Mentālā veselība
Mentālo veselību raksturo dažādi dzīves aspekti un svarīgi pievērst uzmanību tiem visiem, lai saprastu, vai jūtamies apmierināti ar savu ikdienu.
OK! Ārsts pateica, ka man ir UDHS, nu un?!... Un tā arī ir! Tu esi vienkāršs pusaudzis ar savām īpatnībām, bet kuram to nav?
Tomēr, dažas no īpatnībām ikdienā tev var radīt grūtības tikt galā ar ikdienas lietām, veidot un saglabāt attiecības ar citiem, mācīties, utml.
Tev jāzina, ka UDHS nav nekas traks. Tas ir raksturīgs 1 no 10 pusaudžiem, pārsvarā zēniem, bet arī meitenēm tas arī var būt.
Kad ir piešķirta šī diagnoze, tu vari sajust kaunu, dusmas, noliegt to, ka tev ir grūtības. Un tas ir normāli! Tomēr, mēģini neuzturēties šajās sajūtās pārāk ilgi un laicīgi meklē palīdzību. Tu vari negribēt pateikt draugiem, kas ar tevi notiek, vai skolotājiem, bet bieži vien, kad pusaudži padalās ar draugiem, ka viņiem ir UDHS, un pastāsta par savām grūtībām, tas palīdz draugiem viņus labāk saprast un sniegt atbalstu.
Nē! UDHS nav attaisnojums sliktai uzvedībai, tomēr ir dažas lietas, kuras tu nespēj kontrolēt, bet sadarbojoties ar speciālistiem, kuri tevi sapratīs, tu vari mācīties atvieglot savu ikdienu.
UDHS – uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms, ir traucējums, kas nosaka, kādā veidā attīstās un strādā mūsu smadzenes un nervu sistēma.
UDHS raksturo trīs galvenie kritēriji:
Vai tu bieži nespēj līdz galam paveikt iesāktos darbus?
Vai sarunas laikā tev ir grūti izsekot galveno domu, ātri paliek garlaicīgi, vēlies pārtraukt?
Vai tev bieži ir grūtības mierīgi nosēdēt? (jānodarbina sevi ar kaut ko, krati kājas, u.tml.)
Vai kopš bērnības tev ir sanācis bieži iekļūt nepatikšanās savas uzvedības dēļ?
Vai tavi draugi, paziņas ir sūdzējušies, ka viņiem bieži šķiet, ka tu viņos neklausies?
Vai tev bieži ir grūtības plānot savu laiku?
Vai mācību uzdevumu laikā tu bieži pievērs uzmanību kaut kam citam?
Vai tavu uzmanību ir viegli novērst?
Vai tu bieži pazaudē, aizmirsti savas mantas?
Vai, pildot uzdevumus, tu bieži steidzies, kā rezultātā pieļauj daudz kļūdu?
Vai tu bieži pieņem ātrus, neapdomātus lēmumus?
Ja vismaz uz pusi no jautājumiem tu atbildēji ar “jā”, tad ir liela varbūtība, ka tev ir UDHS.
Kā pusaudzis tu jau vari sajusties atšķirīgs no citiem un vēl UDHS… Daži var just vainas sajūtu vai dusmas uz vecākiem, tādēļ, ka viņiem ir UDHS. Pašreiz UDHS cēloņi vēl nav zināmi, tomēr pārsvarā tos saista ar ģenētiskiem faktoriem. Tas nozīmē, ka pastāv visas iespējas, ka kādam no tavam radiniekam kādreiz bija vai pat tagad ir līdzīgi kā tev, bet tas nepadara ne tevi, ne viņu par sliktāku cilvēku.
Būt pusaudzim nav viegli, bet tagad, kopš tu zini, kas ar tevi notiek, tu vari rīkoties, lai palīdzētu to mainīt un atvieglotu sev turpmāko dzīvi.
UDHS noteikti neparadījās tikai tagad. Daudzas lietas bija jau bērnībā un tu pats iemācījies ar tām sadzīvot. Varbūt dažas UDHS pazīmes mainījās, piemērām, tu spēj sevi ilgāk kontrolēt un nosēdēt mācību stundu, nestaigājot pa klasi. Turpmāk tev tiks sniegta informācija, ko tu spēj darīt lietas labā, tikai atceries – jo labāk tu sadarbosies ar speciālistiem, jo labāk viņi spēs tev palīdzēt.
Bet tas vēl nav viss…
Zinātniskie pētījumi parāda, ka cilvēkiem ar UDHS, īpaši pusaudžu gados, var nākt klāt papildus emocionālie un uzvedības traucējumi. Bieži, pusaudžiem ar UDHS ir raksturīgas depresijas un/vai paaugstinātas trauksmes pazīmes. Tāpat, pētījumi rāda, ka pusaudžiem ar UDHS biežāk ir tieksme lietot atkarību izraisošās vielas (alkoholu, cigaretes, narkotikas). Apmēram 12-24% pusaudžu, kuriem ir UDHS, lieto kādu no atkarību izraisošām vielām. Tā kā tās noteikti nav tavam vecumam atbilstošas un lietot tās pirms 18 gadu vecuma ir pretlikumīgi, bet tev ir grūti to nedarīt, tad tu noteikti vari meklēt palīdzību pie ārsta-narkologa un iepazīties ar papildu informāciju par atkarībām.
Tāpat, tev var būt grūtības veidot savstarpējas attiecības ar vienaudžiem un tikt galā ar skolas uzdevumiem, bet neuztraucies, ar speciālistu palīdzību šīs lietas var mainīt.
Ko tu vari darīt, ja tu novēro kādas no augstāk minētajām grūtībām? Neklusē, bet meklē palīdzību!
Tas, ko tu vari darīt:
Mentālo veselību raksturo dažādi dzīves aspekti un svarīgi pievērst uzmanību tiem visiem, lai saprastu, vai jūtamies apmierināti ar savu ikdienu.