līmeņa noteikšana asinīs ar glikometru – neliels dūriens pirkstā.

Bērniem pēc 1 mēneša vecuma hipoglikēmija tiek apstiprināta, ja  cukura līmenis pazeminās zem 3 mmol/L.

Ja bērnam bijušas atkārtotas hipoglikēmijas epizodes bez redzama iemesla, var būt nepieciešama papildus izmeklēšana, kuras laikā tiek veikta objektīva bērna izmeklēšana, slimības vēstures pārrunāšana un asins analīžu veikšana, ambulatori vai stacionārā - atbilstoši pediatra un endokrinologa rekomendācijām.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Hipoglikēmijas ārstēšana ir atkarīga no iemesla un smaguma pakāpes.

Maziem bērniem svarīgi nodrošināt regulāras ēdienreizes, iekļaujot ogļhidrātus saturošus produktus.

Vieglas hipoglikēmijas gadījumā cukura līmeni asinīs var paaugstināt, ēdot vai dzerot kaut ko saldu, piemēram, saldu sulu, tēju vai glikozes tabletes. Pēc tam nepieciešama ēdienreize, kas ietver garas darbības ogļhidrātus (piemēram, maizi, putru), tāpat nepieciešams nodrošināt bērnam regulāras ēdienreizes, samazinot garus badošanās periodus.

Smagas hipoglikēmijas gadījumā vai, ja bērns nevar ēst vai dzert (piemēram, atkārtotas vemšanas gadījumā), - nepieciešams izsaukt NMPD – intravenozas glikozes saturošu šķidrumu ievadīšanai.

Cukura diabēta pacientiem – atkārtotu hipoglikēmiju gadījumā tiek pārskatītas insulīna devas un ēdienreižu apjoms, iespējamie iemesli.

Retu vielmaiņas saslimšanu gadījumā hipoglikēmijas ārstēšanai var būt nepieciešama papildus medikamentoza terapija – pēc izmeklēšanas un endokrinologa rekomendācijām.

Speciālisti, pie kā vērsties

Ja bērnam ir smaga hipoglikēmijas simptomātika – krampji, samaņas zudums – nepieciešams nekavējoties izsaukt NMPD.

Ja vērojamas atkārtotas, neskaidra iemesla hipoglikēmijas epizodes (noteikts cukura līmenis <3mmol/L vai klīniskā aina atbilst hipoglikēmijas simptomiem, kuri izzūd pēc ēšanas vai saldas sulas iedzeršanas) – nepieciešams vērsties pie sava ģimenes ārsta vai pediatra, kuri tālāk lemj par endokrinologa konsultāciju.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Saistītas tēmas

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.