Epilepsija
Epilepsijas ir slimību grupa, kurām kopīgs ir paaugstināts risks notikt neprovocētām epileptiskām lēkmēm.
Elektroencefalogrāfijas (EEG) laikā uz pacienta galvas saliek elektrodus, lai pierakstītu galvas smadzeņu elektrisko aktivitāti.
Galvas smadzeņu šūnas savā starpā sazinās ar elektrisku impulsu palīdzību. EEG pieraksta visu šo mazo impulsu summu. Tādējādi, kamēr šūnas dara katra savu darbu, katra savā ritmā, līknes svārstības ir diezgan neregulāras, nelielas amplitūdas. Turpretī epileptiskas aktivitātes laikā, kad kāda šūnu grupa sūta pārāk daudz impulsu un dara to pārāk sinhroni, EEG līknē redzami asāki, bieži vien lielākas amplitūdas viļņi. Iemiegot un miega laikā arī fizioloģiski notiek sinhronizēšanās, turklāt, bērnam augot un nobriestot, EEG aina mainās. Tādēļ svarīgi, lai EEG aprakstītu ārsts, kas specializējies tieši bērnu EEG analizēšanā. Tas palīdzēs novērst pārpratumus, un konkrētajam bērna vecumam atbilstošus fizioloģiskus elementus ārsts neinterpretēs kā epileptiskas izlādes.
Izmeklējuma laikā veic arī elektrokardiogrammas (EKG) pierakstu, lai sekotu sirdsdarbības ritmam. Lēkmju laikā daudziem pacientiem vērojams straujš sirdsdarbības frekvences pieaugums. Turklāt reizēm sirdsdarbības apstāšanās var būt patiesais lēkmjveida notikuma iemesls.
EEG daļai pacientu veic tikai nomodā, daļai nomodā un miegā, daļai tikai miegā – vajadzīgo izvēlēsies neirologs. EEG miegā pieraksta gadījumos, kad bērns nav spējīgs sadarboties, lai izmeklējumu veiktu nomodā, kā arī tad, ja ir aizdomas, ka miegā varētu pastiprināties epileptiformā aktivitāte. Daļai epilepsijas pacientu epileptiskās izlādes vērojamas tikai miegā, tāpēc viņiem nomoda EEG ir pilnīgi normāla.
Ja izmeklējumu veic stacionārā, slēdzienu pirmais saņems ārstējošais ārsts. Gan stacionārā veikto, gan ambulatori veikto EEG slēdzieni tiek ievietoti Bērnu slimnīcas Pacienta portālā. Ambulatori veikto izmeklējumu slēdziens tiek sagatavots 1 nedēļas laikā. Ja EEG veic ambulatori, svarīgi (it īpaši pirmreizējas EEG gadījumā), lai pēc izmeklējuma būtu ieplānota bērnu neirologa konsultācija – EEG slēdziens vērtējams tikai un vienīgi kontekstā ar klīnisko ainu. Pat bērnam ar zināmu epilepsiju un atkārtotām lēkmēm starplēkmju posmā var būt pilnīgi normāla EEG aina. Tomēr jāņem vērā, ka 2–4% cilvēku bez epilepsijas var būt vērojamas epileptiskas izlādes EEG. Bērnu neirologs izskaidros izmeklējuma rezultātus un ieteiks tālāko taktiku.
Ja paredzēta EEG nomodā un miegā vai tikai miegā, ļoti būtiski ir kārtīgi sagatavoties. Tas nozīmē, ka iepriekšējā vakarā jāiet gulēt vēlāk un no rīta jāceļas agrāk – sīkākas norādes katram vecumam skat. zemāk! Šo rekomendāciju izpilde ir obligāts priekšnosacījums, lai izmeklējums noritētu veiksmīgi! Gadījumā, ja bērnam neizdodas iemigt, izmeklējumu var nākties atcelt.
Pacientam, kas kārtīgi sagatavojies, bieži vien izdodas aizmigt pašam, tomēr reizēm nepieciešami medikamenti, lai palīdzētu iemigt. Izmantotie medikamenti ir melatonīns – identisks vielai, kas mūsu ķermenī piedalās miega un nomoda regulēšanā – un deksmedetomidīns vai hlorālhidrāts mazās devās. Melatonīns un hlorālhidrāts paredzēti iekšķīgai lietošanai, bet deksmedetomidīns tiek iesmidzināts degunā. Ja bērnam ir kāda minētā medikamenta nepanesība, brīdiniet personālu gan pierakstīšanās brīdī, gan ienākot kabinetā. Šie medikamenti pielietotajās devās spēj palīdzēt tikai tad, ja pacients kārtīgi sagatavojies. Ja bērns nekādi nespēj aizmigt, lielāka hlorālhidrāta deva nebūs risinājums, jo tādā gadījumā medikaments izmainītu EEG pamatritmu. Reizēm vecākiem šķiet, ka EEG būtu vieglāk veikt narkozē, tomēr tādā gadījumā slēdzienā, visticamāk, redzētu tikai medikamentu ietekmi, bet ne pietiekamu informāciju par epileptiskās aktivitātes esamību.
Miega zāles ir tikai palīgs iemigšanai. Ja bērnam nenāks miegs, tās iemigšanu var nenodrošināt. Lai bērns spētu iemigt, pirms izmeklējuma jāievēro noteikts režīms:
Papildus ieteikumi iemigšanas atvieglošanai:
Ja nozīmēta EEG tikai miegā, mazākajiem un nepacietīgākajiem pacientiem elektrodus piestiprina tikai pēc aizmigšanas. EEG pierakstu parasti veic 20–40 minūtes no aizmigšanas brīža. Ja šajā laikā vecāks, kurš atrodas bērnam blakus, pamana kādas izpausmes, kas atbilst bērnam raksturīgajām lēkmēm, jāpiefiksē laiks, cikos tas bijis, un pēc izmeklējuma personāls jāinformē par to, kas un kad novērots.
Veicot izmeklējumu miegā, pirms procedūras parasti tiek dotas vieglas miega zāles, taču tā nav narkoze. Zāles ir rūgtas vai ļoti saldas un atsevišķos gadījumos var izraisīt vemšanu.
Pat ja bērnam ir 14 vai vairāk gadu (kad oficiāli uz vizīti var nākt bez pavadošās personas), tik un tā līdzi ir jābūt kādam pieaugušajam. Bērns var būt miegains vairākas stundas pēc izmeklējuma, tādēļ noteikti ir jābūt kopā ar kādu pieaugušo, kurš varēs bērnu nogādāt/pavadīt uz mājām.
Epilepsijas ir slimību grupa, kurām kopīgs ir paaugstināts risks notikt neprovocētām epileptiskām lēkmēm.
Smith SJ. EEG in the diagnosis, classification, and management of patients with epilepsy. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2005 Jun;76 Suppl 2(Suppl 2): ii2-7. doi: 10.1136/jnnp.2005.069245. PMID: 15961864; PMCID: PMC1765691.