Created: 27. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads
Bezcukura diabētam raksturīga pastāvīgi pastiprināta slāpju sajūta, pastiprināta šķidruma uzņemšana un līdz ar to arī izdalīšana. Slimības pamatā var būt 2 mehānismi – nepietiekoša antidiurētiskā hormona izdale no galvas smadzenēm, kas nodrošina šķidruma aizturi organismā (centrāls diabetes insipidus), vai šī hormona nejūtīgums nierēs (nefrogēns diabetes insipidus).
Lai atšķirtu šīs formas, pēc šķidruma ierobežošanas proves testu turpina, izmantojot mākslīgo antidiurētisko hormonu. Veselam bērnam, ierobežojot šķidruma uzņemšanu, urīns pakāpeniski kļūst koncentrētāks un tā apjoms - mazāks. Savukārt bērniem ar bezcukura diabētu urīna koncentrācija nemainās vai palielinās nepietiekoši, un turpinās apjomīga urīna izdale, neskatoties uz pārtraukto šķidruma uzņemšanu, tādējādi radot risku dehidratācijai jeb šķidruma zudumam organismā.
Kā sagatavoties vizītei
Pirms testa veikšanas atkārtoti jāpārliecinās par pastiprinātu urīna izdali bērnam, veicot 24 h urīna apjoma un izdzertā ūdens uzskaiti. Lai izslēgtu simptomu saistību ar citām slimībām un pārliecinātos par drošu testa izpildi, pirms testa jāveic asins un urīna analīzes. Pirms testa veikšanas tiek fiksēts bērna svars.
Pirms testa sākuma bērnam tiks ievietots vēnas katetrs, jo testa laikā tiek veiktas atkārtotas asins analīzes. Atsevišķos gadījumos maziem bērniem var būt nepieciešams ievietot arī urīna katetru (ja nav iespējams nodrošināt regulāro urīna analīžu nodošanu konkrētajos laikos).
Šķidruma ierobežošana parasti tiek uzsākta no rīta, taču pēc endokrinologa lēmuma to var sākt arī ap pl. 22.00 vakarā.
Vizītes norise
- Uzreiz pēc šķidruma uzņemšanas pārtraukšanas tiek paņemts pirmais asins un urīna paraugs analīžu izvērtēšanai – turpmāk testa laikā tie tiek atkārtoti reizi 1-2 stundu laikā;
- testa laikā tiek uzskaitīts viss izdalītā urīna apjoms, kā arī kontrolēts ķermeņa svars;
- ik 1-2 stundas tiek kontrolēts bērna asinsspiediens, pulss, izvērtētas dehidratācijas pazīmes;
- testu pārtrauc, ja:
- tiek fiksēts ≥ 5 % svara zudums,
- tiek sasniegta paaugstināta asins seruma osmolaltitāte > 300 mmol/kg,
- palielinās Na līmenis asinīs ≥ 150 mmol/l
- palielinās urīna osmolalitāte > 750 mmol/kg;
- ja atkārtotos urīna paraugos nav datu par pieaugošu urīna koncentrāciju, tad bērnam zem mēles vai degunā aerosola veidā tiek ievadīts mākslīgs antidiurētiskā hormona analogs. No šī brīža bērnam ir atļauts padzerties ūdeni, bet tā apjoms nedrīkst 2 reizes pārsniegt izdalītā urīna daudzumu šķidruma ierobežojuma laikā;
- 4-6 stundas tiek turpināta asins un urīna analīžu vākšana 1 reizi stundā, ķermeņa svara un asinsspiediena regulāra kontrole.
Proves laikā bērnam atļauts apēst sausas uzkodas (sausiņus, cepumus), bet aizliegts dzert ūdeni, sulas u.c. dzērienus, kā arī šķidrumu saturošus ēdienus. Bērns rūpīgi jāuzmana, lai proves laikā neuzņemtu šķidrumus, citādi analīžu rezultāti nebūs informatīvi.
Riski
Bērns testa laikā var just izteiktu slāpju sajūtu.
Bērniem ar diabetes insipidus testa laikā ir risks dehidratācijai, jo nenotiek šķidruma aizture organismā, tādēļ regulāri tiek kontrolēts ķermeņa svars un vitālās pazīmes, izvērtēts hidratācijas stāvoklis.
Saistīto diagnožu saraksts
Saistītās ārstu specialitātes