Pārlekt uz galveno saturu

Padomi vecākiem, ja pusaudzis sācis lietot narkotiskās vielas

Nereti pusaudža atkarības ārstēšanas procesā ir svarīgi, lai vienlaikus arī viņa vecāki būtu gatavi strādāt ar sevi.

placeholder
Created: 17. maijs, 2022. gads

1. Nenoliedziet problēmu un atklāti runājiet par to!

Pārrunājiet problēmu ar dzīvesbiedru un citiem ģimenes locekļiem. Iespējams, ka jūsu draugu un paziņu vidū ir vecāki, kuri arī iepriekš ir saskārušies ar līdzīgām problēmām – viņu padoms un pieredze šajā situācijā jums varētu būt palīdzoši. Risinot problēmu, ir svarīgi, lai visiem ģimenes locekļiem būtu vienota nostāja un prasības attiecībā pret pusaudzi, tāpēc iepriekš visiem ģimenes locekļiem ir svarīgi vienoties par tām.

2. Esiet informēti par narkotiskajām vielām, atkarības  pazīmēm un simptomiem!

Mēdz teikt - ir svarīgi zināt ienaidnieka seju. Šis teiciens pilnībā ir attiecināms arī uz situāciju, ja jūsu pusaudzis ir sācis lietot narkotiskās vielas. Viens no pirmajiem soļiem, ko jums kā vecākiem šajā situācijā vajadzētu darīt – iegūt objektīvu informāciju par šobrīd pieejamajām narkotiskajām vielām, to iedarbību uz cilvēka centrālo nervu sistēmu, narkotisko vielu lietošanas pazīmēm un iespējamām to lietošanas sekām. Tas jums palīdzēs labāk un ātrāk atpazīt simptomus, kas liecina par narkotisko vielu reibumu vai abstinenci. Arī sarunā ar pusaudzi jums būs nepieciešami konkrēti fakti un argumenti, runājot par narkotisko vielu lietošanas sekām, to ietekmi uz pusaudža fizisko un garīgo veselību utt.

3. Neļaujieties panikai!

Ja jūsu pusaudzis ir pamēģinājis narkotiskās vielas, tas vēl uzreiz nenozīmē, ka viņš ir “slims”. Atkarība veidojas pakāpeniski. Iespējams, ka šis gadījums ir tikai vienreizējs mēģinājums, pēc kura pusaudzis jau pats ir pieņēmis lēmumu vairs šāda veida “eksperimentus” neatkārtot. Vienlaikus – neignorējiet notiekošo un pēc iespējas ātrāk mēģiniet noskaidrot, kas notiek, meklējiet speciālistu palīdzību (narkologs, atkarības profilakses speciālists, psihologs u.c.).

4. Parunājiet ar pusaudzi! Mēģiniet noskaidrot, kāpēc viņš lieto narkotiskās vielas!

Jūs šajā brīdī varat izjust daudz negatīvu emociju. Nesāciet sarunu, pirms neesiet ticis galā ar savām negatīvajām emocijām. Draudi un pārmetumi liks pusaudzim noslēgties, taču, lai jūs varētu viņam palīdzēt, jums ir nepieciešams saglabāt savstarpējas uzticēšanās pilnas attiecības. Atcerieties sevi pusaudžu vecumā – tas palīdzēs labāk izprast savu pusaudzi. Runājiet ar pusaudzi godīgi un atklāti, sarunās ar viņu centieties izvairīties no pārmetumiem un moralizēšanas. Nosodiet viņa rīcību nevis viņu pašu. Pastāstiet viņam par savām jūtām un vēlmēm (mīlestību pret viņu un vēlmi pasargāt viņu no problēmām un nepatikšanām). Pamēģiniet noskaidrot pusaudža uzvedības patieso iemeslu (nepārliecinātība par sevi un savām spējām, neveiksmes skolā, attiecību grūtības ar vienaudžiem u.c.) un mēģināt rast risinājumus šīm problēmām.

5. Noskaidrojiet visas iespējas saņemt profesionālu palīdzību! Vērsieties pēc palīdzības pie speciālistiem!

Atkarību gadījumos noderīgas ir konsultācijas pie ārsta narkologa, atkarības profilakses speciālista, sociālā darbinieka, psihologa un/vai psihoterapeita, tāpat efektīvas ir atbalsta grupas jauniešiem ar atkarības problēmām un atbalsta grupas atkarīgo jauniešu vecākiem. Lai risinātu savstarpējo attiecību problēmas ģimenē, palīdzoša ir ģimenes psihoterapija, kā arī psihologa un/vai psihoterapeita konsultācijas pusaudža vecākiem.

6. Esiet piemērs un emocionāls atbalsts savam pusaudzim cīņā ar atkarību!

Raugieties, lai jūsu vārdi saskan ar darbiem. Atcerieties, ka pusaudzis ikdienā redz, kā jūs pats tiekat galā ar savām problēmām, tāpēc ikdienas problēmsituācijās rīkojieties tā, kā jūs gribētu, lai šobrīd rīkojas jūsu pusaudzis. Esiet gatavs, ka speciālisti norādīs, ka ne tikai pusaudzim, bet arī jums pašam vai jūsu ģimenei ir nepieciešama speciālistu palīdzība. Lai darbs ar pusaudžu atkarībām būtu efektīvs, ļoti būtisks ir darbs ar viņa vecākiem (vecāku izglītošana, līdzšinējās ģimenes sistēmas maiņa u.tml.). Pavadiet laiku kopā ar savu pusaudzi, izrādiet un runājiet par savu mīlestību pret viņu, mēģiniet iegūt viņa uzticību, jo jūs varēsiet viņam palīdzēt tikai tad, ja viņš jums uzticēsies un attiecībās ar jums būs atklāts. Atbalstiet savu pusaudzi viņa cīņā ar narkotisko vielu atkarību!

Saistītās diagnozes

Atsauces