Pārlekt uz galveno saturu

Homocistinūrijas diēta

Homocistinūrijas gadījumā ir jāievēro diēta ar samazinātu olbaltumvielu daudzumu, jālieto speciāli aminoskābju maisījumi, kuru sastāvā nav metionīna, un speciāli pārtikas produkti ar samazinātu olbaltumvielu daudzumu. Šo diētu ir jāievēro visu mūžu.

Attēls
veseligs ediens
Created: 26. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads
  • Homocistinūrijas gadījumā nedrīkst uzturā lietot gaļu, zivis, piena produktus, olas, pākšaugus, soju un sojas produktus, riekstus un sēklas, parastus miltus, maizi un graudaugus.
  • Drīkst lietot produktus, kuri satur maz olbaltumvielu, piemēram, augļus, dārzeņus un speciālus produktus ar samazinātu olbaltumvielu daudzumu (speciālus miltus un makaronus, rīsus, speciālu piena dzērienu u.c.).
  • Uzmanīgi jālieto produkti, kuri satur nedaudz olbaltumvielu. Atļautais olbaltumvielu daudzums dienā katram pacientam ir atšķirīgs, tas atkarīgs no metionīna un homocisteīna radītājiem asinīs, kā arī no vecuma un augšanas tempa, fizisko aktivitāšu daudzuma ikdienā. Pārtikas produktu daudzums, kas satur vienu proteīna vienību jeb 1 gramu  olbaltumvielu, piemēram, brokoļi, puķkāposti – 60 g, kefīrs, saldais krējums – 30 g, skābais krējums – 35 g, piens – 40 g.
  • Specializētus aminoskābju maisījumus jums vai jūsu bērnam izrakstīs uztura speciālists, un tie tiks piegādāti jums uz mājām. Specializēto maisījumu, kas nesatur metionīnu, nav jāpērk par saviem līdzekļiem, to apmaksā valsts.

Svarīgi pielietot atbilstošu uztura terapiju, saņemot pietiekamu enerģijas, ogļhidrātu un tauku daudzumu, kā arī atbilstošu olbaltumvielu daudzumu. Izvēlēties var palīdzēt ārsts vai uztura speciālists.

 

Saistītās diagnozes