Normāls miegs un miega paradumi
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Par balto troksni kā miega palīgu dzirdējuši daudzi vecāki, bet tas nav universāls līdzeklis – kādam tas palīdz nomierināt nemierīgu gulētāju, bet citiem tas ne vien nepalīdz, bet arī traucē.
Ir bērni, kas pamostas no mazākā troksnīša. Tas var ietekmēt bērna (un arī vecāku!) miega ilgumu un kvalitāti.
Tautā par „balto troksni” dēvē dažādas vienmērīgas skaņas, kas skan fonā, piemēram, ventilatoru, veļasmašīnu vai lietu. Patiesībā tā ir noteiktas frekvences un īpašību skaņa, kas izklausās kā šņākoņa . Ņemot vērā šos lielumus, var izšķirt arī citu krāsu skaņas, piemēram, rozā vai brūno troksni. Ir arī melnais troksnis, ar ko apzīmē pilnīgu skaņu trūkumu jeb klusumu. Tas nenozīmē, ka, ejot gulēt, obligāti jāizmanto tikai baltais troksnis – ja manāt, ka bērns nomierinās, klausoties jūras šalkoņā vai maigās dabas skaņās, droši lietojiet tās! Svarīgākais, lai skaņa ir monotona, mierīga un paredzama, citādi pēkšņas izmaiņas skaņā miegu var traucēt.
Lai gan fona trokšņa ietekme uz miegu lielākoties pētīta pieaugušajiem, vairāki pētījumi ar mazuļiem pierāda, ka fona skaņas izmantošana galvenokārt paātrina aizmigšanu. Kādēļ tā notiek? Ir vairākas versijas.
Ņemiet vērā, ka, izmantojot baltā trokšņa ierīces, jābūt uzmanīgiem! Kādā pētījumā, salīdzinot 14 dažādas baltā trokšņa ierīces bērniem, atklāts, ka tās visas, atrodoties bērna gultiņas tuvumā, pārsniedz pieļaujamo trokšņa līmeni. Novietojot ierīces tālāk, tikai viena bija pietiekami klusa, lai bērna gultiņā trokšņa līmenis nepārsniegtu 50 dB, turklāt ne visiem aparātiem bija iespējams regulēt skaļumu.
Atstājot šādu ierīci ieslēgtu vismaz astoņas stundas, tiek pārsniegts drošs skaļuma līmenis, kas var radīt dzirdes traucējumus nākotnē.
Tas gan nenozīmē, ka nedrīkst izmantot fona troksni, ja bērnam tas palīdz iemigt. Jāievēro vairāki noteikumi, lai šo procesu padarītu drošāku:
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Geddes L. The Guardian. Review finds quality of evidence is poor and noise may lead to more disrupted sleep.
Riedy SM, Smith MG, Rocha S, Basner M. Noise as a sleep aid: A systematic review. Sleep Med Rev. 2021 Feb;55:101385. doi: 10.1016/j.smrv.2020.101385.
Hugh SC, Wolter NE, Propst EJ, Gordon KA, Cushing SL, Papsin BC. Infant sleep machines and hazardous sound pressure levels. Pediatrics. 2014 Apr;133(4):677-81. doi: 10.1542/peds.2013-3617. Epub 2014 Mar 3. PMID: 24590753.
Shoen S. Sleep Foundation. What Is White Noise?
Mann J. The Definitive Guide To White Noise And Sleep.