Normāls miegs un miega paradumi
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Māneklīti jeb knupīti lieto teju katrā ģimenē. Tas palīdz bērnam nomierināties, turklāt ir pierādīts, ka māneklīša izmantošana samazina zīdaiņu pēkšņās nāves risku.
Ja bērns iemācās aizmigt ar knupīti, tad ir lielāka iespēja, ka, naktī pamostoties, kas ir dabīgs notikums, tas būs nepieciešams, lai atkal iemigtu. To sauc par aizmigšanas asociāciju – tas nozīmē, ka bērns miegu sasaista ar kādu konkrētu apstākli (šajā gadījumā – māneklīti), un bez tā ir ļoti grūti iemigt. Celšanās vienu vai divas reizes naktī, lai bērnam iedotu izkritušo knupīti, vēl nav tik apgrūtinoša, bet mošanās biežāk var kļūt par nopietnu pārbaudījumu vecākiem. Galu galā arī mammai un tētim ir nepieciešams miegs, lai normāli funkcionētu. Ja vēl nevēlaties atteikties no māneklīša, tad bērnam var iemācīt knupīti nakts vidū atrast pašam. Tas nenozīmē, ka bērns modīsies retāk, bet, iemācoties paņemt māneklīti, viņš vieglāk un ātrāk varēs arī pats aizmigt, turklāt vecākiem būs saldāks miegs.
Apmācību var sākt vecumā, kad bērns dienas laikā var knupīti satvert pirkstos, ielikt to mutē un arī piekārtot. Gultiņā ielieciet vairākus māneklīšus. Atcerieties – pie knupīšiem gultiņā nedrīkst būt piesieti nekādi striķīši, jo tas rada nosmakšanas risku! Kad bērns pamostas, ielieciet vienu knupīti bērna rokā, nevis mutē, bet pārējos pievirziet tuvāk. Pēc dažām naktīm nedodiet vairs neko rokā, bet virziet pārējos māneklīšus tuvāk, rosinot bērnu pašu tos paņemt.
Zīšanas reflekss mazuļiem sāk mazināties pēc sešu mēnešu vecuma, un no knupīša atteikties pavisam būtu labi līdz gada, vēlākais – pusotra gada vecumam. Ilgstoša un pārmērīga māneklīša lietošana ikdienā kavē mutes muskulatūras attīstību, kā arī veicina nepareiza sakodiena un žokļa deformācijas veidošanos. Nav vienas pareizas receptes, kā atteikties no knupīša. Liela nozīme ir bērna raksturam, vecumam un gatavības pakāpei. Šādu svarīgu soli nebūtu labi spert stresainā dzīves posmā, piemēram, uzsākot dārziņa gaitas. Dažām ģimenēm nepieciešama lēna, pakāpeniska pieeja, bet citiem to izdodas izdarīt ātri. Lai no māneklīša lietošanas atradinātos vienas, divu nakšu laikā, vecākiem nepieciešami stipri nervi. Bērnam knupītis ir pašsaprotama ikdienas sastāvdaļa. Ja tas pēkšņi pazūd, tad skaļi pārdzīvojumi ir pilnīgi normāla emocionālā reakcija.
Turpmāk aprakstīti daži ieteikumi, kas var atvieglot šo soli:
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Elīna Kondrāte. Ardievas knupītim — kā mazuli atradināt no māneklīša?
Sanita Mitenberga. 5 svarīgi jautājumi par atvadām no knupīša.
Zommere Ineta. Ārsts.lv. Māneklītis – jā vai nē?
Li DK, Willinger M, Petitti DB, Odouli R, Liu L, Hoffman HJ. Use of a dummy (pacifier) during sleep and risk of sudden infant death syndrome (SIDS): population based case-control study. BMJ. 2006 Jan 7;332(7532):18-22. doi: 10.1136/bmj.38671.640475.55.
Birkenmeier N. Sleep Medicine and Research Center, St. Luke’s Hospital. Pacifiers Habits and What to Expect
Sexton S, Natale R. Risks and Benefits of Pacifiers. American Family Physician. Am Fam Physician. 2009 Apr 15;79(8):681-685