Miega izmeklējumi/ kā sagatavoties vizītei
Vizītes mērķis ir izprast pacienta problēmu un noteikt iespējamo diagnozi, kā arī, ja nepieciešams, specifiskus miega izmeklējumus.
Nomodā palikšanas tests ir diagnostikas metode, ko veic, lai noteiktu, cik liela ir iespēja, ka jūs vai jūsu bērns aizmigsiet dienas laikā, sēžot klusā, mierīgā telpā.
Tests palīdz pārliecināties, cik efektīva ir miegainības terapija. Testa laikā ar dažādu sensoru, kas savienoti ar datoru, palīdzību reģistrē vairākas organisma funkcijas: smadzeņu darbību, acu kustības, sirdsdarbību, zoda un kāju muskuļu darbību. Tiek veikts arī video ieraksts, lai labāk varētu izvērtēt pacienta kustības.
Testa veikšanai nepieciešama visa diena. Tas sastāv no četriem 40 minūtes gariem nomodā palikšanas mēģinājumiem; starp katru mēģinājumu ir divas stundas. Lai veiktu testu, pacientam pievieno dažādus sensorus ķermeņa funkciju noteikšanai:
Sensoru pievienošana nav sāpīga, tā ilgst apmēram 30 minūtes, kuru laikā bērnam jāsēž mierīgi.
Pirmais nomodā palikšanas mēģinājums sākas apmēram 1,5–3 stundas pēc mošanās (naktī pirms izmeklējuma jāguļ vismaz 7–8 stundas). Pacientam mierīgi jāsēž klusā telpā, necenšoties aktīvi palikt nomodā, piemēram, klausoties mūziku, dziedot, berzējot seju. Aizmigšanas gadījumā pacientu pamodina pēc apmēram 90 sekundēm, un mēģinājums ir beidzies. Ja pacients neaizmieg, tad mēģinājums beidzas pēc 40 minūtēm. Starp katru mēģinājumu ir divas stundas, kuru laikā pacients var lasīt, likt puzles, pildīt mājasdarbus, klausīties mūziku. Vieglas pusdienas paēd pēc otrā mēģinājuma. Pēc izmeklējuma beigšanas sensorus noņem, un pacients var doties mājās.
Nomodā palikšanas tests ir nesāpīga procedūra, un komplikācijas novēro reti, tomēr jāņem vērā, ka varētu rasties neērtības sensoru un vadu dēļ. Visbiežāk novērotā blakne ir ādas kairinājums, kas var rasties elektrodu pievienošanai izmantotās pastas vai leikoplasta dēļ.
Vizītes mērķis ir izprast pacienta problēmu un noteikt iespējamo diagnozi, kā arī, ja nepieciešams, specifiskus miega izmeklējumus.