Pārlekt uz galveno saturu

Psihogēnas neepileptiskas lēkmes

Psihogēnas neepileptiskas lēkmes (PNEL) sauc arī par funkcionālām lēkmēm, pseidoepileptiskām lēkmēm, disociatīvām lēkmēm vai disociatīviem krampjiem. Pēc izskata tās var būt diezgan līdzīgas epileptiskām lēkmēm. Turklāt epilepsijas pacientiem mēdz būt arī PNEL.

Attēls
neepileptiska lēkme
Created: 13. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 6. novembris, 2024. gads

Sastopamības rādītāji ir diezgan dažādi – PNEL ir līdz pat 0,33% pasaules iedzīvotāju. Tomēr, ja skaita tikai cilvēkus ar iespējamu vai pierādītu epilepsiju, skaitļi kļūst daudz lielāki. No bērniem, kam veikta videoelektroencefalogrāfijas monitorēšana, 3,5–20% konstatētas PNEL. Iekļaujot bērnus ar dažādiem lēkmjveida notikumiem, pat 11–38% konstatētas PNEL.

Psihogēnas neepileptiskas lēkmes minētas kā viens no skaidrojumiem faktam, ka par spīti jaunu medikamentu ieviešanai nemainīga saglabājas to epilepsijas pacientu daļa (30%), kam medikamenti nespēj nodrošināt pietiekamu lēkmju kontroli. Ja šīs lēkmes maldīgi pieskaita epileptiskajām lēkmēm, cilvēks ne tikai saņem nevajadzīgu vai pārmērīgu pretepilepsijas terapiju, bet vienlaicīgi nesaņem sev vajadzīgo terapiju PNEL novēršanai.

PNEL visbiežāk sākas, kad cilvēks ir guļus (vai paspēj apsēsties, vai apgulties pirms lēkmes), acis bieži vien stipri aizvērtas, raustīšanās ir viļņveidīga – brīžiem izteiktāka, brīžiem vājāka. Mazināt vai apturēt lēkmi palīdz sarunas, mierināšana, pieskārieni. Šīs lēkmes mēdz būt salīdzinoši garākas nekā epileptiskās. Protams, izpausmes var būt arī citādas, ar to palīdzēs tikt skaidrībā neirologs. Jāatceras, ka video vienmēr ir informatīvāks nekā stāstījums, tāpēc ir vērts nofilmēt vismaz vienu lēkmi vai, ja vienam cilvēkam novēro dažādas lēkmes, pa vienai lēkmei no katra veida.

Psihogēnās neepileptiskās lēkmes nozīmē, ka tās ir neepileptisks lēkmjveida notikums. Tātad tā nav izlikšanās vai simulēšana un, izdzirdot šādu diagnozi, nav jāsatraucas, ka ārsts netic pacientam. Arī šādām lēkmēm ir nepieciešama ārstēšana, bet tā ir pavisam citāda nekā epileptiskajām lēkmēm. Viena no nemedikamentozajām metodēm ir kognitīvi biheiviorālā terapija: psihologs vai psihoterapeits iemāca atpazīt un kontrolēt nevēlamās sajūtas un domas un nezaudēt saikni ar apkārtējās vides stimuliem. Speciālists palīdz apgūt arī citas prasmes, kas noder lēkmju brīžos un ilgtermiņā. Kā jau minēts iepriekš, cilvēkam var būt gan epileptiskas, gan neepileptiskas lēkmes, tas ir, var būt nepieciešama gan pretepilepsijas terapija vienām lēkmēm, gan psiholoģiskā palīdzība otrām.

Tēma

Epilepsija

Epilepsijas ir slimību grupa, kurām kopīgs ir paaugstināts risks notikt neprovocētām epileptiskām lēkmēm.

Saistītās apakštēmas

Atsauces
  1. Aicardi's Diseases of the Nervous System in Childhood, 4th Edition - Edited by Alexis Arzimanoglou, Anne O'Hare, Michael V Johnston, Robert Ouvrier - London: Mac Keith Press, 2018, pp 1496, ISBN: 978-1-90996280-4.
  2. International League Against Epilepsy. Epilepsy Mimics – Available at: https://www.epilepsydiagnosis.org/epilepsy-imitators.html; Updated March 30, 2020. Accesssed on 03.10.2021.