Rehabilitācija
Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.
Ģipša imobilizācija tiek lietota, lai noturētu roku vai kāju noteiktā pozīcijā, tādejādi veicinot sadzīšanu. Kā aprūpēt bērnu, kuram ieģipsēta roka vai kāja?
Traumētai ekstremitātei ir tipiska spēcīga tūska, kas saglabājas vai pat pastiprinās arī kādu laiku pēc imobilizēšanas jeb ieģipsēšanas. Lai palīdzētu tūsku samazināt, pirmajās dienās pēc ģipša uzlikšanas ekstremitāti ieteicams iespējami bieži piepacelt virs sirds līmeņa.
Ja bērnam ir ieģipsēta roka, lietojama pleca un apakšdelma atbalsta soma vai lakatiņš.Ja soma nav pieejama, pieļaujam arī lakatiņa izmantošana, svarīgi sekot, lai elkonis saglabā 90 grādu leņķi. Kad bērns atrodas sēdus vai guļus, roku novietojiet uz spilvena.
Ja bērnam ir ieģipsēta kāja, pārliecinieties, ka pārvietošanās laikā tiek lietoti rekomendētie palīglīdzekļi, piemēram, kruķi. Būtiski apgūt arī palīglīdzekļu drošu lietošanu, piemēram, pārvietojoties pa trepēm. Bērnam atrodoties sēdus vai guļus pozīcijā, novietojiet imobilizēto kāju uz krēsla vai spilvena.
Sekojiet sava bērna ādas stāvoklim katru dienu. Pārliecinieties, vai neparādās apvidi ar sakairinātu ādu. Bieži vien āda zem ģipša imobilizācijas sāk niezēt. Šādā gadījumā mēģiniet to novērst, lietojot matu fēnu (vēsa gaisa režīms) ģipša atvērtajās zonās.
Nekādā gadījumā nelietojiet dažādus priekšmetus, piemēram, adāmadatas, lineālus u.tml., lai sasniegtu ādas niezošās vietas zem ģipša. Tas var ievainot ādu un radīt infekciju. Nelietojiet losjonus, eļļas, pulverus zem ģipša vai uz ādas tuvu tā robežai.
Visbūtiskākais ģipša aprūpē ir uzturēt to tīru un sausu. Parasti ģipsis pilnībā izžūst 48h laikā pēc tā uzlikšanas. Tam jāļauj izžūt dabīgā veidā, nav vēlama tieša karstuma iedarbība. Tāpat nav pieļaujama mehāniska iedarbība uz ģipsi (nesist, nelauzt, nespiest u.tml.)
Samazinoties tūskai, ģipša pārsējs kļūst vaļīgs. Lai imobilizācija nezaudētu efektu, tas jānovērš, uzsienot papildus marles saiti vai pašfiksējošo elasīgo saiti (bez iestiepuma).
Noteikti nevajadzētu uz ģipša gleznot (ar ūdenskrāsām, guaša krāsām, akvareļkrāsām), jo krāsas aizvērs tā dabīgās poras. Ja ir vēlme ģipsi izdekorēt, labāk to darīt ar marķieriem.
Svarīgi kontrolēt, vai imobilizētajai ekstremitātei nepasliktinās asinsrite, vai tūska nav pārāk liela. Bieži novērojama pirkstu pietūkums imobilizētajai ekstremitātei.
Pirkstu pietūkuma gadījumā pārliecinieties, vai ģipsis nav par ciešu. Starp ģipsi un ādu jābūt nelielai brīvai telpai. Ja tādas nav, pārgrieziet marles saiti, kas atrodas starp ģipša longetēm, pēc tam tās atkārtoti piefiksējiet.
Iedrošiniet bērnu kustināt pirkstus, cik bieži vien iespējams. Tas nodrošinās labāku asinsriti imobilizētajā ekstremitātē.
Uzmaniet, lai neparādās kāda no šīm pazīmēm:
Gadījumā, ja tiek novērotas augstāk minētās parādības, paceliet imobilizēto ekstremitāti virs sirds līmeņa un nogādājiet bērnu uz tuvākās slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļu!
Nogādājiet bērnu pie ģimenes ārsta vai uz tuvākās slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļu gadījumā, ja:
Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.
Šeit atradīsiet informāciju par to, kā rīkoties situācijās, kad bērns guvis traumu un kā pareizi sniegt palīdzību dažāda veida traumu gadījumā.