Pārlekt uz galveno saturu

Miega higiēna maziem bērniem

Miegs ir nepieciešams visiem – gan bērniem, gan vecākiem –, tādēļ ir ļoti svarīgi iedibināt labus miega paradumus jau no mazotnes.

Attēls
Miega higiēna maziem bērniem
Created: 9. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 11. maijs, 2023. gads

Gluži tāpat kā pazīstam personīgo higiēnu, ir arī miega higiēna. Tā ir uzvedību un sajūtu kopums, kas veicina labu miegu un pašsajūtu dienā.       

Gan savu, gan bērna miega kvalitāti var uzlabot ar pavisam vienkāršiem soļiem!

Attēls
Miega higiēna
  1. Miega režīms. Bērniem ir ļoti svarīgi saprast un sajust regulārus gulētiešanas un celšanās, kā arī diendusas laikus. Tas rada drošības un miera sajūtu. Gulētiešanas laiks jāpiemēro bērna miegainības pazīmēm. Ja šo mirkli nokavē, tad mazi bērni kļūst nevis miegaini, bet tieši otrādi – kašķīgi un neapmierināti, un tad viņus aizmidzināt ir grūti. Pārāk vēla diendusa var traucēt vakarā aizmigt, tāpēc diendusa jāieplāno agrāk. Maziem bērniem nevajadzētu iet gulēt vēlāk par pulksten 21.00. Lielisks palīgs miega režīma izstrādē ir miega dienasgrāmata.
  2. Miega ilgums. Nepieciešamais miega ilgums mainās dzīves laikā: pieaugušie guļ mazāk nekā bērni, un lieli bērni guļ mazāk nekā mazuļi. Dažkārt varētu šķist, ka bērniņš ļoti bieži mostas un guļ pārāk īsas diendusas. Lai noskaidrotu kopējo miega daudzumu, izmantojiet miega dienasgrāmatu!
  3. Gulētiešanas rutīna. Bērniem strauji augot un attīstoties, nepieciešama gulētiešanas rutīna – paredzamas, patīkamas, nomierinošas nodarbes, kas katru vakaru sākas vienā un tajā pašā laikā un notiek vienā un tajā pašā secībā. Tas dod drošības un stabilitātes sajūtu, palīdzot sagatavoties naktsmieram.
  4. Miegam draudzīga vide. Pārliecinieties, ka guļamistaba naktī paliek tāda pati kā aizmigšanas mirklī! Bērnam naktī pamostoties (kas ir pilnīgi normāli), būs grūti aizmigt pašam, ja ir notikušas pārmaiņas. Guļamistabai jābūt tumšai, salīdzinoši vēsākai nekā citām istabām un klusai. Dažiem bērniem, kam ir bail gulēt tumsā, var atstāt nelielu, blāvu gaismiņu. Bērna guļamistabā noteikti nedrīkst atrasties televizors, dators vai videospēļu sistēma!
  5. Bērnu gultiņā lieciet vēl nomodā, bet miegainu. Visi cilvēki naktī vairākas reizes pamostas, bet lielākoties to neatceras. Ja bērns parasti aizmieg noteiktā veidā (piemēram, vecāku gultā vai barošanas laikā) un pēc tam tiek pārlikts savā gultiņā, tad, naktī pamostoties (kas ir pilnīgi normāli), apkārt ir tumša, nepazīstama, bailīga vide. Lai atkal aizmigtu, bērnam nepieciešami tie paši iemācītie apstākļi, kas vakarā, piemēram, vecāku gulta vai barošana. Ja bērnu no 3–4 mēnešu vecuma gultiņā ieliek vēl nomodā, aizmigšana asociējas ar to un ir daudz lielāka iespēja, ka viņš pats mierīgi aizmigs nakts vidū. Ja šis mirklis ir nokavēts un bērns māk aizmigt tikai ar vecāku klātbūtni, talkā var nākt dažādas metodes.
  6. Drošības priekšmets var būt, piemēram, iemīļota mantiņa vai sedziņa, kas palīdzēs iemigt – gan vakarā, gan diendusā, gan arī pēc pamošanās naktī. To var iesaistīt gulētiešanas rutīnā. Ne visi bērni vēlēsies drošības mantiņu – un tas ir tikai normāli. Bet ņemiet vērā, ka gaisu caurlaidīgas sedziņas, rotaļlietas vai citi priekšmeti bērna gultiņā drīkst atrasties tikai pēc 12 mēnešu vecuma!
  7. Kofeīns ir stimulējoša viela, kas var traucēt iemigt. To satur ne tikai kafija, bet arī melnā tēja, kakao, šokolāde un dažādi gāzētie dzērieni. Nedodiet bērnam kofeīnu saturošus produktus vismaz četras stundas pirms gulētiešanas!
  8. Elektroniskās ierīces un gaisma. Vismaz pusstundu pirms gulētiešanas rutīnas uzsākšanas izslēdziet TV, datoru, nelietojiet viedierīces, kā arī samaziniet apgaismojumu. Tas palīdzēs nomierināties un sagatavoties gulētiešanas rutīnai un naktsmieram. Bērna istabā noteikti nedrīkst atrasties TV, dators vai videospēles.
  9. Barošana iemigšanas laikā bērnam varētu izveidot asociāciju, ka aizmigšana iespējama tikai ēdot. Droši iekļaujiet barošanu gulētiešanas rutīnā, bet, ja vēlaties samazināt iespēju, ka arī nakts vidū pēc pamošanās vienīgais aizmidzināšanas veids būs barošana, vakarā neatstājiet to kā pēdējo notikumu pirms aizmigšanas.
  10. Nakts saskarsme – pēc iespējas „garlaicīgāka”. Naktī mainot autiņus vai barojot bērnu, saskarsmei vajadzētu būt pēc iespējas mierīgākai un nestimulējošai. Nedziediet, nerunājiet, centieties lieki neslēgt gaismu, lai netraucētu bērna miegu.
  11. Nospraudiet robežas! Dažkārt vakaros dažādu izdarību izdomāšana, lai neietu gulēt, bērnam pārvēršas par spēli. Esiet noteikti un konsekventi – jau savlaicīgi nosakiet, kas sagaidāms, piemēram, cik pasaciņas izlasīsiet.
  12. Atpūtieties paši, kamēr bērniņš guļ! Arī vecākiem nepieciešams miegs, lai normāli funkcionētu.
  13. Vērsieties pie pediatra vai ģimenes ārsta, ja:
  •  Bērnam ir elpošanas traucējumi naktī, piemēram, krākšana, elpas aiztures, gulēšana ar atgāztu galvu;
  •  Bērnu naktī ir grūti nomierināt;
  •  Rodas aizdomas, ka bērnam kaut kas sāp;
  •  Bērnam naktī ir daudz murgu vai nakts baiļu;
  •  Bērnam ir grūtības aizmigt, pārāk bieži ceļas nakts vidū vai pārāk agri no rīta pamostas.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītās apakštēmas