Zobārstniecības manipulācijas bullozās epidermolīzes pacientiem
Pirms jebkuras procedūras mutes dobumā uz lūpām nepieciešams uzsmērēt lubrikantu, piemēram, vazelīnu, lai mazinātu audu traumatizāciju.

Atjaunots: 25. novembris, 2024. gads
Vienmēr jālubricē arī visi instrumenti, tostarp siekalu atsūcējs, priekšmeti, kas, saskaroties ar ādu, rada nevēlamu spiedienu, iestiepumu, berzi. Pirms pacienta mutē ievieto tamponus vai vates rullīšus, tie noteikti jāsamitrina, piemēram, ūdenī šķīstošā lubrikantā „Surgilube”, lai neprovocētu to pielipšanu pie mutes gļotādas. Pirms izņemšanas tiem jābūt īpaši mitriem. Jāizvēlas nelīpoši brūču pārsēji, lai netraumētu ādu, tos noņemot.
Kādas manipulācijas var veikt?
Visas bullas, kas radušās pēc jebkādām procedūrām mutes dobumā, pēc iespējas ātrāk jāpārdur, lai tās nekļūtu lielākas. Bullas saturu drīkst atsūkt ar sterilu šļirci, taču jāņem vērā, ka bullas virspuse nav jānoņem. Veicot zobārstniecības manipulāciju, drīkst lietot koferdamu (ierīce, ko lieto plombēšanas laikā zoba izolācijai no siekalām), tomēr ar lielu piesardzību un noteikti to iepriekš lubricējot.
Ko nedrīkst darīt?
Ja izmanto gaisa pūsteri, tas jādara ļoti uzmanīgi, lietojot mazāku spiedienu, jo arī gaisa strūkla var izraisīt bullu veidošanos gļotādā. Jāizvairās veikt intraorālus rentgena uzņēmumus, bet, ja tie ir ļoti būtiski, filmas malas jānosedz ar vasku. Interproksimāliem uzņēmumiem (“BiteWing”) jāizmanto mazāka izmēra filmas. Jāatceras, ka vislielāko ādas un gļotādas traumatizāciju rada BERZE!
ATCERIETIES! Pierakstoties pie zobārsta brīdiniet par bērna veselības stāvokli-diagnozi, lai ārsts laicīgi spēj sagatavoties konsultācijai, izvairoties no nevajadzīgas ādas bojājuma.