Pārlekt uz galveno saturu

Kāda ir uz sadarbību vērsta komunikācija ar bērnu un ko bērns apgūst rotaļājoties?

Rotaļas un ar vienaudžiem un vecākiem spēlējoties kopā pavadītais laiks ir obligāts bērna attīstības priekšnosacījums!

Attēls
Pūšamās rotaļlietas
Created: 7. oktobris, 2024. gads
Atjaunots: 7. oktobris, 2024. gads

Audiologopēds strādā gan ar bērniem, gan ar pieaugušajiem, tādēļ pacientu vecumam nav ierobežojumu. Nereti speciālisti izvēlas strādāt tikai ar konkrētām pacientu grupām - piemēram, pirmsskolas vecuma bērniem, pusaudžiem, pieaugušajiem pēc insulta utt. Bet šoreiz gribu šeit minēt tieši par darbošanos ar bērniem: kāda ir uz sadarbību vērsta komunikācija ar bērnu un kādas prasmes bērns apgūst rotaļājoties?

Kāda ir uz sadarbību vērsta komunikācija ar bērnu?

Vecāki bieži dzird vārdu savienojumu "uz sadarbību vērsta komunikācija", taču reizēm trūkst izpratnes par to, ko tas nozīmē saziņā ar bērnu:

  • Cieņa un cieņpilna attieksme - pievēršot visu savu uzmanību bērnam sarunas laikā, piemēram, sarunas laikā neskaties televizoru, nespaidi telefonu, nedari dažādus mājas darbus. Ar pilnu uzmanību pievērsies bērnam.
  • Sarunājoties ar bērnu atrodies vienā līmeni - tā būs vieglāk pievērst bērna uzmanību un veidot acu kontaktu sarunas laikā, piemēram, spēlējoties gan bērns, gan pieaugušais atrodas uz paklāja, mācoties - pie bērnu galdiņa utt.
  • Lai pievērstu bērna uzmanību vēl vairāk, uzrunājot bērnu, var paņemt viņu pie rokas, pieskarties plecam/rokai u.c.
  • Nepārtrauc bērnu, kad viņšcenšas kaut ko stāstīt vai jautāt. Noklausies bērna stāstījumu līdz galam, un tikai tad, kad bērns sakāmo pabeidzis, uzdod papildu jautājumus vai atbildi uz bērna jautājumiem!
  • Nepārtrauc bērna iesākto rotaļu vai mācīšanās procesu, bet centies nogaidīt līdz bērns to pabeidz un tikai tad bērnam kaut ko lūdz vai iesaisti viņu jaunās aktivitātēs!
  • Kad radušās dažādas problēmas, ļauj tās bērnam risināt pašam vai, ja bērns lūdz pēc palīdzības, risini tās kopā ar bērnu!
  • Dod bērnam izvēles iespēju un uzklausi viņa izvēli!

Kādas prasmes bērns apgūst rotaļājoties un spēlējoties?

Caur spēlēm un rotaļām bērni paplašina savas zināšanas, apgūst jaunas prasmes un iemaņas, piemēram, iemācās atrisināt dažādas problēmas, kļūst radošāki, labāk iepazīst cilvēkus un lietas, kas atrodas apkārt. Rotaļāšanās uzlabo koncentrēšanās spējas, māca būt pacietīgiem, attīsta klausīšanās prasmes, trenējot prasmi sadzirdēt, ieklausīties. Spēlējoties bērni kļūst pašpaļāvīgāki, tiek uzlabotas viņu fiziskās koordinācijas spējas, sadarbības prasmes, spēja pielāgoties un izprast dažādas situācijas. Spēlējoties bērni apgūst arī darbību secības nozīmi.

Rotaļas un ar vienaudžiem un vecākiem spēlējoties kopā pavadītais laiks ir obligāts bērna attīstības priekšnosacījums!

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Bērna attīstība

Kas būtu jāzina un kam būtu jāpievērš īpaša uzmanība, lai veicinātu sava bērna vispusīgu attīstību, tā, lai viņš gūtu panākumus dzīvē.