Briļļu pielaikošana un izgatavošana bērniem
Briļļu galvenais uzdevums ir nodrošināt bērnam labu redzi.
Vairāku stiprumu lēcas sauc par bifokālajām un progresīvajām lēcām. Parasti šīm lēcām augšējā daļā ir stiprums tālumam, bet apakšējā daļā ir papildu stiprums tuvumam.
Vairumā gadījumu redzes korekcijai tiek izrakstītas viena stipruma jeb monofokālās briļļu lēcas. Taču ir situācijas, kad labas redzes nodrošināšanai dažādos attālumos vienās brillēs nepieciešams iekombinēt vairākus stiprumus. Visbiežāk šāda vajadzība ir cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma, tomēr ir situācijas, kad arī bērniem nozīmē bifokālās vai progresīvās brilles. To dara šādās situācijās:
Bifokālās lēcas ir ar redzamu tā saucamo lodziņu jeb segmentu, progresīvajām lēcām šis segments nav redzams, un tās ir optiski sarežģītākas. Gan bērniem, gan pieaugušajiem bifokālās vai progresīvās lēcas novērš nepieciešamību pēc vairākām brillēm dažādiem attālumiem.
Piemeklēt un pareizi izgatavot bifokālās brilles bērnam nav viegls uzdevums. Tas vienmēr būs komandas darbs, kurā piedalās ārsts, optiķis vai optikas salona speciālists, kā arī vecāki un pats bērns, lai izvēlētā ārstēšanas stratēģija būtu efektīva. Bifokālās brilles pareizi pildīs savu uzdevumu, ja būs pareizs un piemērots ietvars un pareizi iemontēts segmenta augstums. Ja briļļu ietvars slīdēs nost no bērna deguna, tad viņš tuvumā skatīsies pa lēcas augšu un neizmantos apakšējo lodziņu tuvumam.
Lai nodrošinātu pareizu skatīšanos, bērnu bifokālajās brillēs svarīgi ielikt lielāka izmēra segmentu (28–35 mm) ar taisnu malu. Tā kā bērnu briļļu ietvaru lodziņi ir mazāki nekā pieaugušajiem, vecākiem nevajadzētu uztraukties par it kā šauro tāluma zonu – pietiek arī ar 10 mm uz augšu no segmenta malas.
Bifokālās lēcas lodziņa novietojuma augstums brillēs ir atkarīgs no bērna vecuma:
Progresīvās lēcas ieteicams izvēlēties ne ātrāk kā 8–9 gadu vecumā, jo tās ir optiski sarežģītākas un grūtāk pārbaudīt, vai bērns pareizi izmantos lasāmo zonu.
Progresīvās brilles ir alternatīva bifokālajām brillēm, ja bērnam nepatīk redzamā bifokālo briļļu segmenta līnija, tomēr nereti tas vairāk uztrauc vecākus, nevis pašus bērnus. Pusaudžiem gan ir lielāka nozīme izskatam.
Progresīvās lēcas centrēšanas krustam jābūt atzīmētam:
Briļļu galvenais uzdevums ir nodrošināt bērnam labu redzi.
Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.