Pārlekt uz galveno saturu

Multiplais miega latentuma tests

Multiplais miega latentuma tests ir diagnostikas metode, ko veic, ja ir aizdomas par narkolepsiju vai kādu citu hipersomniju (pārmērīgu miegainību).

Attēls
polisomnogrāfija
Created: 17. februāris, 2022. gads
Atjaunots: 16. janvāris, 2023. gads

Izmeklējuma laikā ārsts noskaidro, cik ātri jūs vai bērns var aizmigt dienas laikā klusā, mierīgā telpā. Testa laikā ar dažādu sensoru palīdzību reģistrē vairākas organisma funkcijas: smadzeņu darbību, acu kustības, elpošanu, sirdsdarbību, ķermeņa pozīciju, zoda un kāju muskuļu darbību, skābekļa līmeni asinīs, kā arī nepieciešamības gadījumā – ogļskābās gāzes līmeni asinīs. Tiek veikts arī video ieraksts, lai labāk varētu izvērtēt kustības.

Attēls
polisomnogrāfija

Vizītes norise

Izmeklējums notiek dienas laikā. Pacientam saglabā tos pašus sensorus, kas izmantoti polisomnogrāfijas laikā (dažkārt sensorus no rīta nepieciešams stingrāk un precīzāk piestiprināt).

Testa veikšanai nepieciešama visa diena – tas sastāv no četriem vai pieciem 20 minūtes gariem aizmigšanas mēģinājumiem speciālā tumšā, mierīgā telpā. Apmēram pusotru stundu pēc piecelšanās sāk pirmo mēģinājumu. Aizmigšanas gadījumā pacientu pamodina pēc 15 minūšu gulēšanas, bet neaizmigšanas gadījumā mēģinājums beidzas pēc 20 minūtēm. Starp katru mēģinājumu ir pusotra līdz divas stundas, kuru laikā bērns var lasīt, likt puzles, pildīt mājasdarbus, klausīties mūziku.

Attēls
multiplais_miega_lantentuma_tests

Pēc izmeklējuma sensorus noņem, un pacients var doties mājās.

Riski

Multiplais miega latentuma tests ir nesāpīga procedūra, un komplikācijas novēro reti, tomēr jāņem vērā, ka varētu rasties neērtības daudzo sensoru un vadu dēļ. Visbiežāk novērotā blakne ir ādas kairinājums, kas var rasties elektrodu pievienošanai izmantotās pastas vai leikoplasta dēļ.

Saistīto diagnožu saraksts

Apakštēma