Pārlekt uz galveno saturu

Smilšu terapija

Smilšu spēle ir terapeitisks process, kura laikā tiek izmantotas speciāli izveidotas noteikta izmēra smilšu kastes un miniatūri priekšmeti jeb figūriņas.

Attēls
smilšu terapija
Created: 26. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 11. novembris, 2024. gads

Smilšu spēle ir terapeitisks process, kura laikā tiek izmantotas speciāli izveidotas noteikta izmēra smilšu kastes un miniatūri priekšmeti jeb figūriņas, kuras atspoguļo visu, kas pasaulē var būt sastopams: mājas, kokus, augus, dažādas būves, instrumentus, sadzīves priekšmetus, mašīnas, dažādus dabas materiālus, cilvēkus, dzīvniekus, pasaku varoņus u.c.

Smilšu terapija ir piemērota gan bērniem no 3–4 gadu vecuma, gan pusaudžiem, gan pieaugušajiem, kuriem ir grūtības apzināties un paust savas emocijas un pārdzīvojumus vārdos, bet vieglāk izteikt tēlainā simbolu veidā. Smilšu spēļu terapija var būt papildinoša metode konsultēšanas procesā kā atsevišķas sesijas vai ilgt pat vairākus gadus.

Smilšu spēle bērniem palīdz, jo:

•    spēle ir dabiska bērnu izpausmes forma, •    bērnu domāšana ir konkrēta, un viņiem vajag fiziskus pašizpausmes veidus, •    bērnu valoda un abstraktā domāšana ir ierobežota, •    bērniem nav apzinātu zināšanu par to, kas notiek viņu psihē, taču viņi to var izteikt caur spēli, •    bērni bieži nerunā par savu pieredzi, •    smilšu kaste rada drošu vidi un veicina patstāvību.     Smilšu terapija ir piemērota gan bērniem no 3–4 gadu vecuma, gan pusaudžiem, gan pieaugušajiem, kuriem ir grūtības apzināties un paust savas emocijas un pārdzīvojumus vārdos, bet vieglāk izteikt tēlainā simbolu veidā.

Kāpēc to izmanto

Smilšu spēle ir: •    radoša iztēlošanās spēle smiltīs, •    dabisks izaugsmes un attīstības process, •    piekļuve dziļām jūtām, •    piekļuve neapzinātai informācijai, •    piekļuve pagātnes pieredzei un atmiņām, •    simboliska komunikācija, •    droša un pieņemoša vide, kurā nevar kļūdīties, •    iespēja izpaust un pārstrādāt pieredzi, •    iespēja izjust savu spēku un resursus.

Kā sagatavoties

Speciālists pacientam dod uzdevumu smilšu kastē izveidot miniatūru ainu jeb pasauli, izmantojot priekšmetus un figūriņas. Var izmantot arī ūdeni. Brīvas, radošas spēles gaitā pacients atspoguļo to, kas notiek viņa pasaulē un kas atbilst viņa iekšējam stāvoklim. Ar smilšu bildes palīdzību pacients terapeita vadībā mācās izprast saikni starp pasauli, ko viņš izveidojis smiltīs, un viņa paša iekšējo pasauli, kas var veicināt arī izmaiņas reālajā dzīvē. Smilšu attēla veidošana notiek klusumā, lai cilvēks varētu būt kontaktā pats ar sevi, ieklausīties sevī un vienlaikus to atspoguļot vienotā kopainā smiltīs. Terapeits, neiejaucoties šajā procesā, vēro klienta izvēles, darbošanos un bildes tapšanu – pasaules radīšanu. Kad smilšu bilde ir izveidota, abi kopīgi un saudzīgi var mēģināt simbolu valodu pārvērst vārdos gan par izveidoto ainu, gan izjūtām, to radot.

 

Kas ir sagaidāms

Smilšu spēļu terapijas procesā ir iespējams mazināt trauksmi, pārlieku jūtīgumu, nomāktību, uzkrāto spriedzi, stresu, spēcīgas dusmas. Tā var palīdzēt zema pašvērtējuma, neskaidra paštēla, tiku, neirozes, nakts murgu un citos gadījumos. Smilšu spēļu terapija var palīdzēt risināt miega traucējumus, pārstrādāt un pārvarēt traumatisku pārdzīvojumu sekas: zaudējumu, šķiršanos, tuvinieka vai dzīvnieka nāvi un citus spēcīgus emocionālus pārdzīvojumus. Tā ir efektīva darbā ar klientiem, kuriem ir grūti izteikt savus pārdzīvojumus vārdos vai kuri ir saskārušies ar traumatisku pieredzi bērnībā – agrīnā attīstības posmā. Tā palīdz atgūt kontroles izjūtu, izpaust emocijas un kontrolēt tās. 

Informatīvie materiāli

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Mentālā veselība

Mentālo veselību raksturo dažādi dzīves aspekti un svarīgi pievērst uzmanību tiem visiem, lai saprastu, vai jūtamies apmierināti ar savu ikdienu.