Pārlekt uz galveno saturu

Pubertāte meitenēm

Pubertāte ir vairāku savstarpēji saistītu procesu norise organismā, kas ietekmē sievišķo un vīrišķo sekundāro dzimumpazīmju attīstību un raksturīgo uzvedību. Meitenes pubertātes laikā nobriest par sievietēm.

Attēls
pubertāte meitenēm
Created: 2. janvāris, 2023. gads
Atjaunots: 6. novembris, 2024. gads

Meitenes nobriest nedaudz ātrāk par zēniem – tas ir pilnīgi normāli.

Novērojot un salīdzinot bērnu nobriešanas procesu, var secināt, ka tas notiek ļoti atšķirīgi un individuāli. Piemēram, dažas meitenes 12-13 gadu vecumā izskatās ļoti nobriedušas, bet citām dzimumnobriešana ir tikko sākusies. Nobriešanu ietekmē daudzi faktori: pubertātes laiks vecākiem, uzturs, fiziskā slodze, stress, kaitīgi ieradumi, hroniskās slimības. Atšķirības dzimumnobriešanas laikā ir pilnīgi normālas, par to satraukties nevajadzētu. Tad, kad noslēdzas nobriešanas process, noslēdzas arī pusaudža periods. Sākas pieauguša cilvēka periods.

Meiteņu pubertātes īpatnības

Meitenēm pubertāti nosaka pilnvērtīga endokrīnu orgānu darbība: hipotalāma, hipofīzes un olnīcu. Organismā norisinās sarežģīti hormonāli procesi, kas beigu beigās veicina olnīcu aktivizēšanos un dzimumhormonu izdali.

Fizioloģiskā dzimumnobriešana meitenēm norit 8-13 gadu vecumā. Tā parasti sākas ar krūšu dziedzeru palielināšanos, vēlāk sāk augt kaunuma un padušu apmatojums, veidojas sievišķa tipa ķermeņa uzbūve. Retāk dzimumnobriešana sākas no kaunuma un padušu apmatojuma un tikai pēc 6-12 mēnešiem sāk augt krūtis. Dzimumnobriešanas periodā straujāk attīstās iekšējie dzimumorgāni (olnīcas, dzemde, olvadi, maksts) un izmainās ārējie dzimumorgāni. Parādās arī leikoreja – bālgani izdalījumi no dzimumceļiem, kas liecina par mēnešreižu tuvošanos.

Menstruācijas jeb mēnešreizes parasti sākas 2-3 gadus pēc krūšu dziedzeru palielināšanās. Atšķirībā no zēniem, meiteņu augšana šajā periodā sākas agrīni, jau pašā dzimumnobriešanas sākumā un meitene vidēji izaug par 6-10 centimetriem gadā!

Dzimumnobriešanas traucējumi

Galvenie dzimumnobriešanas traucējumi ir priekšlaicīga pubertāte un aizkavēta pubertāte. Jebkura dziedzera, kas piedalās pubertātes procesa regulācija, traucējumi var radīt šī procesa patoloģiju. Ja ir aizdomas par dzimumnobriešanas traucējumiem, nepieciešams vērties pie ģimenes ārsta, lai izvērtētu sūdzības, veiktu apskati un uzsāktu izmeklēšanu traucējumu gadījumā. Ja nepieciešams, ģimenes ārsts izsniegs nosūtījumu pie speciālista turpmākai diagnozes precizēšanai, izmeklēšanai un ārstēšanai.

Buklets "Meitenes, puiši un pubertāte"

  • Pubertātes iestāšanās laiks
  • No meitenes par sievieti
  • Sievietes reproduktīvie orgāni
  • Pirmās menstruācijas
  • Ķermeņa kopšana
  • Garastāvoklis un kaprīzes
  • No zēna par vīrieti
  • Nepareizs priekšstats par savu ķermeni
  • Pirmās attiecības

Saistītās diagnozes

Tēma

Pubertāte

Pubertāte ir vairāku savstarpēji saistītu procesu norise bērna organismā. Tā ietver hormonu aktivācijas izmaiņas, fiziskās un psiholoģiskās attīstības aspektus, kas savukārt ietekmē sievišķo un vīrišķo sekundāro dzimumpazīmju attīstību un raksturīgo uzvedību.

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.