Skarlatīna
Skarlatīna ir akūta infekcijas slimība. Saslimšanas ierosinātājs ir streptokoka baktērija (precīzāk - A grupas ß hemolītiskais streptokoks). 90 % gadījumu ar to slimo bērni, visbiežāk - pirmskolas un skolas vecumā.
Atjaunots: 3. maijs, 2023. gads
Visbiežāk ar skarlatīnu slimo rudenī, ziemā vai pavasarī, slimībai izplatoties cilvēku grupās, kas ikdienā saskaras ciešāk – bērnudārzos un skolās.
Neārstēta slimība var izraisīt nopietnas komplikācijas, kas visbiežāk ietekmē sirdi, nieres, locītavas un nervu sistēmu, var skart arī citas orgānu sistēmas, tādēļ ir nepieciešams ievērot ārsta norādījumus.
Simptomu apraksts
Skarlatīnas pirmie saslimšanas simptomi var parādīties vidēji 2–7 dienas pēc saskares ar šo baktēriju.
Biežākie skarlatīnas simptomi ir:
- paaugstināta ķermeņa temperatūra;
- sāpes kaklā;
- palielinātas mandeles ar aplikumu;
- palielināti limfmezgli.
Laika periodā no dažām stundām līdz 2-3 dienām pēc iepriekš minēto simptomu parādīšanās uz ķermeņa parādās spilgti sārti punktveida izsitumi (kā smilšpapīrs uz saules apdedzinātas ādas), izteiktāk uz vēdera un ekstremitātēm, ķermeņa dabīgajās ieloku virsmās – padusēs, cirkšņos, elkoņu ieloku virsmās. Var būt arī uz kakla un sejas. Vērojami sārti, pietvīkuši vaigi un bāla āda ap lūpām (trīsstūra formā).
Pirmajās 2-3 slimības dienās ir bāli aplikta mēle, kas pakāpeniski kļūst spilgti sārta ar izteiktām garšas kārpām – dēvēta par “zemeņu mēli”.
Izsitumiem izzūdot, 3.-7. slimības dienā sāk vērot ādas lobīšanos, izteiktāk no plaukstām un pēdām. Ādas lobīšanās var ilgt pat līdz 2-4 nedēļām.
Cēloņi
Slimība izplatās gaisa pilienu ceļā no slimnieka vai šīs baktērijas nēsātāja (tāds, kam slimības simptomu nav, bet baktērija dzīvo rīklē kā daļa mikrofloras), klepojot vai šķaudot, retāk - ar slimnieka skartiem priekšmetiem vai ēdienu.
Izmeklējumu apraksts
Iztriepe uzsējumam no rīkles gala. Var veikt arī ātro Streptestu, kas arī ir iztriepe no rīkles gala, kuras rezultāts būs 10-15 min laikā. Slimības diagnostiku atvieglo arī slimībai raksturīgāko simptomu novērošana.
Ārstniecība, simptomu mazināšana
Šīs infekcijas ārstēšanā ir nepieciešamas antibiotikas, izlietojot pilnu ārsta nozīmēto 10-14 dienu kursu arī tad, ja simptomi mazinās un izzūd ātrāk. Papildus lietojami medikamenti simptomu mazināšanai - pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru un kakla sāpēm. Pastiprināti jāuzņem šķidrums.
Profilakse
Šobrīd vakcīnas pret A grupas streptokoku nav. Vienīgā profilakse, lai mazinātu inficēšanos, ir bērnu ar skarlatīnu izolēšana no izglītības iestādēm un kontakta ar citiem bērniem uz vismaz 24 stundām pēc uzsāktas antibakteriālās terapijas, un līdz ir vērojama klīniska uzlabošanās.
Noteikti jāievēro arī higiēna – šķaudīt/klepot elkonī, regulāri mazgāt rokas un nelietot citu traukus, dvieļus.