Drošība
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.
Biedrības "Peldēt droši" rekomendācijas drošai peldēšanai kopā ar bērniem.
Karstais vasaras laiks tā vien aicina izbaudīt atpūtu pie ūdens. Diemžēl statistika liecina, ka laikā no maija līdz septembrim pārāk daudziem Latvijas iedzīvotājiem ūdensprieki beidzas ar traumām vai pat zaudētu dzīvību. Peldot vienmēr ir jāapzinās savas rīcības iespējamās sekas un jārīkojas atbildīgi. Tāpēc biedrība “Peldēt droši” aicina ievērot dažus vienkāršus noteikumus, lai atpūta nebeigtos traģiski.
Pirmais un vissvarīgākais noteikums drošībai pie ūdens ir prasme peldēt - tā var glābt dzīvību. Peldētprasme jāapgūst jau bērnībā, taču iemācīties peldēt var jebkurā vecumā. Tas jādara profesionāla peldēšanas trenera uzraudzībā peldbaseinā. Lai izvērtētu savu peldētprasmi, jāatbild uz šiem jautājumiem:
Peldētprasme nenozīmē peldēt uz ātrumu vai tehniski pareizi. Arī laikam, cik ilgi peldēsi, nav nozīmes. Svarīgākais ir spēt tikt ārā no ūdens un sagaidīt palīdzību.
Latvijā teju katrs dzīvo ūdenstilpes tuvumā. Upes, ezeri, jūra, grāvji, dīķi ir visapkārt. Visdrošākā vieta peldei ir oficiāla peldvieta – tāda, kura ir labiekārtota, ar lēzenu, stingru krastu, nav straumes un strādā glābējs. Latvijā ir 59 oficiālās peldvietas, to adreses var atrast šeit.
Nezināmās vietās vienmēr jāizpēta apkārtne. Droša peldvieta nebūs aizaugusi un būs labi pārredzama, tajā peldas arī citi cilvēki. Ja neesi pārliecināts, ka izvēlētā vieta būs droša, labāk nepeldi.
Svarīgi ir izvērtēt vietu un laiku, kur un kādos apstākļos peldēt. Nedrīkst peldēt naktī, negaisā, lielos viļņos un vienatnē. Naksnīgas peldes vienatnē ir romantiskas tikai filmās, bet dzīvē tas ir pārlieku liels un nevajadzīgs risks.
Lai peldētu, pietiek iebrist līdz krūtīm tā, lai jebkurā brīdī var nostāties uz kājām. Nevajag peldēt dziļi un tālu - jo tuvāk krastam, jo drošāk. Distanču rekordus var uzstādīt peldbaseinā, taču ezera vai upes vidū var aptrūkties spēka. Atklātās ūdenstilpēs reti ir tik mierīgs ūdens, lai peldētu kilometru. Ja redzi, ka straume aiznes koka baļķi zibenīgā ātrumā, tas baļķis vari būt tu – tikt atpakaļ krastā var būt neiespējami. Nekādā gadījumā neiet ūdenī, kur ir zināms, ka ir atvari, stāsti par pareizu izkļūšanu no tā drīzāk ir mīti.
Peldēšana ir brīnišķīga aktivitāte, pirmkārt, tāpēc, ka to var darīt visa ģimene kopā. Otrkārt, tā padara cilvēkus laimīgākus un priecīgākus. Zinātnieki ir atklājuši, ka pēc 20 minūšu peldēšanas, smadzenēs izdalās endorfīni jeb laimes hormoni. Peldēšana padara stiprāku un izturīgāku, palīdz attīstīt koordināciju, spēju pielāgoties, uztveres spējas un uzlabo pašsajūtu. Taču ir ļoti būtiski pret peldēšanos izturēties ar atbildības sajūtu, it īpaši peldoties kopā ar bērniem.
Vecākiem, atrodoties pie ūdens ar bērniem, nav atpūta – mazie jāpieskata vienmēr! Mirklis grāmatā, žurnālā vai telefonā var izrādīties par ilgu, un bērns vairs nebūs redzams. Filmās redzētais, ka slīcējs skaļi sauks un vicināsies ar rokām ir pilnīgi aplams, noslīkst ātri un klusu, nereti turpat blakus.
Situācijā, kad redzi kādu nelaimē, zvanīt 112 un izvērtēt savas spējas palīdzēt. Nereti noslīkst gan slīcējs, gan glābējs.
Lai sabiedrībā vairotu izpratni par peldētprasmi kā dzīvību saglabājošu prasmi un peldēšanas nozīmi veselības veicināšanā, biedrība “Peldēt droši” izveidojusi mājas lapu www.peldet.lv, kur apkopota noderīga informācija par drošību uz ūdens.
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.
Drošība un veselība vasarā.