Rinosinusīts (hronisks)
Hronisks rinosinusīts ir ilgstošs deguna un tā blakusdobumu iekaisums.
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads
Simptomu apraksts
Kādam no simptomiem vai simptomu kopumam jābūt vismaz 12 nedēļas, lai varētu domāt par hronisku rinosinusītu. Hronisks rinosinusīts var būt ar vai bez deguna polipiem un var būt saistīts vai nesaistīts ar alerģiju.
Tieši saistīti ar hronisku rinosinusītu simptomi ir aizlikts deguns, apgrūtināta elpošana caur degunu, izdalījumi no deguna, sāpes un/vai spiediena sajūta sejā, pasliktināta oža vai ožas zudums.
Var būt hroniska rinosinusīta gadījumā, bet nav specifiski simptomi: drudzis, nogurums, galvassāpes, zobu sāpes, smaka no mutes, kakla sāpes, miega traucējumi u.c.
Saistīto simptomu saraksts
Cēloņi
- Anatomiskas izmaiņas degunā (deguna starpsienas deviācija jeb izliekums, izmainītas gliemežnīcas u.c);
- Smēķēšana;
- Astma;
- Alerģijas;
- Deguna polipi;
- Zobu infekcijas, kariess;
- Sēnīšu infekcija;
- Imūndeficīts (iedzimts, HIV infekcija, onkoloģija u.c.);
- Cistiskā fibroze;
- Jutība pret aspirīnu.
Izmeklējumu apraksts
Diagnoze tiek balstīta uz pacienta sūdzībām, to ilgumu un objektīvo atradni – ko ārsts redz, apskatot ORL orgānus – ausis, kaklu, degunu, aizdeguni. Lai pierādītu un pamatotu diagnozi, nepieciešams veikt datortomogrāfijas izmeklējumu deguna blakusdobumiem, kurā vēro izmainītu deguna un deguna blakusdobumu gļotādu. Dažkārt nepieciešams veikt alerģijas testus, lai noteiktu, vai hroniskais iekaisums degunā saistīts ar alerģiju.
Ārstniecība, simptomu mazināšana
Ārstēšana ir atkarīga no slimības smaguma pakāpes. Vieglākos gadījumos pietiek ar ilgstošu (vismaz trīs mēnešus) intranazālu kortikosteroīdu lietošanu, smagākos gadījumos nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, kuru kombinē gan ar intranazāliem, gan perorāliem kortikosteroīdiem. Ārstēšanu nosaka LOR speciālists.
Ja pacientam hronisks rinosinusīts ir saistīts ar alerģiju, nepieciešama alergologa konsultācija un pretalerģijas terapija.