Pārlekt uz galveno saturu

Bronhodilatatori

Astmas paasinājuma gadījumā nepieciešams lietot medikamentus, kas dod ātru atvieglojuma sajūtu, atslābinot elpceļu muskuļus – mazinās spiediens krūtīs, sēkšana, klepus.

Attēls
astma bernam
Created: 21. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Īsas darbības bronhodilatatori

Astmas paasinājuma gadījumā nepieciešams lietot medikamentus, kas dod ātru atvieglojuma sajūtu, atslābinot elpceļu muskuļus – mazinās spiediens krūtīs, sēkšana, klepus. Šos medikamentus var inhalēt, izmantojot aerosolu (caur krājtelpu), pulverinhalatoru vai nebulaizeru.

Biežāk izmantotie medikamenti ir īsas darbības beta-agonisti (salbutamolu saturošais “Ventolin”), retāk – antiholīnerģiskie medikamenti (ipratropija bromīdu saturošais “Atrovent”). To darbība sākas dažu minūšu laikā un ilgst 4–6 stundas. Šie glābjošie medikamenti ārstē simptomus, bet ne pašus elpceļus un iekaisumu tajos, kas ir galvenā problēma.

Garas darbības bronhodilatatori

Tiek izmantoti garas darbības beta-agonisti (salmeterols, formoterols, vilanterols). Tos lieto kombinētajos inhalatoros kopā ar inhalējamajiem kortikosteroīdiem. Atkarībā no pielietotā medikamenta iedarbība var sākties dažu minūšu līdz stundas laikā un ilgt 12–24 stundas.

Kādi ir riski

Lietojot lielākas devas un biežāk veicot inhalācijas, novēro:

  • Sirdsdarbības paātrināšanos;
  • Satraukuma sajūtu, grūtības aizmigt, roku trīcēšanu (tremors);
  • Hiperaktivitāti.

Blakusefektus var mazināt, lietojot mazāku devu.

Saistīto simptomu saraksts

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.