Pārlekt uz galveno saturu

Vakcinācija pret Rota vīrusu

Rota vīrusi (RV) ir viens no biežākajiem smaga, akūta gastroenterīta ierosinātājiem zīdaiņiem un agrīna vecuma bērniem.

Attēls
mazulis
Created: 9. februāris, 2023. gads
Atjaunots: 13. februāris, 2023. gads

Rota vīrusi (RV) uzskatāmi par vienu no biežākajiem smaga akūta gastroenterīta ierosinātājiem zīdaiņiem un agrīna vecuma bērniem. RV tiek klasificēti septiņās serogrupās no A līdz G, taču cilvēkam patogēnas ir A,B, C, serogrupas, kas tālāk tiek dalītas serotipos, kuri var būt ģeogrāfiski atšķirīgi pat vienas valsts ietvaros.  Tieši pret biežāk izplatītajiem serotipiem pasaulē pasargā RV vakcīnas.

Lai gan personīgās higiēnas ievērošana ir būtiski samazinājusi saslimšanu skaitu ar bakteriālām un parazītiskām infekciju slimībām, RV ir ļoti lipīgi, un 97 % bērnu, kuri sasnieguši piecu gadu vecumu, vismaz reizi mūžā ir konstatēta šī infekcija. RV ir visizplatītākais caurejas ierosinātājs, kam  nepieciešama hospitalizācija kā attīstītajās, tā jaunattīstības valstīs. Vidēji bērns pirmo reizi ar Rota vīrusa infekciju sastopas 6 līdz 8 mēnešu vecumā (80 % gadījumu – līdz viena gada vecumam). Akūta gastroenterīta saslimstības maksimuma sezona ir ziema un agrs pavasaris, taču caurmērā RV izraisīts gastroenterīts ir sastopams visu gadu.

Vidēji 77 % nevakcinēto pacientu, pirmo reizi dzīvē pārslimojot Rota vīrusu, izveidojas aizsardzība jeb imunitāte arī pret citu Rota vīrusa tipu asociētām diarejām. Aizsardzība palielinās līdz 83 % pēc otrās infekcijas epizodes un līdz 92 % pēc trešās.  Zinot, ka  vakcinācija pret RV atdarina šādu pirmās infekcijas radīto efektu, neizraisot pašu saslimšanu,  vakcinācija tiek uzskatīta par visdrošāko un efektīvāko profilakses pasākumu. 

Vakcīnas un devas

Šobrīd pasaulē (arī Latvijā) ir pieejamas divas licencētas vakcīnas pret Rota vīrusu infekciju. Abas ir dzīvas novājinātas perorāli ievadāmas vakcīnas – Rotarix (GlaxoSmithKline) un RotaTeq (Merck).  Abas vakcīnas ir reģistrētas Eiropas Zāļu aģentūrā un Latvijas Valsts zāļu aģentūrā. Abas vakcīnas ir vienlīdz efektīvas Rota vīrusa infekcijas novēršanā. Pilns vakcinācijas kurss jāveic ar vienu no vakcīnām. Neviena no vakcīnām nesatur tiomersālu.

Rotarix vakcīna pasargā no gastroenterīta, ko var izraisīt šādi RV serotipi – G1P, G2P, G3P, G4P, G9P, savukārt RotaTeq vakcīna pasargā no šādiem RV serotipiem – G1P, G2P, G3P, G4P.

Vakcinācija pret Rota vīrusu Latvijas vakcinācijas kalendārā iekļauta no 2015. gada.

Vakcināciju pret RV iesaka uzsākt 6 nedēļu vecumā. Atkarībā no izvēlētās vakcīnas, bērnam jāsaņem 2 vai 3 perorālās vakcīnas devas ar 4 nedēļu intervālu. Rotarix vakcīnas gadījumā vakcinācija ir jāpabeidz līdz 24 nedēļu vecumam, saņemot 2 perorālās vakcīnas devas. RotaTeq vakcīnas gadījumā paredzēts saņemt 3 perorālās vakcīnas devas ar 4 nedēļu starplaiku līdz 32 nedēļu vecumam.

Vakcīnu drīkst ievadīt vienlaicīgi ar citām dzīvām vai nedzīvām vakcīnām.

Vakcīna ir vienādi efektīva gan zīdaiņiem, kuri ēdināti tikai ar mātes pienu, gan zīdaiņiem, kuri saņem mākslīgo piena maisījumu. Svarīgi vakcinēt arī priekšlaikus dzimušus bērnus,  atbilstoši viņu hronoloģiskajam vecumam no 6 nedēļu vecuma. Akūta zarnu šiem priekšlaikus dzimušiem bērniņiem ir vēl bīstamāka, kā laikā dzimušajiem.

Iespējamās organisma reakcijas

Rota vīrusa vakcīna vakcīna ir droša un organisma reakcijas uz to parasti ir īslaicīgas un viegli noritošas.

1)    Biežākās reakcijas pēc vakcīnas ievadīšanas:       • nemierīgums,       • šķidra vēdera izeja;       • retāk - vemšana, vēdera pūšanās, sāpes vēderā, atgrūšana, samazināta apetīte

Simptomi izzūd dažu dienu laikā (1–3), ārstēšana nav nepieciešama.

2)    Drudzis jeb ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 37,5 °C pēc vakcinācijas parasti netiek novērota. Ja temperatūra tomēr ir:       • bērns jāatvēsina – pārliecinieties, ka bērns nav saģērbts pārāk silti, dodiet bērnam padzerties;       • ja bērns jūtas saguris vai nemierīgs un ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, nepieciešams iedot paracetamolu vai ibuprofēnu vecumam un svaram atbilstošā devā

Augstāk minētās situācijas ir parastas, sagaidāmas un nav veselību apdraudošas. Tūlītēja ārsta apskate nav nepieciešama! Rekomendējam pārrunāt ar ārstu nākamajā vizītē, ja šāda situācija bija radusies.

Nekavējoties nepieciešams sazināties ar ārstu un palīdzība nepieciešama, ja:       • bērnam paaugstinās ķermeņa temperatūra virs 39,5–40 °C;      • bērnam attīstās zarnu invaginācija jeb zarnu samešanās, kas var izpausties kā izteikts pēkšņs bērna nemierīgums, kas mijas ar miera periodiem, vemšanu, asiņainu vēdera izeju, drudzi. Biežāk invaginācija novērojama bērniem pēc 5 mēnešu vecuma. Nav pierādīts, ka invaginācijas biežums bērniem, kuri ir saņēmuši Rota vīrusa vakcīnu ir lielāks kā bērniem, kuri šo vakcīnu nav saņēmuši!

Ja neizdodas sazināties ar ārstu, un ir pamatotas bažas, ka bērna veselības stāvoklis pasliktinās un tiek pārsniegtas augstāk minētās vakcīnas reakciju izpausmes, dodieties uz tuvāko slimnīcu pēc palīdzības!

Ja, izlasot šo materiālu, rodas aizdomas, ka bērnam ir netipiska reakcija uz vakcināciju, pārrunā to ar savu ģimenes ārstu vai vakcinācijas speciālistu!

Saistītās diagnozes

Saistītās apakštēmas

Vakcīnas

Vakcinācija ir droša metode, kas radīta, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām.