Drošība
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.
Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms (ZPNS) ir pēkšņa un negaidīta bērna nāve, kam nevar atrast iemeslu.
Lai gan šis sindroms ir reti sastopams, arī Latvijā ik gadu šādi gadījumi notiek. Šobrīd mēs nezinām, kā pilnībā novērst ZPNS, tomēr ir zināmi soļi un nosacījumi, kā samazināt šīs nelaimes risku.
1. Līdz viena gada vecumam, liekot bērniņu gulēt, vienmēr guldiet viņu uz muguras. Neguldiet uz vēdera vai sāniem, izņemot ļoti retus gadījumus, kad ārsts medicīnisku iemeslu dēļ to ieteicis. Bērna guldīšana uz vēdera vai sāniem ievērojami palielina ZPDS risku. Ja bērniņš ir apvēlies uz vēdera, pagrieziet viņu atpakaļ uz muguras. Kad bērniņš ir labi iemācījies pats apvelties no muguras uz vēdera un atpakaļ, viņu vairs nav jāpagriež atpakaļ un var ļaut pašam ieņemt vēlamo pozu.
2. Bērna guļvietai izvēlieties stingru, plakanu, ūdensnecaurlaidīgu matraci labā stāvoklī. Nelietojiet mīkstu un “pufīgu” matraci vai segas, spilvenus, jo tie palielina ZPNS risku. Matracim ir precīzi jāatbilst gultiņas izmēram – starp matraci un gultiņas rāmi nedrīkst būt spraugas.
3. Pirmajos sešos dzīves mēnešus gan naktī, gan dienā guldiet bērnu atsevišķā gultiņā savā istabā. Novietojiet bērna gultiņu tuvu savai gultai, lai nakts laikā bērns atrastos netālu no jums. Neguldiet bērnu savā gultā. Līdz trīs mēnešu vecumam guldīšana vecāku gultā ir biežs bērna nāves cēlonis
4. Neļaujiet bērnam pārkarst. Guļošs bērns jūtas komfortabli, ja istabas temperatūra ir 16-20℃ un bērna guļammaiss vai gultasveļa ir plāna un viegla. Katrs bērns ir atšķirīgs, tāpēc regulāri pārbaudiet, vai bērniņam nav karsti vai auksti. Pārbaudiet, vai bērns nav sasvīdis. Parasti bērna plaukstas un pēdas ir nedaudz vēsākas – tas ir normāli. Ja bērnam ir karsti, noņemiet vienu vai vairākas drēbītes.
5. Bērna gultiņā nelietojiet pozicionēšanas materiālus – sarullētus dvieļus, segas, spilvenus vai citus materiālus.
6. Neturiet bērna gultiņā mantiņas, mīkstās rotaļlietas, aizkarus, pārklājus vai jebkādus priekšmetus, ko bērns var netīšām sev uzraut virsū un nosmakt. Jaunajiem vecākiem tiek piedāvāti plaši gultiņas aprīkojumu veidi, un dažreiz ir grūti saprast, kas nepieciešams. Bērnu slimnīcas speciālistu padoms ir vienkāršs – jo mazāk mantu gultiņā, jo drošāk bērnam.
7. Neļaujiet bērnam gulēt automašīnas sēdeklītī, slingā vai pārnēsājamajā krēsliņā, jo viņš var nosmakt. Ja mazulis aizmieg kādā no šīm vietām, pēc iespējas drīzāk izņemiet viņu ārā un noguldiet viņa gultiņā.
8. Daži vecāki uzskata, ka cieša satīšana var palīdzēt bērnam labāk gulēt. Cieša satīšana ir autiņa vai sedziņas cieša aptīšana ap bērna ķermeni. Mēs, Bērnu slimnīcas speciālisti, neesam pret to, bet arī neiesakām lietot ciešo ietīšanas metodi. Ja to darāt, ievērojiet šādus principus:
- Lietojiet plānu materiālu. - Neietiniet augstāk par bērna pleciņiem. - Nekad nelieciet satītu bērnu gulēt uz vēdera vai sāniem. - Uzmanieties, lai ietīšana nav pārāk cieša. - Pārbaudiet bērna temperatūru, lai nepārkarstu. - Pārtrauciet ietīšanu, ja parādās pirmās pazīmes, ka bērns sāks velties. - Nekādā gadījumā pirms miega cieši nesatiniet bērnu tad, ja viņš jau māk apvelties no muguras uz vēdera – tas palielina ZPNS risku.
9. Pastāv uzskats, ka māneklītis var samazināt ZPNS risku. Ja jūs zīdāt bērnu, nogaidiet 3-4 nedēļas un pārliecinieties, ka bērniņam labi padodas zīšana, pirms piedāvāt māneklīti. Ja bērns to nevēlas, nespiediet.
10. Priekšlaikus dzimuši bērni (dzimuši pirms 37. grūtniecības nedēļas) un bērni ar zemu dzimšanas svaru (zem 2,5 kg) ir trauslāki. Slimnīcā samērā bieži šie bērni tiek guldīti uz vēdera medicīnisku iemeslu dēļ. Tomēr, plānojot izrakstīšanos no slimnīcas un došanos mājās, šos bērnus jāsāk guldināt tikai uz muguras, lai samazinātu pēkšņās nāves risku. Mājās iekštelpās galvā nav jāvelk cepurīte, jo tā bērnam ir grūtāk atvēsināties. ZPNS risks ir lielāks tiem bērniem, kas ir pārkarsuši. Mājās ievērojiet visus ZPNS novēršanas ieteikumus, kā minēts iepriekš.
Kad bērns ir nomodā, laiku pa laikam droši lieciet viņu pozā uz vēdera – tas palīdzēs nostiprināt kakla, plecu un roku muskuļus. Šī poza arī palīdz novērst pakauša kaulu saplacināšanos. Neatstājiet bērnu bez pieskatīšanas pozā uz vēdera.
Avoti:
https://www.londonneonatalnetwork.org.uk/wp-content/uploads/2015/02/Safer-Sleep-for-Parents-REVISED-JULY-2014.pdf
https://www.spkc.gov.lv/lv/media/5849/download
https://www.marchofdimes.org/baby/safe-sleep-for-your-baby.aspx
https://www.lullabytrust.org.uk/wp-content/uploads/The-Lullaby-Trust-Safer-Sleep-Advice-For-Premature-Babies.pdf
https://www.lullabytrust.org.uk/safer-sleep-advice/#
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.