Pārlekt uz galveno saturu

Pēkšņa, negaidīta epilepsijas pacienta nāve

Pēkšņa, negaidīta epilepsijas pacienta nāve (Sudden Unexpected Death in Epilepsy (SUDEP) – angļu val.) būtībā ir izslēgšanas diagnoze, tas ir, šādu nāves iemeslu nosaka situācijās, kad nav cita redzama un pierādāma iemesla.

Attēls
epilepsija
Created: 8. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 6. novembris, 2024. gads

SUDEP ir pēkšņa, negaidīta, ar vai bez aculieciniekiem notikusi, netraumatiska, ar slīkšanu nesaistīta epilepsijas pacienta nāve. Pirms nāves var būt (bet var arī nebūt) notikusi epileptiska lēkme – SUDEP gadījumā šī lēkme neatbilst epileptiska statusa kritērijiem. Turklāt autopsijā netiek konstatēts strukturāls vai toksisks nāves iemesls.

Cēloņi

SUDEP katru gadu skar 1–2 no 1000 epilepsijas pacientiem (bērniem skaitļi svārstās no 0,22:1000 līdz 1,17:1000). Tomēr risks pie dažādām epilepsijām ievērojami atšķiras – lielāks tas ir gadījumos, kad cilvēks piedzīvo vai nu ģeneralizētu tonisku-klonisku lēkmi (apziņas zudums, nostiepšanās, ritmiska raustīšanās), vai kad pēc fokāla sākuma  bieži izplatās abpusēji toniskās-kloniskās lēkmēs.

Profilakse

Risku var samazināt, regulāri lietojot zāles, kā arī atbilstošos gadījumos savlaicīgi veicot ķirurģisku ārstēšanu, lai novērstu lielo lēkmju attīstību. Jāizvairās arī no tādiem lēkmes provocējošiem faktoriem kā neizgulēšanās (miega deprivācija), pārmērīga alkohola lietošana. Pastāv arī neietekmējami riska faktori – vīriešu dzimums, agrīni (pirms 16 gadu vecuma) notikusi pirmā lēkme, ilgstoši noritoša epilepsija (vairāk nekā 15 gadus). Arī politerapiju min kā riska faktoru – jo smagāka epilepsija, jo lielāka iespēja, ka tiks lietoti vairāki medikamenti vienlaicīgi.

Visbiežāk SUDEP gadījumā cilvēku atrod gultā guļus uz vēdera un ar seju spilvenā. Tādēļ viens no veidiem, kā mēģināt samazināt SUDEP risku, ir pieskatīšana nakts laikā, lai uzreiz pēc lēkmes pagrieztu uz sāna vai muguras. Tiek piedāvāti arī dažādi drošie spilveni ar caurumiņiem. Iespējams, ka nozīme ir arī obstruktīvai miega apnojai.

Pastāv iespēja, ka elpošanas un sirdsdarbības apstāšanās jeb neatjaunošanās pēc lēkmes ir saistīta ar smadzeņu stumbra darbības traucējumiem. Ja pacientam raksturīgas izteiktas elpošanas un sirdsdarbības izmaiņas lēkmes laikā un pēc tās, mēdz izmantot dažādas sirds ritmu monitorējošas ierīces. Izstrādātas arī ierīces (piemēram, matracis, aproce), kas pēc kustību aktivitātes spēj atpazīt lēkmi un par to signalizē.

Informatīvie materiāli

Epilepsijas terapijas

Saistītas tēmas

Epilepsija

Epilepsijas ir slimību grupa, kurām kopīgs ir paaugstināts risks notikt neprovocētām epileptiskām lēkmēm.

Saistītās diagnozes

International League Against Epilepsy. SUDEP (Sudden Unexpected Death in Epilepsy). Accessed on: 20th December, 2021

Maguire MJ, Jackson CF, Marson AG, Nevitt SJ. Treatments for the prevention of Sudden Unexpected Death in Epilepsy (SUDEP). Cochrane Database Syst Rev. 2020 Apr 2;4(4):CD011792. doi: 10.1002/14651858.CD011792.pub3. PMID: 32239759; PMCID: PMC7115126.